Většina lidí se při výběru šunky zaměří hlavně na obsah masa. To je určitě správně. Ještě lepší je vědět, jaké je množství čistých svalových bílkovin v šunce a zaměřit se na produkty s minimálně 16 % čistých svalových bílkovin. Při hubnutí je pak důležité zjistit energetickou hodnotu šunky, množství bílkovin, tuku a obsah soli. Energetická hodnota se odvíjí od množství tuku. Nejméně tučné kuřecí nebo krůtí šunky mívají 0,6 – 1 g tuku/100 g a jejich energetická hodnota může být třeba jenom 330 kJ. Přitom vám dodají 17 g kvalitních bílkovin. Úskalí je ale v množství soli, které může být 1,9 g, ale klidně až 2,9 g/100 g. Přitom za den bychom neměli překračovat 6 g soli.
Průměrné vepřové šunky mívají kolem 410 kJ, 4 g tuku a 14 g bílkovin a se solí se pohybují kolem 2 g. Schwarzvaldská šunka má dokonce 5 g.
Z technologického hlediska nelze vyrobit šunku s úplně nízkým obsahem soli, ale snížit jej lze. Někteří výrobci se o to už v rámci reformulací receptur pokoušejí. Snad se bude nabídka postupně rozšiřovat. Na chuti se totiž snížení soli neprojeví negativně, spíše naopak.
Při hubnutí se snažte raději nejíst šunky s obsahem tuku vyšším než 7 g /100 g, což bývají pražská šunka nebo šunka od kosti. Přestože výrobce deklaruje 95% masa, nic to neříká o tučnosti daného kusu masa. Takové šunky pak mívají kvůli vyššímu tuku kolem 700 kJ/100 g.