Xylitol a erythritol jsou náhrady cukru s nižší až nulovou energetickou hodnotou a nízkým až nulovým glykemickým indexem. Jejich využití při hubnutí se tedy přímo nabízí.
Mezi jejich další výhody patří chuť téměř identická s cukrem, pozitivní vliv na střevní mikroflóru a prevence zubního kazu.
Ještě donedávna bylo problematické je sehnat a navíc byly nabízeny za neúměrně vysokou cenu.
Xylitol a erythritol patří mezi takzvané alkoholické cukry, někdy také nazývané jako polyoly a určitě je znáte už dlohou dobu jako běžnou součást žvýkaček.
V poslední době na ně můžete narazit v lékárnách, obchodech se zdravou výživou a supermarketech vedle známých sladidel, jako jsou aspartam, stevie nebo sukralóza.
Xylitol a erythritol mají mezi sladidly několik výhod a samozřejmě také pár úskalí. Pokud vám nevyhovuje chuť stevie nebo aspartamu a hledáte způsob slazení, který se obejde bez negativní dochuti ,,ocasu”, měli byste jim dát šanci. Navíc je můžete využít také v jídelníčku dětí.
Co to vůbec jsou alkoholické cukry?
Alkoholické cukry, někdy nazývané také polyoly, přes svůj název neobsahují žádný etanol. Vyskytují se přirozeně v některých druzích ovoce a zeleniny.
Mezi nejvýznamnější zástupce alkoholických cukrů patří:
- Xylitol
- Erythritol
- Sorbitol
- Maltitol
- Mannitol
- Laktitol
Jejich výhodou je nižší energetická hodnota a nízký glykemický index. V některých případech dokonce hladinu cukru po jídle neovlivňují vůbec.
Mezi další benefity můžeme počítat preventivní působení proti zubnímu kazu, protože potlačují růst nežádoucích bakterií v ústech. Tento efekt má zejména xylitol, erythritol a sorbitol.
Neméně významnou vlastností je jejich prebiotický vliv, protože vyživují probiotickou střevní mikroflóru stejně jako vláknina ve stravě.
Studie tady
Má jejich používání nějaká úskalí?
U citlivých jedinců můžou způsobit nadýmání a průjmy, zvláště při vyšších dávkách. Vyhýbat by se jim měli ti, kteří trpí syndromem dráždivého tračníku.
Xylitol
Xylitolu se někdy říká také březový cukr. Má podobnou sladivost jako cukr, ale o 40 % nižší energetickou hodnotu.
Zatímco řepný cukr dodává v 1 gramu 17 kJ, u xylitolu je to jen 10 kJ/1 g.
Výhodou xylitolu je jeho nízký glykemický index (GI). U klasického cukru musíme počítat s GI 70, u xylitolu činí tato hodnota jen 7.
U některých lidí může xylitol ve větších dávkách způsobit nadýmání nebo průjmy. Na tento typ sladidla je vhodné přecházet pomalu z menších dávek tak, aby se měl organismus šanci přizpůsobit.
Z dlouhodobého hlediska je u xylitolu bezpečná denní dávka až 50 g/den bez výskytu vedlejších účinků.
Studie tady
Erythritol
Vyskytuje se přírodně v některých druzích ovoce a houbách. Stejně jako xylitol nemá žádnou negativní dochuť.
Narozdíl od xylitolu je jeho energetická hodnota nulová a hladinu krevního cukru nezvyšuje vůbec. Jeho glykemický index je tedy považován za nulový. Nejsou dokonce popisovány ani negativní účinky na trávení ve smylu nadýmání a průjmu. Jediné známé negativní dopady se můžou projevit jako žaludeční reflux (pálení žáhy).
Nicméně i v případě erythritolu byste měli začínat s nižší dávkou a s množstvím to nepřehánět.
Při hubnutí se tedy zatím zdá být výhodnější použití erythritolu než xylitolu, bude ale záležet na vaší vlastní zkušenosti.
Recepty s využitím xylitolu nebo erythritolu:
Kde koupit?
Firem, které nabízejí xylitol a erythritol je celá řada.
Můžete je koupit v prodejnách se zdravou výživou, DM drogerii, Teta drogerii, v supermarketech a na e-shopech.