Velký test baleného pečiva

Potraviny v testu

Pečivo je důležitou součástí redukční diety. Něměli byste na něj zapomínat nebo se ho snažit vědomě vynechávat s vidinou, že tím hubnutí urychlíte. Pečivo byste měli konzumovat k snídani nebo na dopolední svačinu, může být i součástí oběda – pokud nemáte možnost sníst v poledne teplé jídlo. Avšak v odpoledních a večerních hodinách byste si ho již při hubnutí raději měli minimalizovat. Jiná situace je při následném udržování váhy, kdy můžete množství pečiva pomalu zvyšovat a zkoušet ho přidat i k večeři. Co sledovat při nákupu? Které druhy pečiva jsou vhodné a kterým byste se raději měli vyhnout?

 

Balene_chleby_skupina

Tento test vychází z článku publikovaného tady na webu 8.2.2011, ale je aktualizován a rozšířen o typově nové druhy pečiva.

 

 

 

 

 

 

Co sledovat při nákupu?

Pečivo je převážně zdrojem sacharidů, bílkovin obsahuje z podstaty věci jen relativně málo (proto je vhodné jej kombinovat s potravinami bohatými na bílkoviny (sýry, tvarohy, vejce, šunka, tofu apod.). Vysoký příjem tuků vám až na výjimky z pečiva rozhodně nehrozí.

A – Energetická hodnota a vláknina

Sledovat energetickou hodnotu pečiva má  smysl, ale musíte mít na paměti, že trvanlivé pečivo může mít sice energetickou hodnotu vyšší než klasické pečivo, když bude mít méně vody (knackebroty apod.), ale jako ekvivalent 50 g čerstvého pečiva stačí méně (průměrně 30 g).
Důležité je sledovat množství vlákniny, protože nerozpustnou vlákninu potřebujete kvůli zachování fungující střevní peristaltiky a zdavému střevnímu mikrobiomu. Na etiketách byste si tedy měli všímat údaje o množství vlákniny a porovnat ji s množstvím vlákniny u bílého pečiva. Bílé pečivo, o němž víte, že nepatří mezi vhodné druhy, obsahuje maximálně 1 g vlákniny na 100 g. Jestliže se tedy pečivo “tváří” jako zdravé a přitom u něj vláknina nepřevyšuje 1 g/100 g, není pro vás vhodné. Nejvyšší obsah vlákniny v pečivu může být 24 g/100 g, velice dobrý průměr je 7 g/100 g.

B – Typ použitých surovin a glykemický index (GI)

Čím nižší má pečivo glykemický index, tím déle budete po jeho snědení sytí a sníte pak méně v následujícím jídle. Bohužel, údaj o glykemickém indexu zatím mnoho výrobců neposkytuje, protože k jeho zjištění je zapotřebí provést poměrně náročné testování. Můžete se tedy spoléhat jen na údaje z tabulek, v nichž jsou uvedeny glykemické indexy velmi podobných výrobků nebo odhadnout glykemický index podle použitých výrobních postupů. Hodně vám prozradí složení pečiva : žitná mouka má vždy nižší glykemický index než mouka pšeničná nebo rýžová či kukuřičná. Je tedy lepší, když je ve složení žitná mouka na prvním místě (to znamená, že je jí ve výrobku nejvíce) nebo ještě lépe, pokud je výrobek stoprocentně žitný. Vyjádření ohledně GI najdete v dalším textu k jednotlivým výrobkům.

C – Množství přídatných látek

Ze zdravotního hlediska jsou nejvhodnější různé nebalené druhy pečiva, nejlépe z malých pekáren, kde používají skutečně celozrnnou mouku a nemusejí si vypomáhat různými látkami zlepšujícími mouku nebo pečivo přibarvovat karamelem. V rámci nebaleného pečiva je nejvhodnější žitný kváskový chléb. Přídavek kvásku opět ještě sníží glykemický index pečiva.

Vzhledem k tomu, že u nebaleného pečiva nejsou k dispozici přesnější údaje, porovnává test jen výrobky balené. Mimo jiné i proto, že jsou dostupné ve všech větších obchodech a e-shopech s potravinami.

Nevhodné:

1 – Silouette celozrnné chlebíčky
Pufovane_chleby_silhouette

 

 

Popis: Pufovaný výrobek

Výrobce:  Racio

Balení:  100 g

 

 

 

 

Složení:
Pšenice 84.8 %, žito 15 % , mořská sůl 0.2 %.

