Má-li vám zelenina chutnat, musí být především čerstvá. Pokud bude z vaší zahrady nebo z farmářského trhu, bude její chuť nejlepší. Ale i v supermarketu lze vybrat kvalitní zeleninu. Snažte se respektovat sezónnost, ale z druhé strany nemusíte být v tomto ohledu úplně dogmatičtí. Zeleninu můžete jíst čerstvou i tepelně upravenou, obojí má své přednosti. Čerstvá zelenina vám nemusí chutnat proto, že ji jíte stále jen samotnou a neochucenou. Pokud chcete v zelenině najít zalíbení, musíte ji ochutit. Dobrá zálivka dokáže divy. Zelenina vařená na páře také potřebuje oživení chuti. Nebojte se ani pálivosti. Chilli papričky, zázvor, česnek – tyto ingredience promění dietní pokrm v zajímavou záležitost.
Možná vám zelenina nechutná, když je rozvařená. Brokolice, květák, zelené fazolky, kapustičky nebo karotka můžou uvařené chutnat skvěle. Nesmíte je ale rozvařit, jinak budou blátivé a žádné dochucení jim už nepomůže. Pokud vaříte jakoukoli zeleninu, hlídejte čas a snažte se, aby byla uvařená al dente (na skousnutí).
Některé druhy zeleniny můžou chutnat hořce, což mnoha lidem vadí. Stává se to tehdy, když zeleninu rozvaříte (například kapustičky, obzvláště pokud použijete surovinu zmraženou). Některé druhy zeleniny jsou mírně hořké samy o sobě. Rukolu, čekanku nebo radicchio použijte v menším množství v kombinaci s dalšími zeleninovými druhy. A samozřejmě s následným ochucením.
Možná vám vadí, že jíte stále tu samou zeleninu dokola. Vyhněte se nudě. Samozřejmě, když přijde například chřestová sezóna, přejezte se čerstvého českého chřestu, protože pak zase dlouho nebude. Totéž platí pro rajčata na konci srpna. Jinak ale obměňujte a střídejte co nejvíce druhů zeleniny.
Čtěte také:
Jak si připravovat lehké zálivky na saláty?