Je to začarovaný kruh. Problémy se spánkem můžou být významným důvodem k tomu, že člověk přibírá. Spánková deprivace zvyšuje produkci hormonu hladu ghrelinu a hladinu leptinu, který hubnutí usnadňuje, bohužel snižuje. K tomu se ještě přidává vyšší hladina stresového hormonu kortizolu. Ten, stejně jako ghrelin, vede k nabírání na váze. Nevyspalý člověk má tendence si podvědomě vybírat vysoce kalorické potraviny a pochutiny a nemá žádnou chuť do pohybu. To je jedna strana problému. Zároveň ale platí, že obézní člověk bude mít pravděpodobněji problémy se spánkem a tím se jeho obezita může zafixovat. Nebo jde váha dokonce ještě dále nahoru.
Jak tedy hubnout při nespavosti ?
- Nepodceňujte problém se spánkem. Pokud vám nespavost brání v hubnutí, zkuste vyhledat odbornou pomoc (viz kontakty).
- Snažte se dodržovat spánkovou hygienu.
- Hýbejte se – pravidelný pohyb zlepšuje kvalitu spánku. Pomůže vám dosáhnout kalorického deficitu a zároveň se lépe vyspíte.
- V jídelníčku – snažte se zvýšit podíl sytivých bílkovin. Poslední jídlo si dejte nejpozději hodinu před ulehnutím.
Pocity hladu ze všeho nejvíc tlumí bílkoviny. Snažte se je tedy zařadit do každého z jídel v relativně velkém množství. Ideální je, když mají tyto potraviny hodně bílkovin, ale zároveň méně tuku.
Snažte se zvýšit množství vlákniny v jídelníčku. Vláknina pomáhá dosáhnout lepšího a dlouhodobějšího pocitu sytosti. Navíc vyživuje střevní mikrobiotu, což pak zase zpětně ovlivňuje vnímání pocitů sytosti.
Kontakty