Hodnocení:

Přestože má tento výrobek přímo v názvu “Silouette”, což navozuje pocit štíhlé linie, skutečnost je trochu jiná. Výrobce totiž používá technologii pufování, což znamená, že obilná zrna výrobním procesem expandují a při tom se silně naruší struktura škrobu. Důsledkem je fakt, že po snědení pufovaného výrobku (jakéhokoli) dojde k prudkému zvýšení hladiny cukru v krvi (potravina má vysoký glykemický index) a při následném poklesu hladiny cukru dostává člověk “ukrutný” hlad. Navíc inzulín, který se vyplavuje ve velkém množství po snědení potravin s vysokým GI podporuje ukládání energie do tuků. Situaci nezachrání ani vysoký obsah vlákniny (13, 7 g /100 g) ani ujištění výrobce o vhodnosti těchto chlebíků pro redukční diety. Nespornou výhodou je nízký obsah sodíku.

Nutriční hodnoty:

100 g 1 plátek 7.7 g
Energie(kJ)  1515  117
Bílkoviny (g)  11.3  0.9
Tuky(g)  0.9  0.07
Sacharidy(g)  69.3  5.3
Vláknina(g) 10.6 0.8

 

2 – Rýžové chlebíčky s amarantem
Pufovane_chleby_bio

 

 

 

Popis:Pufovaný výrobek

Výrobce – prodejce: Organic (Tesco)

Balení: 100 g

 

 

 

 

 

Složení:

Rýže, amarant 4 %, jedlá sůl.

 

Hodnocení:

Rýžové chlebíčky z řady Organic působí na první pohled jako velmi zdravá potravina. Avšak mají stejný problém jako chlebíčky Silouette od firmy Racio. Jejich glykemický index je ještě o něco vyšší, protože jsou vyrobeny převážně z rýže, která inklinuje vždy k vyššímu GI než ostatní obiloviny. I obsah vlákniny je oproti Silouette třetinový (3.2 g/100 g). Tento výrobek má ze všech testovaných nejvyšší obsah sacharidů. Jedinou výhodou tedy zůstává nízký obsah soli (a tím pádem i sodíku).

Nutriční hodnoty:

100 g 1 plátek 7.6 g
Energie(kJ) 1588 121
Bílkoviny (g) 8.3 0.6
Tuky(g) 1.4 0.1
Sacharidy(g) 82 6.2
Vláknina(g) 3.2 0.2

3 –  Crisp’n light 7 grains
Extrudovane_chleby

 

 

Popis: Extrudovaný výrobek

Výrobce: Wasa

Balení: 110 g

 

 

 

 

Složení:
Celozrnná pšeničná mouka, pšeničná mouka, celozrnná žitná mouka, kukuřičná mouka, celozrnná ječná mouka, voda, cukr, jablečný extrakt, jedlá sůl, špaldová mouka, amarantová mouka, merlíková mouka, rostlinný olej.

Hodnocení:

Většina výrobků firmy Wasa se vyznačuje dobrými nutričními kvalitami. Tento konkrétní výrobek ale bohužel prošel procesem extruze, který zvyšuje GI výrobku na vysoké hodnoty (ale pořád je o něco výhodnější než pufování). Nevhodná je přítomnost kukuřičné mouky (která má vysoký GI) a cukru.
Oproti pufovaným chlebům má tento typ relativně vysoký obsah soli. Přestože mají tyto chlebíky poměrně vysoký obsah vlákniny (11 g/100 g), měli bychom se jich při hubnutí raději vyhnout.

 

Nutriční hodnoty:

100 g 1 plátek 5.5 g
Energie(kJ) 1450 80
Bílkoviny (g) 10 0.5
Tuky(g) 3 0.2
Sacharidy(g) 69 4
Vláknina(g) 11 0.5

 

4 – Chléb Mušketýr

Chleb_Musketyr

 

 

 

Popis:Vícezrnný chléb

Výrobce:
Penam

Balení:
450 g

 

 

 

Složení:
Pšeničná mouka, pitná voda, žitná mouka, cereální směs 9.5 % (pšeničná trhanka, sojové vločky, slunečnice, pšeničné klíčky, pražená pšenice, len 4 % ,cukr, ovesné vločky 4, 5 %, ječná sladová moučka, pšeničný lepek, pšeničná mouka, emulgátory E 472e, E 471, E322, látka zlepšující mouku E 300, koření, sojové boby 2.4 % , droždí, jedlá sůl jodidovaná, zakyselující přípravek, kyseliny (E 330, E 270), regulátor kyselosti E 334, látka zlepšující mouku E 300, pšeničný lepek, sojová mouka, emulgátory (E 471, E472e, E 322 sojový), pšeničný škrob.

