Chuť na slané a křupavé pochutiny mívá – stejně jako chuť na sladké – několik možných příčin. Pokud vás přepadne výjimečně, nemusíte se s ní příliš zatěžovat. Kdyby vám však chutě na slané pochutiny komplikovaly hubnutí do té míry, že byste se nebyli schopni hnout z místa, je zapotřebí jednat. Chipsy, slané crackery, solené ořechy apod. jsou zdrojem velkého množství kalorií a tuků v relativně malém objemu. Mají tedy vysokou energetickou denzitu. To znamená, že jich člověk sní snadno mnohem víc než by měl, aniž by si to uvědomil. Jejich sytivá schopnost je přitom nízká.
Příčinou bažení po slaných pochutinách může být nevyspání, nedostatek bílkovin a vlákniny v jídelníčku, malé množství tekutin během dne nebo rozházená glykemická křivka. To znamená, že vaše hladina krevního cukru jde během dne často příliš nahoru a vzápětí zase velmi nízko. Někdy si tento stav člověk způsobí tím, že pochutinám dá nálepku ,,zakázané“. A jak je to se zákazy a jejich porušováním, víme všichni. Může to být také vypěstované spojení. Například sledování filmu + slaný popcorn. U žen se můžou chutě na slané také objevit v období před menstruací. Nejčastěji se ale jedná o vysokou stresovou zátěž. Sůl může pomáhat vysokou hladinu stresového hormonu kortizolu snížit.
Když nemůžete jednoduše a hned odstranit příčinu chutí na slané, zkuste aspoň sáhnout po crackerech čistě sýrových. Ty vám aspoň dodají pořádnou dávku bílkovin a vápníku. Zkusit můžete také proteinové chipsy, ale od nich si neslibujte moc. Oproti tradičním chipsům mají jen o něco nižší energetickou hodnotu. Soli ale můžou mít více než chipsy klasické.
Pokud jste doma, zkuste si nakrájet na tenké tyčky mrkev, kedlubny, řapíky celeru, papriky…a k tomu si umíchejte slaný a třeba česnekový tvarohovo – sýrový dip. K tomu si jako ,,bonus“ odvažte 30 g slaných arašídů. Nejdříve ale snězte zeleninu s dipem. Potom už vám bude 30 g slaných ořechů naprosto stačit.