O tom, že by se při hubnutí mělo více pít, nikdo nepochybuje. Málokdo by ale vysvětlil, proč to vlastně tak má být a nakolik může správný pitný režim ovlivnit výsledek váhové redukce. Většina lidí správně tuší, že pití vody před jídlem snižuje chuť k jídlu, zkrátka že i když si nedávají pozor na velikost porce, snědí podvědomě méně.
Pravdou je, že jen nepatrná část obézních může svůj pitný režim označit za bezchybný. To se změní k lepšímu většinou až s nastartováním nového jídelníčku.
Lepší pitný režim = větší váhové úbytky
Pokud je někdo zvyklý před začátkem hubnutí pít jen málo (třeba necelý 1 litr denně), projeví se zvýšení příjmu tekutin nejen snížením chuti k jídlu, ale také změnou metabolismu. Pití vody zlepší úbytek váhy a tuku, tedy zlepší tělesnou kompozici.
Nejde jen o chuť k jídlu
Vodou indukovaná termogeneze
Studie používající nepřímou kalorimetrií prokazují, že po vypití 500 ml vody se zvýší výdej energie organismem formou tepla (termogeneze) o 30%. Přičemž asi 40 % z tohoto zvýšení jde na vrub ohřívání vody tělem na 37 oC. Zvýšení energetického výdeje přetrvává 30 – 40 minut. Samozřejmě, že se nejedná o nějaká velká čísla, ale něco kolem 100 kJ.
Což je ale při vypití 2 litrů za den 400 kJ, tedy 12 000 kJ !!!! za měsíc
Studie tady
Další studie ukázala za rok o 2 kg vyšší váhový úbytek u žen, které pily více vody při stejném jídelníčku a stejné pohybové aktivitě. Studie
Vypití vody před jídlem zvyšuje váhové úbytky ve srovnání s těmi, kteří před jídlem nepijí hlavně u lidí středního a staršího věku. Studie
Pití dostatečného množství vody je také prevencí přibírání na váze s věkem. Průměrný člověk přibírá po 30. roce věku kolem 1,5 kg každé 4 roky. Pití dostatečného množství vody může tento trend výrazně snížit. Studie
Pití dostatečného množství vody je navíc prevencí zácpy, která hubnutí často komplikuje. Může zlepšit stav pleti (akné). Kromě toho hraje významnou roli také ve snížení rizika vzniku ledvinových kamenů.
Kolik mám tedy pít?
Záleží na vaší hmotnosti, okolní teplotě a pohybové aktivitě.
Měli byste se snažit denně vypít 30 – 35 ml vody na kilo tělesné váhy, v létě raději 45 ml.
To znamená orientačně, že by například žena o hmotnosti 70 kg neměla vypít méně než 2 litry vody za den, pětapadesátikilová se nemusí nutit do 3 litrů, přestože to časopisy doporučují, a stokilová dáma by raději pod 3 litry za den jít neměla.
Pokud byste pili méně, tedy, tedy pokud by byly ztráty tekutin vyšší než jejich příjem, mohlo by dojít k dehydrataci.
Jak poznám dehydrataci?
- Únava, nevolnost a bolesti hlavy (při 1% dehydrataci)
- Snížení kognitivních funkcí (už při 2% dehydrataci) může dojít k takzvanému zamlženému vědomí, problém se soustředit na práci nebo učení.
- Změny barvy moči – pokud je výrazně tmavší (a není to vlivem užívaných vitaminových doplňků), je dehydratace pravděpodobná.
- Hlad a žízeň – silnější vmímání pocitu hladu může vést k přejídání a nadměrnému nárůstu hmotnosti nebo problémům s dodržením stanoveného jídelníčku.
- Suchá pokožka a pokles kožního napětí.
Nebudu zadržovat vodu v těle?
V horkých letních dnech někdy můžete pociťovat tendence k vyššímu zadržování vody v těle. U někoho dokonce vznikají otoky a váha se zvyšuje. Může se to dít i tehdy, kdy vytváříte energetický deficit, hlídáte si bílkoviny, tuky a sacharidy. Možná jste jen podcenili potraviny nebo tekutiny bohaté na sůl. Nejhorší co byste mohli v této situaci udělat, by bylo omezit tekutiny. Tím by začlo paradoxně tělo zadržovalo vodu z důvodu udržení vodní bilance ještě více.
Řešením je omezit zdroje soli v jídelníčku a zvýšit podíl draslíku a hořčíku. Tyto dvě minerální látky vám pomůžou z těla odstranit přebytečně zadrženou vodu.
Jeden lékař prý říkal, že je pitný režim jen byznys. Je to pravda?
Ti, kteří mají s pitím problém se s radostí chytají názorů, že ,,pití velkého množství tekutin škodí”. Ano, pokud jste drobná žena a budete se nutit dlouhodobě do pití 5-6 litrů vody za den (takzvaná vodní intoxikace), může to vést k rozvratu vnitřního prostředí až edému mozku. Ale že by něco takového nastalo při pití dvou litrů denně, je absolutní nesmysl. Jak je možné, že tolik lidí uvěřilo lékaři, jehož specializací je plastická chirurgie? Více k tématu tady.
Shrnutí
Pití vody může být skutečně přínosem a zlepšit výsledky hubnutí. Samozřejmě nikoli samo o sobě. Bez správně sestaveného jídelníčku a pohybového režimu nelze čekat žádný výsledek. Nicméně u těch, kteří mají jídelníček a pohyb bez chyby a přesto váhový úbytek nedpovídá, určitě stojí za to pitný režim kritickým okem zrevidovat.