Hodnocení:
Přestože se na obalu můžeme dočíst o přítomnosti lnu a ovesných vloček, výsledný výrobek svými hodnotami příliš neoslní. Na 100 g má totiž jen 0.8 g vlákniny. Jedná se o chléb vícezrnný, což znamená, že je vyroben z více druhů obilí. V žádném případě však není celozrnný (celozrnný výrobek musí obsahovat minimálně 80 % celozrnné mouky a celozrnná mouky by tedy musela být uvedena ve složení na prvním místě). Navíc působí trochu děsivě výčet celé řady přídatných látek , které jsou uvedeny na obalu.

Tento chléb je uveden jako zástupce celé řady podobných druhů balených a krájených chlebů. Pokud budete vybírat z této skupiny, držte se doporučení uvedených na začátku testu.

Nutriční hodnoty:

100 g 1 porce 50 g
Energie(kJ) 949 475
Bílkoviny (g) 9 4.5
Tuky(g) 2.5 1.25
Sacharidy(g) 41.4 20.7
Vláknina(g) 0.8 0.4

Vhodné druhy pečiva

 

1 – Knackebrot fibre

Knackebrot_fibre

 

Popis: Celozrnný trvanlivý chléb

Výrobce: Wasa

Balení:  230 g

 

 

Složení:
Celozrnná žitná mouka, pšeničné otruby, sezamová semínka, ovesné vločky, voda, pšeničné klíčky, pšeničná vláknina, jedlá sůl.

Hodnocení:
Knackebrot fibre je trvanlivé pečivo s nízkou energetickou hodnotou a vysokým obsahem vlákniny.
Může sloužit jako náhrada klasického celozrnného pečiva. Vzhledem k tomu, že je vyroben z žitné mouky, má nižší glykemický index než výrobky z mouky pšeničné. Narozdíl od výrobků typu křehký chléb nebo pufované chlebíky je knackebrot vyroben pečením, což znamená, že i díky tomu má nižší glykemický index. Knackebrot Wasa fibre má nejvyšší obsah vlákniny ze všech podobných výrobků na českém trhu (24g/100g).
3 plátky knackebrotu jsou zhruba ekvivalentem 50 g klasického celozrnného pečiva a měly by stačit pro ženu na snídani (pro muže 4 plátky).

 

Nutriční hodnoty:

100 g 1 plátek 11.2 g
Energie(kJ) 1250 140
Bílkoviny (g) 13 1.45
Tuky(g) 6.5 0.73
Sacharidy(g) 48 5.4
Vláknina(g) 24 2.7

2 – Knackebrot žitný

Knackebrot_zitny_racio

 

Popis: Celozrnný trvanlivý chléb

Výrobce: Racio

Balení: 200 g

 

 

Složení:
Celozrnná žitná mouka 73 %, světlá žitná mouka, droždí, voda, sůl, emulgátor (E471), kmín mletý.

Hodnocení:
Trvanlivé pečivo s nízkou energetickou hodnotou a vysokým obsahem vlákniny. Knackebrot může sloužit jako náhrada klasického celozrnného pečiva. Vzhledem k tomu, že je vyroben z žitné mouky, má nižší glykemický index než výrobky z mouky pšeničné. Mezi jeho nutriční přednosti patří i vysoký obsah vlákniny (17g/100g), což je sice méně než u knackebrotu firmy Wasa, ale stále významně více než průměrné výrobky z této kategorie.
3 plátky knackebrotu jsou zhruba ekvivalentem 50 g klasického celozrnného pečiva a měly by stačit pro ženu na snídani (pro muže 4 plátky).

Nutriční hodnoty:

100 g 1 plátek 9 g
Energie(kJ) 1350 150
Bílkoviny (g) 10 1.1
Tuky(g) 2.5 0.3
Sacharidy(g) 62 6.9
Vláknina(g) 17 1.53

3 – Active fitness chléb

Chleb_Active_fitness

Popis : Trvanlivé pečivo, bez konzervačních látek

Výrobce:  Bonavita

Balení: 500 g

 

 

 

 

 

Složení:
Celožitná mouka 51 %, voda, ovesná mouka 3 %, slunečnicová semena 2,5 %, pšeničné klíčky 1.5 %, sůl.

