Obě tyto suroviny můžete zařadit do jídelníčku při hubnutí. Rýže patří mezi univerzálněji použitelné přílohy, quinoa se hodí jen k některým pokrmům, ale má více nutričních benefitů. To, že jsou obě bezlepkové, je dobré vědět, ale hubnutí to nijak neurychlí.
Quinoa
Její výhodou je nižší glykemický index, má více vlákniny, některých minerálních látek a antioxidačně působících fytonutrientů. Dokonce obsahuje i ne zcela zanedbatelné množství bílkovin. Na 150 g vařené quinoi připadá 6 gramů bílkovin. Má příjemnou oříškovou chuť, ale nejlépe vynikne v mixech s rýží nebo bulgurem.
Rýže
Klasická bílá rýže je nutričně méně výhodná než quinoa, protože obsahuje o něco více energie, méně vlákniny, mikroživin a mívá vyšší glykemický index. Pokud si ale k obědu navážíte třeba 120 g rýže v uvařeném stavu, přidáte porci ryby nebo drůbeže a velkou porci zeleniny, nic se nestane. Pokud budete chtít celkový efekt na hladinu cukru po jídle ještě snížit, vyberte si rýži basmati. Případně obyčejnou bílou rýži smíchejte s rýží červenou, černou nebo divokou. Nebo s luštěninami (fazole, cizrna).
Důležitá je vždycky velikost porce.