Ketodieta je striktní formou nízkosacharidové diety. Sacharidy ale dodávají organismu energii pro běžné denní funkce a jsou primárním zdrojem energie pro funkci mozku. Složitější, neboli komplexní sacharidy také potřebujete k tomu, abyste se po jídle cítili zasycení. Zatímco nadmíra jednoduchých sacharidů, zejména přidaného a skrytého cukru je rizikem pro vznik obezity, kardiovaskulárních onemocnění, diabetu a některých nádorových onemocnění, komplexní sacharidy fungují preventivně. Z toho vyplývá, že když snížíte přísum sacharidů na úplné minimum, neobejde se to bez následků.
Pod pojmeme ketodieta si většina lidí představí komerční ketopytlíčky. To však nejsou pravé ketodiety. Ketodiety v práškové formě prodávané ve formě koktejlů, polévek, omelet a tyčinek nemají se skutečnou ketodietou mnoho společného. Jedná se spíše o VLCD ( = very low calorie diets). Omezují sice, stejně jako skutečné ketodiety, celkový přísun sacharidů. Ale omezují také přísun tuků. Většinu energetické hodnoty tak tvoří bílkoviny.
U skutečných ketodiet tvoří většinu, tedy až 60 – 90% přijaté energie tuky, bílkoviny 10- 15% a sacharidy dokonce jen 5 %. Dříve se tvrdilo, že na nízkosacharidové dietě zhubnete více než při nízkoenergetické vyvážené stravě. Zpočátku skutečně ano, v dalším období ale budete více náchylní vzniku jo-jo efektu. Je tedy dost pravděpodobné, že zhubnutá kila snadno nabetete zpátky. O skutečném a dlouhodobějším výsledku stejně nakonec rozhodne jen to, jestli se budete schopni daného stravovacího modelu držet a jestli při něm vytvoříte energetický deficit. Žádná ,,ketomagie“ se bohužel nekoná.
Pokud byste chtěli příjem sacharidů omezit na absolutně nejnižší míru tak, jak bývá doporučováno u striktně nízkosacharidových (ketogenních) diet, můžete očekávat tyto příznaky:
- bolesti žaludku, nauzea až zvracení
- zácpa nebo průjem
- bolesti hlavy a poruchy koncentrace
- zamlžené myšlení (vědomí) ,,brain fog“
- podrážděnost
- celková slabost
- bolesti svalů a křeče
- problémy se spánkem
- bažení po cukru ,,sugar craving“
Soubor těchto příznaků se nazývá ,,keto flu“ a vyskytuje se u některých lidí intenzivnějí, u jiných méně intenzivně. Trvá u někoho týden, u jiného delší dobu. Nedávné studie potvrzují vyšší riziko vzniku srdečně – cévních chorob stejně tak jako diabetu 2.typu.
Čtěte také:
Sacharidy při hubnutí – ano nebo ne?
K čemu potřebujete sacharidy a co se děje, když ve stravě chybí?