Ryby patří mezi potraviny s vysokým obsahem kvalitních bílkovin a většinou také dodávají omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Ty si organismus nedokáže sám vytvořit a musí je přijímat stravou. Omega-3 kyseliny mají protizánětlivý efekt a jsou důležité pro činnost mozku a srdce. Mezi zdravotně nejvýhodnější patří tučnější mořské ryby jako losos, tuňák, sleď, makrela a sardinky. Ale také málo tučná treska, mořský vlk, okoun a mahi-mahi. Tučnější ryby dodávají více omega-3 kyselin, méně tučné jsou zase bohaté na jód, který je důležitý pro funkci štítné žlázy. Ani sladkovodní ryby jako pstruh, candát a štika nejsou bez užitku, ale mořské by měly v jídelníčku dostávat přednost.
Ideální je, pokud se ryby objeví v jídelníčku aspoň dvakrát týdně. Nemusí to ale být vždycky rybí filet. Počítá se i tuňák z konzervy, který můžete v jídelníčku při hubnutí použít do salátu nebo do pomazánky. Losos, který je už teď všude dobře dostupný, může být součástí oběda, jehož příprava vám zabere minimum času. Makrely se nemusíte bát ani v uzené formě a klidně z ní připravit sytý salát. Pokud máte rádi kyselé ryby, dávejte si zavináče ze sleďů. Trochu na pozoru byste měli být před uzenými rybami, které bývají velmi slané.
Vyšší množství tuků u některých ryb musíte při hubnutí brát v úvahu, ale obávat se jich nemusíte. Po jídle s vyšším množstvím tohoto typu tuků se budete cítit velmi dobře a dlouho zasyceni a kromě toho po jídle organismus zvýší tvorbu energie formou tepla, což může mírně napomoci vašemu lepšímu výsledku v hubnutí.
Mnoho lidí se u ryb až zbytečně obává kontaminantů, jakými jsou měď a PCB (polychlorované bifenyly). Tyto látky se ale vyskytují hlavně v rybách typu žralok nebo mečoun. Těmto druhům ryb by se měly vyhýbat těhotné ženy a malé děti. Ostatní se jich bát nemusí.