Mořské plody patří, stejně jako ryby, mezi potraviny s mnoha zdravotními benefity. A při hubnutí se můžou velmi dobře uplatnit. Obsahují totiž velmi málo kalorií, ale zároveň hodně sytivých bílkovin, vitamin B12, selen, zinek a jód. Některé druhy jsou dokonce bohaté na železo. Obsahují také velmi důležité omega – 3 kyseliny.
Mezi nejpopulárnější mořské plody u nás patří krevety, mušle, chobotnice, kalamáry, méně často se dostaneme k čerstvým ústřicím, krabům a humrům. Výhodou krevet je fakt, že je můžete mít zmražené a použít jich vždy jen část do zeleninových krémových polévek nebo některých pokrmů s rýží nebo nudlemi jako kvalitní zdroj bílkovin. Mušle a chobotnice je ideální si dát v důvěryhodné restauraci, ale samozřejmě je můžete připravit i doma.
Některé z mořských plodů můžou způsobovat alergickou reakci a jsou také náchylné na vyšší obsah histaminu. Jeho množství narůstá s délkou přepravy a skladování. Proto dávejte pozor, když si objednáváte třeba ústřice, abyste jich nesnědli příliš, mohly by způsobit zažívací obtíže. Jiná situace je, když jste na dovolené u moře. Tam můžete čekat u všech čerstvě vylovených ryb a plodů moře obsahy histaminu řádově nižší.
Pokud tedy budete dbát na čerstvost nebo se naopak zaměříte na zmražené mořské plody, budete jednotlivé druhy střídat, můžete jich jíst klidně dvakrát týdně 100 – 200 gramů.
Další obavy se týkají cholesterolu. Některé mořské plody ho skutečně obsahují více (krevety, kalamáry), ale to neznamená, že zvyšují hladinu cholesterolu v krvi. Pokud je nejíte smažené, ale naopak se zeleninou a dalšími potravinami bohatými na vlákninu, nic se neděje. Při dodržení pravidla jedné porce dvakrát týdně už vůbec ne, naopak.