Pandemická situace sice pracovní večeře v restauraci hodně omezila, neznamená to ale, že by se příležitosti nevyskytly vůbec. Pro někoho jsou třeba nutností z důvodu večerní směny. Nebo vás zkrátka baví jíst venku, zkoušet nové pokrmy a tím se v moderní gastronomii vzdělávat. Pokud jdete s kamarády nebo rodinou do restaurace na večeři jednou za měsíc, stačí se jen úplně nepřejíst a vynechat dezert. Jestliže jste ale ve fázi aktivního hubnutí a zároveň večeříte venku častěji než jednou týdně, měli byste výběru věnovat pozornost.
Ve večerních hodinách je nejvhodnější vybírat mezi potravinami bohatými na bílkoviny, ideálně pokud budou mít zároveň méně tuků. Tedy rybí filet, libové hovězí nebo zvěřina, vepřová panenka, kuřecí, krůtí nebo tofu. K tomu je vždy zapotřebí přidat porci zeleniny. Ta může být pečená nebo grilovaná, nikoli smažená v trojobalu nebo v tempuře. Bílkoviny zajistí pocit sytosti po jídle a zelenina dodá pokrmu objem a potřebnou vlákninu. Tím se prodlouží doba jídla a pocit sytosti dále zesílí a prodlouží. Večeři, narozdíl od oběda, můžete řešit ,,velkým“ salátem. Tedy s porcí kuřete, hovězího, tuňáka, krevet, případně sýra.
Před jídlem se snažte vypít jednu nebo dvě sklenice vody. Nemusíte kupovat zbytečné minerálky, ve většině restaurací dostanete na požádání karafu vody z kohoutku.
Vyhýbat se naopak snažte pečivu, které vám přinesou na stůl ještě před jídlem. To se vám podaří snadněji, když předtím nevynecháte odpolední svačinu.
Zkuste se vyhnout alkoholu. Pivo kromě energetické hodnoty přibližně 650 kJ na každých 500 ml zvyšuje chuť k jídlu. Lepší je, pokud už něco, sklenička vína. Ty se dnes nenalévají po 2 dl, ale 1,5 dl. Můžete počítat s tím, že sklenička bude mít 440 – 470 kJ. Ve fázi aktivního hubnutí byste neměli překročit množství jedné skleničky vína k večeři.
Čtěte také:
Co mám dělat, když musím jíst obědy v restauraci?