MUDr. Robert Atkins
Columbus, 1992
Tato kniha sice nepatří k novinkám knižního trhu, ale stále se velmi dobře prodává. Ve světě je popularita Atkinsovy diety nesmírná. Vzhledem k tomu, že řada lidí podléhá kouzlu rychlého hubnutí(v tomto případě spíše rychlého odvodnění) a že i k nám může ještě vlna zájmu o extrémně nízkosacharidové diety připlout, uvádíme několik podrobností.
Jaký je princip diety?
Dieta velice striktně omezuje přísun sacharidů (proto patří mezi nízkosacharidové diety). Tím je „zablokováno“ vyplavování hormonu inzulínu, který za normálních okolností vždy snižuje hladinu cukru v krvi (ta stoupá vždy po jídle). Jelikož je příjem sacharidů minimální, inzulín není zapotřebí. Organismus se silně odvodňuje, což způsobí silný pokles váhy. Obézní se raduje, protože váha rychle klesá, pokud by však bylo bráno v úvahu složení těla, je jasné, že s tukovými zásobami se tolik moc neděje.
Povolené potraviny: maso, ryby, dary moře, sýry, tuky, ořechy (v malém množství), zelenina (listový salát, okurky, špenát, brokolice) Zakázané potraviny: sladkosti a vše, co obsahuje cukr, chléb, těstoviny, rýže, veškeré další obiloviny, brambory, ovoce.
Pozitiva:
Absencí sacharidů a více či méně vyznačenou ketózou (ketóza = ketony jako produkty rozpadu tuků se dostávají do krve) je pocit hladu minimální. Obézní tedy dietu poměrně dobře snáší.
Negativa:
Velmi nízký přísun sacharidů způsobuje únava a nechuť do života, nepříjemný je pocit sucha v ústech a pocit zapáchajícího dechu (ketony). Tělo nedostává ochranné faktory rostlinného původu. Vitaminy lze sice nahradit formou doplňků, ale stovky dalších látek (antioxidanty ze skupin bioflavonoidů, různé druhy vlákniny, fytoestrogeny) může dodat jen zelenina, ovoce, obiloviny, luštěniny. Stoupá riziko žlučníkových obtíží, srdečně-cévních chorob a rakoviny. Vše je totiž umocněno faktem, že člověk při dietě vůbec nehlídá přísun tuků a cholesterolu, nerozlišuje se ani mezi tuky živočišnými a rostlinnými.