Minerálky rozhodně nejsou při hubnutí nezbytné. Naopak v některých případech může být jejich pravidelné pití až rizikové. Jde hlavně o minerálky s vyšším obsahem sodíku a to u obézních, kteří se léčí s vyšším krevním tlakem. Více o tom bylo v otázce 256 Podle čeho si mám vybrat minerálku ?
V obecném povědomí se uchytila celkem správná myšlenka, že minerálky je dobré hlavně střídat. To jistě platí, ale týká se to hlavně minerálek s vyšším obsahem rozpuštěných minerálních látek.
Pokud byste ale pili pravidelně třeba Magnesii, nic vážného se nestane. Spíše naopak, protože hořčík bývá ve stravě nedostatkový a Magnesia kromě něj neobsahuje žádné jiné minerální látky v množství, které by mohlo mít fyziologický význam.
Žádné starosti si nemusíte dělat u minerálek velmi slabě mineralizovaných (s celkovým obsahem rozpuštěných minerálních látek do 50 mg/1 litr) ani u slabě mineralizovaných (50 -500 mg). Příkladem je třeba Dobrá voda (146 mg).
Obezřetní byste měli být počínaje minerálkami středně mineralizovanými (500 – 1500 mg). Těch byste měli pít maximálně 500 ml za den a u nich je rozhodně dobré střídat ani ne tak značky, ale spíše převažující minerální zastoupení. Například Ondrášovka je převážně vápenatá, hořčíku a sodíku má málo. Většinou je také prospěšná, jelikož ani vápníku nebývá ve stravě dostatek. Pokud by ale člověk trpěl na ledvinové onemocnění s tvorbou konkrementů (kamenů) vápenatého typu, je její pravidelné pití nevhodné.
Ještě více přemýšlet byste měli u vod silně mineralizovaných (1500 – 5000 mg). Příkladem může být Poděbradka.
A minerálky velmi silně mineralizované ( nad 5000 mg) byste měli být jen ve zvláštních případech po poradě s lékařem nebo v lékárně. Například k rehydrataci po těžkém a déletrvajícím průjmu.
Při těžkém onemocnění ledvin je zapotřebí se o pití minerálek vždy poradit s lékařem.