Základní chybou by bylo si myslet, že když nemáte při nemoci chuť na jídlo, pomůže vám to zhubnout. Pravdou bývá přesný opak. Pokud totiž vytvoříte až příliš velký energetický deficit, zbavíte se hlavně svalové hmoty, čímž se vám sníží bazální metabolismus a hubnutí pak půjde pomaleji a ztuha. Další problém je v tom, že až se vám udělá dobře, nebudete vědět, co byste snědli dřív. Váha poletí nahoru tak, že se nebudete stačit divit. Samozřejmě, oba směry, tedy hubnutí v průběhu nemoci a následné přibrání po ní jsou z největší části změny v obsahu tělesné vody. Ale přesto nejsou vítané.
Jak tedy situaci řešit ?
Přestože vám není vůbec dobře, měli byste se pokusit do sebe dostat nějaké množství bílkovin a vlákniny. Na sacharidech můžete mírně ubrat oproti svému běžnému jídelníčku, tuky můžete omezit na úplné minimum.
Virová a bakteriální onemocnění spojená s obtížným polykáním
Záněty horních sest dýchacích, covid, angíny a podobná onemocnění způsobují problémy s polykáním a člověk se jídlu raději vyhýbá. Na čerstvou zeleninu asi budete muset na chvíli zapomenout, stejně jako na plátky masa nebo celozrnný chléb. Zeleninu můžete konzumovat formou polévek. Kuřecí vývar se spoustou zeleniny vám dodá vlákninu i bílkoviny zároveň. Zeleninovou polévku můžete rozmixovat na krém. Sacharidy do sebe zkuste dostat v podobě bramborové kaše. Vyzkoušet můžete také kaši ovesnou.
Ze zdrojů bílkovin zkuste míchaná vajíčka nebo vejce na měkko (přidejte k bramborové kaši). Schůdný by mohl být tvaroh, proteinový jogurt, proteinový pudink, lučina linie nebo lučina skyr, případně cottage. Pokud zpočátku nezvládnete nic z výše uvedených, zkuste aspoň proteinový nápoj nebo kefír.
Pozor na čaj s medem
Žaludeční a střevní problémy spojená s nechutenstvím a průjmy
Podrážděný žaludek nebo průjmy – obojí si žádá jemnou, nedráždivou a netučnou stravu, zpočátku s menším obsahem vlákniny.
Při průjmu budete muset postupovat podle individuální snášenlivosti.
Vašim prvním úkolem bude udržet v sobě vodu. Začněte minerálkami. Pomůže například Poděbradka. Může být i ochucená (Poděbradka pro linie), která vám dodá kromě jiných iontů také sůl, a proto se při běžném hubnutí nedoporučuje. Nyní ji ale potřebujete.
V dalších dnech zkuste banán a rýži. Běžně doporučované piškoty a bílé pečivo můžete vynechat. Pokud to bude schůdné, přidejte dušenou mrkev a vařené brambory bez přídavku tuku a jako zdroj bílkovin kuřecí prsní maso. Pokrmy můžete osolit, ale jiné koření raději nepoužívejte.
Z ovoce můžete zkusit kromě banánů také oloupaná dušená jablka.
V dalších dnech pak můžete doplnit nízkotučný tvaroh, proteinový pudink a vaječné bílky. Dále přejděte na klasickou stravu, ale s omezením tuku. Postupně zkoušejte různé druhy zeleniny, nejdříve ve vařené podobě, až posléze syrové.