Hodnocení:
Trvanlivé pečivo s obsahem celých obilných zrníček a s výraznou převahou žitné mouky má ze všech druhů pečva nejnižší glykemický index. Tento typ pečiva má vyšší procento vody, jeho energetická hodnota je díky tomu přibližně o 300 kJ nižší než u klasického chleba nebo netrvanlivého celozrnného pečiva. Místo 50 g klasického pečiva je tedy možno sníst 70 – 80 g chleba Active.

Poznámka:

Na trhu najdete mnoho druhů baleného pečiva podobného typu od různých výrobců, lidé jim často říkají ,,mokrý chléb”. V můžete si vybrat jakýkoli z nich a neuděláte chybu. Vybírejte z nich jen podle chuti.

Nutriční hodnoty:

100 g 1 plátek 60  g
Energie(kJ) 718 430
Bílkoviny (g) 5.3 3.2
Tuky(g) 2 1.2
Sacharidy(g) 32.6 19.6
Vláknina(g) 7.8 4.5

Speciální chleby

1 – Vegipan

 

 Vegipan

 

Popis: Speciální chléb bez droždí

Bez laktózy. Pro vegany.

Výrobce: Kompek

Balení: 180 g

 

 

Složení:

Ovesné vločky, slunečnicová semena, špaldové vločky,lněná semena, rostlinná vláknina (jitrocel indický, citronová, ovesná, jablečná, pšeničná),tykvová semena, sezam, žitný kvas (částečně pražená žitná mouka, voda, základ kvasu, kyselina octová) žito, pšeničné klíčky, sůl, škrob bramborový, pšeničný lepek,ječný sladový extrakt.

 

Hodnocení:

Tento chléb je skutečně speciální a rozhodně ho pro zpestření jídelníčku můžete občas zařadit. Výhodný je zastoupením různých druhů vlákniny, bohužel však výrobce neuvádí její celkové množství. Výhodný je poměrně nízký podíl sachridů, takže by šel s opatrností využít ve večerních hodinách. S opatrností proto, že vyniká vyšším obsah tuku a soli. Každý plátek představuje 5.5 g tuku a 0.72 g soli. Pokud si ho vyberete, měli byste na to myslet a uzpůsobit tomu další potraviny, které budete jíst zároveň s ním.

 

Nutriční hodnoty:

100 g 1 plátek 60 g
Energie(kJ) 958 575
Bílkoviny (g) 9.1 0.9
Tuky(g) 11 5.5
Sacharidy(g) 18.2 10.9
Sůl(g) 1.2 0.72

 

 

 

2 – Arizona

Chleb_psyllium

Popis: Chléb pšenično-žitný s vysokým obsahem vlákniny

Výrobce: Dr.Popov – Hradecká pekárna

Balení: 300 g

 

 

Složení:

Pšeničná mouka, žitná mouka, pitná voda vařené zrno žito 30,5%, droždí, jedlá sůl, vláknina psyllium 1,3%, zlepšující přípravek (pšeničná mouka, ječná sladová moučka, bramborová vláknina, enzymy: hydrolázy, antioxidant: kyselina askorbová, emulgátory E471, E481, řepkový lecitin; dextróza, kypřidla: uhličitan vápenatý, difosfáty; řepkový olej), rostlinný olej řepkový, barvivo (amoniak-sulfitový karamel, oxid siřičitý), konzervant: kyselina sorbová

Hodnocení:

Tento chléb je výhodný při hubnutí pro svůj vyšší obsah vlákniny (I když na to, že je obohacený o vlákninu, mohlo by to být více) a vhodných poměrů dalších živin (lehce vyšší bílkoviny, mírně nižší sacharidy). Na druhé straně vadí celkem vysoký obsah soli a přítomnost konzervantů. Ty můžou jít proti vaší snaze o budování zdravého střevního mikrobiomu.

Chléb je tmavý, což je dáno přibarvením karamelem. Pokud jej zařadíte do jídelníčku občas, nic se nestane.

