Jogurtové nápoje jsou při hubnutí dobrý nápad. Když potřebujete vyřešit dopolední nebo odpolední svačinu za poklusu a potřebujete se nasytit a napít zároveň. Obecně všechny dodávají celkem velké množství bílkovin. I když mají obsah bílkovin na 100 ml průměrný, tedy kolem 3 g/100 ml, v objemu například 400 ml to znamená 12 g. Některé jsou v bílkovinách ještě posílené na 6-7 g/100 ml. Ty vás zasytí ještě více. V obsahu tuku většinou neuděláte chybu. Jogurtové nápoje mívají 0,1 – 3,5 g tuku na 100 ml. I kdybyste vybrali tučnější, nic se nestane. Pozor je ale nutné dávat na přidaný cukr. Buďte obezřetní, i když výrobce na obalu zdůrazňuje obsah proteinů (bílkovin), takže to svádí si myslet, že je automaticky lepší. Pokud je výrobek ochucený, bývá často také hodně oslazený. Najdou se ale výjimky.
Neochucená jogurtová mléka – kefíry, acidofilní mléka, kyšky, zákysy, jogurty na pití…vybrat můžete jakýkoli z nich. Ideální je obsah tuku 1,5 g /100 ml. Stačí pouhých 1,5 g na 100 ml a hned je nápoj oproti nulovému tuku chuťově příjemnější. V součtu ale dodá tuku velmi málo, i kdybyste vypili na svačinu třeba 500 ml.
Příkladem může být třeba:
Ve skupině ochucených jogurtových nápojů se dívejte na údaj:
Sacharidy, z toho cukry
Dobře je například: sacharidy 4,5 g, z toho cukry 4,1 g (např. nápoj Ehrmann) – cukr jen z mléka a ovoce
Špatně je například: sacharidy 11,2 g, z toho cukry 10,9 g (např. nízkotučné kefírové mléko meruňkové) – obsahuje cukr a glukózo-fruktózový sirup. Celé balení = 49 g cukru!!!
Mějte na paměti, že ochucené mléčné výrobky, byť bez cukru, nesmí z jídelníčku zcela odsunout přírodní kefíry, bílé jogurty, tvarohy apod. Smíchání neochucených mléčných výrobků s čerstvým ovocem by vždy mělo mít přednost.
Čtěte také: