Článek byl aktualizován 10.1.2021
Jestliže se s chutí na sladké potýkáte tak často, že vám to znemožňuje zhubnout nebo si delší dobu váhu udržet, může to mít nasledující příčiny:
1. Únava, stres a hlavně nedostatek spánku
Pokud spíte dlouhodobě méně než 5 nebo 6 hodin, zvyšuje váš organismus produkci ghrelinu, který má trefnou přezdívku: hormon hladu. A nejen hladu, ale i větší chuti na sladké. Pokud tedy nepracujete na směny nebo nevstáváte každé dvě hodiny v noci k miminku, pokuste se změnit svůj spánkový režim.
2. Dlouhé pauzy mezi jídly
Jestliže jíte jen 3 x denně, vaše glykemická křivka nemůže zůstat vyrovnaná ani tehdy, kdybyste si ohlídali správnou skladbu jídla, glykemický index sacharidových potravin a velikosti porcí. Zařadťe do jídelníčku dopolední a odpolední svačinu a chuť na sladké se sníží na polovinu.
3. Nedostatek bílkovin v jídelníčku
Je možné, že vám vyhovují bezmasá jídla vegetariánské kuchyně. Nic proti, ale po obědě sestaveného jen ze zeleniny a rýže nebo kuskusu začne již po hodině glykemická křivka padat dolů. A tento pád je jasným popudem ke sladkému. Nemusíte tedy nutně denně maso, ale bílkoviny ano. Zkuste sýry, tvarohy, vejce, tofu, tempeh, seitan a nezapomínejte na ryby. Tučnější ryby (losos, sleď, makrela) “zabijí” hlad i chutě všeho druhu na dlouhou dobu. A pozor: na svačinu nestačí ovoce nebo zelenina, musí být vždy provázeno bílkovinami (jogurt, sýr, tvaroh apod).
Více zde
4. Psychologické aspekty
Touha po sladkém se nejčastěji v psychologii vysvětluje jako symbol náhrady za lásku (rodičů, partnera). Pokud je to váš případ, je dobré si problém uvědomit a pokusit se ho vyřešit, třeba i s pomocí odborníka. Ale do té doby, než jej rozlousknete (což může trvat delší dobu) si stejně dávejte pozor na tři předchozí faktory.
Pokud u vás žádná z výše uvedených příčin není aktuální (nebo víte, že se u vás jedná o pár dní před menstruací) a přesto chuť na sladké máte, můžete zvolit tyto možnosti :
Optimální
Úplně perfektně zapadají i do přísnějšího redukčního režimu, vůbec ho neohrozí:
1. Horké kakao
Smíchejte tmavý kakaový prášek (ten, který používáte do pečení) s náhradním sladidlem na bázi erythritol, sukralózy nebo stevie a pár lžičkami ohřátého polotučného mléka na kašičku a dolijte zbylým ohřátým mlékem. Kakao můžete také připravit bez výše zmíněných sladidel, ale na závěr přidat čekankový sirup.
výhoda : 6 – 9 g čistých bílkovin podle velikosti hrnku, téměř žádný tuk, protože kakaový prášek je odtučněný a žádný přidaný cukr. Naopak do sebe dostanete slušnou dávku antioxidantů z kakaa.
2. Ricottový krém
Smíchejte ½ baleni Ricotty s kakaem a sladidlem, přidejte 2 lžíce mléka nebo uvařené kávy a vymíchejte na hladký krém.
– výhoda : ricota obsahuje syrovátkovou bílkovinu, které má vynikající index sytivosti. Pokud si tento krém dáte na svačinu, nic dalšího sladkého vás už lákat nebude.
3. Proteinová tyčinka
Proteinové tyčinky byste měli mít u sebe stále v zásobách. Můžou vás zachránit v situaci, kdy máte hlad, ale nic vhodného po ruce, ale i v situaci chuti na sladké. Návod k jejich výběru najdete v testu proteinových tyčinek.
4. High protein pudink nebo mousse bez cukru
Více v recenzi Proteinové pěny a pudinky bez cukru
Kompromisní
1. Čokoláda bez cukru
Některé čokolády obsahují místo cukru sladidlo maltitol. Jeho použití sice neudělá z čokolády nízkokalorickou potravinu, ale pomůže snížit energetickou hodnotu o 350 – 500 kJ/100 g a snížit i její glykemický index. Dobré řešení pro ty, kterým hojně doporučovaná čokoláda s vysokým procentem kakaa prostě nechutná (existují mléčné a dokonce i bílé čokolády bez cukru).
2. Pokud jste v kavárně nebo cukrárně a víte, že chuti na sladké podlehnete
Zkuste zabrousit do tvarohových dortů (cheesecakes). Kromě sacharidů ze sušenkového korpusu totiž mají na sobě velkou vrstvu krému ze sýra philadelphia (nebo tvarohu), což znamená, že díky bílkovinám aspoň na dlouhou dobu zasytí a nevyprovokují chuť na další sladkost.
Další postupy a recepty na dezerty, které si můžete dávat s klidem na svačinu:
Banánový koláč s řeckým jogurtem