Na tuto otázku neexistuje úplně jednoduchá odpověď, protože obezita má mnoho příčin, a tedy i řešení musí být komplexní. U dětí, stejně jako u dospělých, vzniká nadváha nebo obezita na základě genetické predispozice. Některé geny totiž podmiňují snazší ukládání energie do tukových zásob. Dobrá zpráva ale je, že můžeme vhodným chováním zabránit těmto genům, aby se naplno projevily.
Pokud bude mít dítě s ,,nešťastnou“ genetikou jídelníček plný zeleniny, kvalitních bílkovin a s přiměřeným množstvím sacharidů, nebude pít sladké nápoje a bude se hýbat, možná nebude nikdy úplně hubené, ale rozhodně z něj nemusí vyrůst obézní dospělý.
Některé studie dokazují, že obézní děti nejedí více a nehýbají se méně než děti štíhlé. Odlišnost je v tom, že obézní děti snědí převážnou většinu energie v odpoledních a večerních hodinách.
Můžete zkusit
Vyhýbat se sladkým snídaním. Slazené cereálie, ale i domácí koláče, musli, rohlíky s džemem nebo medem, to všechno může i u dítěte pěkně rozházet glykemickou křivku. Po takové snídani dopoledne krevní cukr klesne, dítě pak třeba nechce jíst před spolužáky, oběd nemusí mít ideální skladbu…..dítě přijde odpoledne domů a hladové se vrhá na cokoli, co vidí. Další den ráno často nemá hlad a snídani úplně odmítá. Tím vzniká začarovaný kruh. Zkuste místo toho dítěti nabídnout jeho oblíbené pečivo se sýrem, šunkou, vejcem nebo tvarohovou pomazánkou. Nebo mu dát bílý jogurt s čerstvým ovocem. Můžete se inspirovat v Jídelníčcích.
Na svačinu nedávejte samotné ovoce nebo zeleninu, ale přidejte nějaký zdroj bílkovin: jogurt, jogurtový nápoj nebo tvaroh. Snažte se, aby nebyly slazené cukrem. Naštěstí už dnes existují mléčné výrobky bez cukru a bez sladidel, slazené jen ovocem. Pokud by dítě snídalo jogurt, dejte mu na svačinu chléb se sýrem nebo šunkou a k tomu zeleninu.
Obědy asi tolik neovlivníte, ale pokud bude snídaně, svačiny a večeře v pořádku, nic se neděje.
Snažte se, aby dítě mělo po příchodu ze školy připravené v krabičce v lednici třeba mrkve nakrájené na tyčky, okurky, trochu ovoce. K tomu zase třeba kousek eidamu nebo goudy apod.
Večeře už potom sestavujte podle možností, ale samozřejmě, čím více zeleniny dítě sní, tím lépe. I kdybyste chtěli vařit třeba těstoviny, nabídněte dítěti nejdříve salát jako předkrm. Případně zeleninovou polévku. Dítě se trochu zasytí a nesní pak v hlavním jídle tolik jako dříve.
Dovolte a naopak pozvbuzujte díte, aby před jídlem a během něj pilo hodně vody. Děti se sklonem k obezitě mají totiž problém včas rozpoznat, že jsou syté. Pocit sytosti přijde najednou, ale v ten moment už jsou vlastně přejedené. Učte dítě, aby jedlo pomalu. Nechte ho klidně při jídle mluvit, aby se celý proces jídla zpomalil co nejvíc.
Důležitost spánku
Dohlédněte na to, aby dítě chodilo včas spát. Nemělo by usínat s telefonem nebo tabletem v ruce. Nedostatek spánku vede k únavě a únava k přejídání a větší chuti na sladké. Kromě toho se v organismu zvyšuje hladina inzulínu a kortizolu, což hubnutí ztěžuje.
Pohyb
Jakýkoli pohyb hubnutí pomůže. Nechte dítě, ať samo řekne, co by chtělo dělat. U velmi malých dětí je důležité je nechat běhat, kdekoli je to bezpečné. Pokud nic jiného, choďte na procházky nebo najděte na youtube hudbu, na kterou bude dítě tancovat nebo blbnout. Neomezujte jakýkoli jeho spontánní pohyb a nekomentujte, jak u toho vypadá.
Psychologické aspekty
Obézní dítě zhubne snadněji, pokud nebude ve stresu. To je ale velmi těžké. Některé děti se vyšší váhou stresují samy, jiné to schytávají v kolektivu. Na vás je, abyste dítěti vyjádřili podporu a lásku. Aby vědělo, že chcete ho máte rádi, chcete, aby bylo zdravé a že mu ve všem pomůžete.
Na závěr
Nesnažte se, aby bylo všechno hned perfektní. Jestliže si dítě dá u kamaráda kousek pizzy nebo narozeninový dort a jinak bude jíst dobře, nedělejte z toho žádný problém. Kdo z nás dospělých občas bezmyšlenkovitě nesní nějaký ,,nesmysl“?
Každopádně ale situaci nepodceňujte, domluvte se s pediatrem na vyšetření hladiny krevního cholesterolu a cukru u vašeho dítěte, případně dalších parametrech.