Z hlediska hubnutí je celkem jedno, jaký olej budete upřednostňovat. Všechny mají stejnou energetickou hodnotu 3700 kJ/100 g. Sto procent jejich energetické hodnoty tvoří tuk, v olejích nenajdete žádné bílkoviny, sacharidy ani vodu. Při hubnutí je nutné tuky používat, ale velmi dobře hlídat jejich množství.
Pokud jde o zdravotní přínosy, je nejvýhodnější olivový olej. Olivový olej, zvláště extra virgin obsahuje nejvyšší množství antioxidantů ze skupiny polyfenolů a mnoho vitaminů (vitamin E, K, karoteny). Hlavními mastnými kyselinami jsou v olivovém oleji mononenasysené mastné kyseliny. V organismu působí protizánětlivě a může hrát roli v prevenci srdečně-cévních chorob.
Olivový olej se nejvíce hodí na salátové zálivky a na finální dochucení pokrmů.
Další rostlinné oleje můžou být slunečnicový, řepkový, sójový, sezamový, dýňový, avokádový a ořechový. Každý z nich má specifické použití. Zatímco například sezamový využijete v asijské kuchyni, dýňový výborně dochutí pokrmy z dýně a pečených zimních druhů zeleniny.
Oleje řepkový a slunečnicový jsou chuťově neutrální a proto je vhodné je využít na orestování masa nebo zeleniny. Přestože rostlinné oleje obsahují příznivě působící nenasycené mastné kyseliny, jsou mezi nimi rozdíly. U slunečnicového oleje převažují mastné kyseliny typu omega-6, které působí v nadbytku prozánětlivě. Jelikož jich už tak přijímáme více než bychom měli, je vhodnější dát přednost oleji řepkovému s převahou omega-3 kyselin. Případně i na vaření používat neutrální olej olivový, byť samozřejmě ne panenský.
Čtěte také:
Kolik tuku mám používat při vaření?
Jak si připravovat lehké zálivky na saláty?