Přílohy patří, stejně jako pečivo, mezi potraviny s vyšší koncentrací sacharidů. To znamená, že jich nelze jíst neomezené množství. Ideální množství příloh je ve fázi hubnutí u každého individuální a závisí mimo jiné také na fyzické aktivitě. Kdybyste se ale snažili přílohy úplně vysadit a jíst k obědu jen maso a zeleninu, mohlo by se vám to vymstít v podobě velkého hladu večer, případně byste pociťovali větší chuť na sladké.
U oběda využívejte co největší množství různých typů příloh. Brambory, batáty, rýži, těstoviny, bulgur, kuskus, kroupy, pohanku, polentu, quinou nebo různé směsi obilovin s luštěninami.
Nejnižší energetickou hodnotu na 100 g mají brambory a batáty. Jejich energie na 100 g je přibližně 380 kJ. K obědu jich můžete sníst 150 g (ženy) až 200 g (fyzicky aktivní ženy a muži). Můžete je zvážit v syrovém stavu, po uvaření se jejich hmotnost nezmění.
Ostatní přílohy, ať už je to rýže, rýžové nudle, těstoviny, pohanka, bulgur, kuskus, quinoa a kroupy při vaření zvýší objem nasáknutím vodou. Jejich hmotnost stačí zvážit až po uvaření. Pro zjednodušení platí, že při hubnutí by mělo stačit něco kolem 120 g vařených příloh pro ženy a kolem 150 g pro muže.
Energetická hodnota 100 g vařené rýže, těstovin a dalších je kolem 520 kJ.
Pokud si nemůžete vybrat, dejte si klidně dva houskové nebo tři bramborové knedlíky, nic strašného se nestane. Sacharidy jako sacharidy, rozdíl je ve vláknině a glykemickém indexu, ale ne tak dramatický, jak se většina lidí domnívá. Vše dorovnáte porcí zeleniny (zelí, špenát….) a bílkovinami, tedy pokud možno libovějším masem.
V období udržování váhy byste měli množství příloh pomalu zvyšovat.
Čtěte také
Zhubnu víc, když přestanu jíst pečivo a přílohy?
Sacharidy při hubnutí – ano nebo ne?
K čemu potřebujete sacharidy a co se stane, když ve stravě chybí?