Kojení je obrovským přínosem pro dítě a velmi často matkám pomáhá rychleji zhubnout těhotenská kila. Přispívá totiž ke zvýšení energetického výdeje v průměru o 2000 kJ oproti běžnému stavu. Není to ale úplně jednoznačné a jednoduché. Mnoha ženám komplikuje situaci silné vnímání pocitu hladu, často v noci při vstávání k dítěti. Můžou za to nejen zvýšené energetické nároky na kojení, ale také spánková deprivace. Přerušovaný a krátký spánek vede k vyšší produkci hormonu hladu – ghrelinu. Existuje několik možností, jak se s hladem vypořádat a přitom stále hubnout rychostí kolem 1,5 (maximálně 2 kg za měsíc). Rychlejší úbytek na váze není při kojení žádoucí.
Doporučení pro jídelníček při kojení a pro prevenci hladu
1. Zvyšte množství bílkovin
Pocity hladu ze všeho nejvíc tlumí bílkoviny. Snažte se je tedy zařadit do každého z jídel v relativně velkém množství. Ideální je, když mají tyto potraviny hodně bílkovin, ale zároveň méně tuku.
2. Začněte sytou snídaní
Nesnažte se jíst přes den málo a už vůbec nešiďte snídani. Zkuste si dát ke snídani dvě vejce, žitný chléb a zeleninu. Můžete mít také omeletu z jednoho vejce, šunky a 3 vaječných bílků. Takové typy snídaní vás zasytí na dlouhou dobu. Pokud budete jíst před den v pravidelných intervalech, vytvoříte si lepší základ pro zvládnutí celé noci.
3. Vláknina jako součást každého z jídel
Snažte se zvýšit množství vlákniny v jídelníčku. Vláknina pomáhá dosáhnout lepšího a dlouhodobějšího pocitu sytosti. Navíc vyživuje střevní mikrobiotu, což pak zase zpětně ovlivňuje vnímání pocitů sytosti. Nenechte se odradit různými radami z neověřených zdrojů, které doporučují vyřazovat z jídelníčku kvůli kojení celou spoustu potravin. Například pokud vaše miminko netrpí bolestmi bříška, jezte klidně na vlákninu bohaté luštěniny. Jogurt na svačinu doplňte ovocem, odpolední sýr zeleninou a celozrnným pečivem.
4. Mějte vhodné potraviny na viditelném místě
Zeleninu a ovoce si připravte do krabičky a dejte na viditelné místo. V momentě, kdy dostanete hlad, ale nebudete mít čas, budete mít vyřešeno. Stejně tak si s sebou noste na procházku nebo na návštěvy či k lékaři vždy malou svačinu.
5. Tipy na ,,noční směnu“
V průběhu noci můžete popíjet zakysané mléčné nápoje (kefíry, acido apod.). Můžou být neochucené nebo si do nich rozmixujte čerstvé nebo mražené ovoce. Spojíte tím dohromady benefity tekutin, bílkovin, probiotik a vápníku. Navíc jsou v průběhu noci dobře stravitelné. Stejně tak můžete sníst jogurt nebo vypít proteinový nápoj.
Pokud by to nestačilo, zkuste si dát večer před usnutím protein na bázi kaseinu, který organismus dlouho tráví.
Podrobnosti najdete v e-booku, který je ke stažení zdarma