Nemusíte být vždy a za všech okolností perfektní a nemusí se vám chtít cvičit. I ti největší nadšenci zažívají ve svém životě období, kdy se jim cvičit vůbec nechce. Důvodů může být hodně a většinou mají dva společné jmenovatele: únavu a stres. Je ale dobré vědět, že pokud se k pohybu přemluvíte, budete mít ze sebe neskutečně dobrý pocit. Hladina stresu se sníží, může se stát, že se vám zlepší spánek a tím pádem budete další den méně unavení.
V některých případech může být nechuť k pohybu způsobená příliš velkým energetickým deficitem. To znamená, když jste si na sebe ,,ušili“ moc přísný jídelníček. Jestliže je váš energetický deficit o dost větší než doporučovaných 2000 kJ/den, není divu, že se sotva ploužíte, natož, abyste šli cvičit. Pokud je to váš případ, zrevidujte jídelníček a upravte deficit tak, abyste hubli 0,5 – 1 kg týdně, ne víc.
Než se budete schopní namotivovat natolik, abyste šli cvičit nebo než vám to vaše váha umožní (pokud hodně nad 100 kg), věnujte se chůzi. Při ní můžete poslouchat oblíbené podcasty nebo audioknihy. To bude pro vás motivací vůbec vyrazit z domu. Pak už to půjde samo. První týden ujdete třeba jen 15 minut. Další týden přidáte. A tak dál. Zapisujte si vaše pokroky. To vás bude motivovat v tom, abyste u pohybu vydrželi.
Chodili jste už cvičit do fitka, ale momentálně máte ,,zásek“? Zkuste si vybavit zkušenost se cvičením. Vzpomeňte si na pocit, když docvičíte, dáte si sprchu, proteiňák a svaly vás příjemně bolí. Prvních pár tréninků po pauze bude těžších, ale pak už se na ně zase začnete těšit. A opět platí: veďte si deník, ať můžete průběžně sledovat svoje pokroky. To se týká všech dalších typů pohybu, kterým se budete věnovat.
Čtěte také: