Při hubnutí vám silový trénink, tedy posilování pomůže možná víc, než si myslíte. A ještě o něco důležitější bude tehdy, pokud je vám nad 50 let. Jestliže jste ale mladší nebo velmi mladí, máte možnost si vybudovat výborný základ, který potom budete moci ,,jen“ udržovat. Posilováním získáte svalovou hmotu. A ta pomáhá zvyšovat výdej energie i v klidu. Zjednodušeně řečeno zrychluje váš metabolismus. Čím více svalové hmoty máte, tím více energie za den spálíte. Výsledkem pravidelného silového cvičení může být zvýšení bazálního metabolismu: u mužů přibližně o 550 kJ, u žen o 250 kJ.
Při aerobním cvičení spálíte více energie během samotného tréninku. V posilovně nebo při cvičení doma s činkami vydáte sice méně, ale v průběhu následujících až 38 hodin zůstane váš metabolismus zrychlený. Posilováním mimo jiné změníte fungování mitochondrií, tedy zlepšíte jejich ,,zdraví“. Mitochondrie jsou buněčné organely, v nichž probíhá produkce a uvolňování energie ve formě ATP. Na jejich membránách také dochází ke tvorbě tepla. To všechno pak vede k tomu, že vaše tělo potřebuje více energie na zachování základních tělesných funkcí. Když pak k tomu připočítáte běžné denní aktivity, nezapomenete na chůzi nebo jiné aerobní činnosti (běh, plavání, jízda na kole), váš metabolismus se rozeběhne tak, že vaše výsledky v hubnutí budou opravdu viditelné a vy nebudete muset jít s energetickým příjmem neúměrně dolů.
Zařazením silového tréninku docílíte snížení procenta tělesného tuku. Pokud máte správně nastavený jídelníček a k němu přidáte silové cvičení, dojde k tělesné rekompozici. To znamená snížení množství tuku při zachování nebo dokonce i mírném zvýšení aktivní tělesné hmoty. Rychlejší spalování tukových zásob můžete očekávat zejména tehdy, když se cvičením začínáte. Tedy v prvních měsících.
Pozor
Přes všechny uvedené výhody pohybu nesmíte jeho efekt překompenzovat jídlem.
Čtěte také:
Je lepší aerobní nebo silové cvičení?
Kolik pohybu potřebuji pro hubnutí?