 

Nutriční hodnoty:

100 g 1 plátek průměrně 50 g
Energie(kJ) 1124 562
Bílkoviny (g) 7.7 3.8
Tuky(g) 2.7 1.35
Sacharidy(g) 50.6 25.3
Vláknina(g) 6.1 3
Sůl(g) 1.7 0.85

 

3 – Večerní chlebík Fit den

Vecerni_chlebik

 

 

 

 

 

Popis: s vysokým obsahem bílkovin, se sníženým obsahem sacharidů

Výrobce: Penam

Balení: 250 g

Nutriční hodnoty:

100 g 1 plátek průměrně 25 g
Energie(kJ) 1260 315
Bílkoviny (g) 28 7
Tuky(g) 17 4.25
Sacharidy(g) 3.6 0.9
Vláknina(g) 13 3.25
Sůl(g) 1.3 0.3

 

Hodnocení:

Tento chléb se ze všeho nejvíce vymyká klasickému pečivu. Jeho nutriční hodnoty jsou téměř neuvěřitelné. Vysoký obsah bílkovin, téměř žídné sacharidy, hodně vlákniny, dokonce více než dvojnásobek oproti chlebu od Dr.Popova, který se právě vlákninou chlubí. Ale jak už to tak bývá, nikdy není nic zadarmo. V  tomto pečivu je vyšší množství soli a relativně vyšší podíl tuku. S tím je nutno počítat a uzpůsobit tomu výběr dalších potravin s ním konzumovaných. Ale hlavně! mnoha lidem schází u tohoto chleba pocit uspokojení z jídla. Názory se dělí tak 50:50. Někomu chléb chutná, jiný může mít pocit, že žvýká cosi umělohmotného. Nezbývá než vyzkoušet.

Shrnutí:

Chléb by měl být chlebem a měli bychom si na něm pochutnat. Z nutričního hlediska ideální je chléb žitný, kváskový, který lze dnes koupit už v mnoha menších pekárnách, ale také v supermarketech. Nebo ho upéci doma.

V rámci balených chlebů pak existují stálice, které splňují požadavky na vyšší obsah vlákniny, nižší množství soli a příjemnou chuť zároveň. A nejsou zatížené nadbytkem přídatných látek. Jedná se o chleby typu knackebrot, které jsou žitné, pečené a takzvané ,,mokré chleby” od mnoha různých výrobců.

Pokud chcete nebo musíte dodržovat stravu s nízkým množstvím sacharidů, je spásou večerní chlebík.

Jestliže hubnete a máte zároveň vyšší krevní tlak, sledujte obsah soli v pečivu. Za den byste neměli překročit celkové množství 6g soli.

 

Facebook

Články, testy a recepty

Videokurz Jak si sestavit a uvařit jídelníček při hubnutí

Chcete si umět sami plánovat redukční jídelníček, který je nutričně vyvážený a přitom není stereotypní? Víte kolik a jakého jídla byste měli při hubnutí za den zkonzumovat, abyste neměli hlad a zbytečné chutě? Chtěli byste se vyhnout častým chybám při snižování váhy? Chcete hubnout z tukových zásob a zachovat si aktivní tělesnou hmotu? A přitom […]

Jak se vyznat v sýrech ? 4.díl – Camembert, Brie a Hermelím

Sýry typu Hermelín, Brie a Camembert patří při hubnutí spíš do kategorie ,,raději ne“. Nesou si s sebou totiž image primárně tučné potraviny. Jak je to ale doopravdy ? Dají se mezi nimi vybrat varianty méně tučné a zároveň chuťově přijatelné ? Tato skupina patří mezi sýry s tvarohovým jádrem a bílou plísní na povrchu. […]

Noví kolegové v poradně – Michal

Ing. Michal Kuna Je k dispozici klientům, kteří nemůžou dojíždět do poradny osobně, ale zároveň chtějí dosáhnout co nejefektivněji svých výsledků. Ideálně těm, kteří jsou odhodláni podpořit změnu jídelníčku také cvičením. Nejvíc bude vyhovovat precizním mužům, kteří se nebojí technických forem komunikace. Tím ale není řečeno, že se do jeho programu nemůžou zapojit ženy jakéhokoli […]

Noví kolegové v poradně – Kamila

Specialistka na hubnutí a zdravý životní styl hlavně u žen ve věku kolem menopauzy Ing. Kamila Toušková, DiS. Kamila je vystudovanou nutriční terapeutkou. Své tříleté studium v oboru nutriční terapeut ukončila sepsáním absolventské práce na téma Výživa a zdravý životní styl žen v menopauze. Je také zkušenou instruktorkou pilates. Pomáhá svým cvičencům od bolestí pohybového […]

Web rozumnehubnuti.cz – nezávisle a bez reklam

MUDr. Václava Kunová

Webové stránky provozuje MUDr. Václava Kunová, která se na tomto prostoru věnuje psaní nezávislých a nekomerčních článků o tématech, která vás zajímají.

