Střevní mikrobiom, pokud je zdravý, může pomáhat hubnutí. Asi tušíte, že to není jednoduché a zcela jednoznačné a že ještě nemáme k dispozici všechny informace. Některé zákonitosti jsou ale prokázané. Pokud například ve střevě převáží počet nezdravých bakterií, dochází k takzvané dysbióze, stavu, který přispívá k obezitě.
Na druhou stranu udržení správného poměru mezi ,,přátelsky“ a ,,nepřátelsky“ působícími bakteriemi zlepšuje trávení, snižuje zánětlivou aktivitu organismu, snižuje hladinu úzkosti, a zlepšuje náladu a fungování mozku obecně. Pro hubnutí je důležitý fakt, že snižuje chutě na nepříliš vhodné potraviny a tím nám usnadňuje život.
Přátelské bakterie snižují produkci hormonu hladu ghrelinu, hladinu peptidu PYY, který zlepšuje pocit sytosti, naopak pomáhají zvyšovat. Děje se tak hlavně pomocí prebiotické vlákniny, která pomocí specifických bakterií vede k produkci mastných kyselin s krátkým řetězcem (SCFA) . Výsledek? Méně hladu, lepší pocit sytosti a větší pravděpodobnost, že se bez problémů budete držet plánovaného jídelníčku.
Dříve tolik vyzdvihovaná probiotika jsou jistě také důležitá, ale bez prebiotické vlákniny ne až tak účinná.
V praxi je tedy důležité přísun vlákniny nezanedbávat a brát ji hlaně z přirozených zdrojů. Zelenina, ovoce, ovesné vločky, celozrnné obiloviny a luštěniny totiž kromě vlákniny dodávají ještě flavonoidní látky, které se do regenerace střevního mikrobiomu zapojují také a které z doplňků jen tak snadno nezískáte.
Čtěte také