Zdravá glykemie nalačno se pohybuje mezi 3,9 – 5,6 mmol/l. Mírně zvýšená hladina cukru v krvi může být předstupněm cukrovky 2.typu. Důvodem je často nabrání na váze spojené se zvýšením obvodu v pase. Organismus se u lidí s predispozicí dostává do stavu takzvané inzulinorezistence. To znamená, že i když má tělo inzulínu dost, tkáně na něj nereagují a cukr v krvi zůstává vyšší. Inzulínové receptory jsou totiž zanořené v tukové tkáni. Dobrá zpráva ale je, že snížením váhy zmíněné receptory znovu začnou plnit svojí funkci. Stačí zhubnout jenom 5-10 % vstupní váhy a glykemie s velkou pravděpodobností klesne dolů.
V momentě, kdy vám lékař sdělí, že máte ,,hraniční“ glykemii (5,6 – 6,9 mmol/l), zkuste opravdu bez čekání zahájit rozumný redukční režim. Tím se můžete úplně vyhnout užívání léků na snížení hladiny cukru v krvi a později možná také aplikaci inzulínu.
Nemusíte držet žádnou speciální dietu. Pokud se budete stravovat podle zásad, které najdete na tomto webu, budete hubnout a zároveň snižovat hladinu krevního cukru. Pokud už vám byla naměřena glykemie 7 mmol/l a více, je zapořebí vše konzultovat s vaším lékařem.
Mějte na paměti, že vás neohrožuje zvýšená hladina cukru v krvi, ale kardiovaskulární komplikace. Pokud byste tedy chtěli řešit zvýšenou hladinu cukru v krvi jakoukoli nestandardní dietou (například vysokotukovou a zároveň extrémně nízkosacharidovou, přerušovaným půstem apod.), opravdu dobře si uvědomte veškerá jejich rizika.