Máte podezření, že trpíte záchvatovitým přejídáním ? Ještě než začnete hledat odbornou pomoc, odpovězte si na otázku, jak často se vám stává, že se přejíte. A věřte tomu, že občas se přejí skoro každý. Pokud by se tak stávalo více než jednou týdně, dělo by se tak o samotě, jídlo byste hltali a měli během něj a po něm silné pocity viny, mohl by to být opravdu problém. Velmi nepříjemný je také pocit ztráty kontroly nad jídlem a myšlenky na kompenzační mechanismy typu: ,,Od zítřka držím přísnou dietu“.
Striktní diety jsou totiž právě tím, co mnoho lidí nažene až k záchvatovitému přejídání. Velmi rizikové jsou z tohoto pohledu u lidí s predispozicí různé půsty a přerušované hladovění. Z druhé strany to neznamená rezignovat na úpravu jídelníčku. Nadváha a obezita je totiž pro vznik záchvatovitého přejídání rizikovým faktorem.
Máte -li pocit, že se vás tento problém týká, zkuste si nejdříve nastavit jídelníček s mírným energetickým deficitem, který nebude vylučovat sacharidy ani tuky. Vyváženost a dostatek mikroživin (vitaminů a minerálních látek) je základ. Jezte raději 5 x denně a snažte se mít v každém jídle potravinu bohatou na bílkoviny. Bílkoviny obecně tlumí hlad a chuť k jídlu a zlepšují vnímání pocitu sytosti.
Pokud už byste cítili nutkání se přejíst, nezakazujte si tuto myšlenku, stejně byste nad ní asi nezvítězili. Zkuste ale nejdříve sníst právě některou na bílkoviny bohatou potravinu. Možná uděláte zkušenost, že jste přeci jen snědli o něco méně. Za přejezení se netrestejte hladověním, ale naplánujte a připravte si jídlo na další den.
Čím lépe budete jíst, tím méně často by vás mělo přejídání přepadat. Pravděpodobně neskončí ze dne na den. Ale čím se bude frekvence snižovat, tím lépe.
Kdyby ale úpravy jídelníčku nestačily, vyhledejte psychologickou pomoc.