Ketodiety jsou způsoby stravování s výrazně omezeným přísunem sacharidů. Osobně je v žádné případě nedoporučuji, ale může se stát, že jimi vy nebo někdo z vašich blízkých procházíte a hlodají ve vás otázky, jak po skončení diety hned nepřibrat. Špatná zpráva je taková, že něco rozhodně přiberete. Správným výběrem potravin a hlavně hlídáním množství ale můžete omezit ,,rozsah škod“. Přechodné období stejně musíte absolvovat, protože na ketodietě nikdo nemůže být věčně.
Hubnutí na ketodietě není totožné se snižováním tělesného tuku. Ano, váha dolů jde, ale podstatnou část váhového úbytku tvoří voda a svalová hmota. To znamená, že po jejím ukončení má tělo tendenci ztracené tekutiny navázat zpátky. To je důvod, proč je zvýšení váhy nevyhnutelné. Každý gram sacharidu naváže v organismu čtyři gramy vody.
Čtěte také:
Má smysl se pouštět do ketodiety ?
Jak tedy postupovat ?
První týden zkuste navýšit jen o přibližně 300 kJ v sacharidových potravinách. Můžete si ke svému stávajícímu jídelníčku přidat třeba 2 knäckebroty. To bude představovat přibližně 13 g čistých sacharidů. Důvodem, proč raději ne pečivo, i když na něj jistě máte velkou chuť je to, že máte jasně danou porci.
Další možností je třeba 100 g vařených brambor nebo 80 g banánu nebo 120 g jablek, případně 80 g vařených nebo konzervovaných luštěnin.
Měly by to být takové sacharidové potraviny, jejichž přítomnost v jídelníčku pocítíte, tedy takové, které mají aspoň trochu objem a dodají vám v ketodietě chybějící vlákninu.
První týden tedy bude kritický. Budete mít tendence sníst všechny sacharidy světa, protože jste si je museli úplně odepřít. Pokud byste nutkání podlehli, nejenže byste přibrali skokově klidně tři až pět kilo, ale cítili byste se nafouklí, oteklí a frustrovaní ze selhání.
Zkuste tedy opravdu týden přidávat jen velmi málo a pokud bude vše v pořádku, přidejte další týden znovu 300 kJ v sacharidech a totéž zopakujte do třetice.
Tělo si pomalu zvykne a pokud se úplně ,,neutrhnete“, váha zůstane v nižších číslech.