Patří mezi ně také vyvracení mýtů a polopravd v oblasti výživy a hubnutí.

Užitečné informace převádí až do praktických řešení, tedy receptů, jídelníčků a dalších konkrétních tipů.

Již od roku 2008.

Baví mě, když má jídlo šmrnc – rozhovor MUDr. V. Kunové pro OnaDnes.

Moje knihy o výživě a hubnutí

Dezerty pro zdravé hubnutí

Chuť na sladké má občas každý. Pokud vás ale přepadá často a brání vám ve zdravém hubnutí, je zapotřebí odhalit příčinu a zakročit. Často to bývá únava, nevyspání, stres a špatně sestavený jídelníček chudý na bílkoviny. Sladké chuti se ale nemusíte úplně vyhýbat. Existuje mnoho možností, jak připravit dezert, který chuť na sladké uspokojí, ale bude mít vyvážené nutriční hodnoty. Právě takové recepty vám představuji v e-knize Dezerty pro zdravé hubnutí.

150 Kč

Menopauza a hubnutí – jak vyřešit neřešitelný problém?

Jak souvisí hormonální změny s přibíráním v období kolem menopauzy? Proč kolem menopauzy nárůstá množství tuku hlavně v pase? A lze s tím něco udělat? Lidová moudrost říká, že se v tomto období hubnout nedá. Nebo za velmi vysokou cenu nelidského odříkání. Skutečnost je trochu jiná.

Žen, které trápí kila navíc v období kolem menopauzy je rozhodně víc než těch, které váhu řešit nemusí. Právě proto vznikla tato kniha. Shrnuje dostupné informace o vlivu menopauzy na metabolismus a specifické obtíže, které ovlivňují regulaci příjmu potravy na jedné straně a energetický výdej na straně druhé. Vysvětluje, jestli se s nimi dá něco dělat a co konkrétně můžete zařídit vy sama.

280 Kč

60 večeří pro zdravé hubnutí 2021

Recepty na rychlé studené a teplé večeře složené jen z bílkovin a zeleniny. Kniha vám pomůže vyřešit nejtěžší úkol při hubnutí. Tedy nemít večer hlad ani chuť a přitom udržet příjem kalorií tak, abyste hubli.

Cena: 375 Kč
O knize řekli:
Simona Záveská
Knihu vřele doporučuji všem lidem, kteří nemají nápady co zajímavého a chutného jíst na večeře místo obligátní vaječné omelety/obloženého chleba. Ať už jste v redukčním režimu nebo ne, tak recepty využijete pro celou rodinu. Kniha mne naučila jak se dá chutně upravit zelenina na spousty způsobů a dala tipy na výborné zeleninové zálivky, které dají salátu úplně „jiný rozměr“ . Překvapila mne snadná a levná domácí výroba sýru labneh nebo-li domácí Lučiny. Už by mne nenapadlo si kupovat předraženou Lučinu z obchodu, protože ta chuť té domácí je „hvězdná“ a nesrovnatelně levnější.

Praktický návod na zdravé hubnutí 2022

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 350 Kč
O knize řekli:
PhDr. Iva Málková (zakladatelka Společnosti STOB)
Název E-booku Praktický návod na zdraví hubnutí je stoprocentně pravdivý. Z přemíry informací o výživě a hubnutí, které nás dnes zaplavují, vybrala autorka ty nejdůležitější, které jsou podstatné pro redukci váhy. Seznamuje srozumitelně čtenáře se základními živinami tak, aby byl schopen si sestavit samostatně jídelníček šitý na míru právě jemu, a to i s ohledem na množství přijaté energie. Vysvětluje i důležitost dalších faktorů při sestavování jídelníčku jako je glykemický index, glykemická nálož, vitaminy, minerální látky a žhavá novinka střevní mikrobiom. Dobrým pomocníkem pro sestavení jídelníčku je i přehled potravinových skupin a tipy na jednotlivé chody. U zkušené odbornice máte jistotu, že to, co se dočtete, vychází z vědecky podložených závěrů.

Sezónní jídelníčky ve výhodném setu

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 250 Kč

Facebook