Dotaz:
Mám v oblibě polévky, ale nevím, jestli je můžu při hubnutí zařadit do jídelníčku. Jakým způsobem pak mám všechno ostatní upravit?
Odpověď:
Polévky při hubnutí samozřejmě jíst můžete. Řeč je o polévkách vařených doma nebo v restauraci tam, kde víte, že nepoužívají umělá dochucovadla. Zcela mimo hru jsou polévky instantní, ty by vám nepřinesly z nutričního hlediska nic pozitivního a jen by váš organismus zatížily zbytečnou solí.
Pokud jsou polévky uvařené z původních surovin, můžou vám pomoci navýšit množství zkonzumované zeleniny, bílkovin nebo obojího. V chladnějším období zahřejí a díky jejich psychologické sytivosti snadněji dodržíte nastavený jídelníček.
Z nutričního hlediska a ve vztahu k hubnutí můžeme rozlišovat tyto typy polévek:
A. Polévka, která má splnit funkci celého jídla, například večeře:
Měla by obsahovat větší množství zeleniny a měla by zároveň dodat dostatečné množství bílkovin. Do polévek se při hubnutí hodí kuřecí nebo krůtí maso, libové hovězí, ryby, krevety, tofu, shmaky (vaječný bílek) nebo celé vejce. Mělo by v ní být tak 100 g bílkovinné potraviny na porci. K takové polévce by ženy večer už neměly mít žádné pečivo ani přílohu, maximálně 1-2 plátky knackebrotu. U mužů nebo při vyšší zátěži může být kousek kvalitního pečiva (množství regulujte podle rychlosti hubnutí).
Jestliže chcete naopak polévku k obědu a k ní už nic dalšího, přidejte k zelenině a bílkovinám ještě sacharidy, tedy porci luštěnin (cca 150 g v uvařeném stavu) nebo těstovin, rýže, quinoi, pohanky…(cca 100 g v uvařeném stavu) nebo brambor (cca 150 g).
Recepty:
Polévka minestrone s kuřecím masem a sýrem Gran Moravia
Odlehčená zelná polévka s uzeným tofu
B. Polévka mimo stanovený jídelníček. Pokud máte od svého dietologa stanovené (nebo jste si sami nastavili) množství bílkovin, tuků a sacharidů za den, pracujte s polévkami takto:
1. Vývary
Dávejte si úplně kdykoli – jejich energetická hodnota je velmi nízká. Nejlépe jsou na tom vývary zeleninové, jejichž energetická hodnota je zanedbatelná. O něco více energie a tuků mají vývary drůbeží a ještě více vývary hovězí.
Tip:
Pokud vaříte masový vývar, po uvaření ho nechte vychladnout (přes noc nebo ho rychle zchlaďte ve dřezu s ledovou vodou) a s povrchu pak seberte vrstvu tuku.
Jak začlenit do jídelníčku?
Beze změn, nic měnit nemusíte.
2. Zeleninové polévky nezahuštěné a bez smetany:
Polévky typu minestrone nebo jakékoli polévky s kousky zeleniny můžete také jíst kdykoli mimo váš jídelníček. Do této skupiny můžete počítat také polévky typu rajčatová, špenátová, brokolicová, cuketová, pokud při jejich vaření nepoužíváte smetanu.
Jejich energetická hodnota je nízká a nutriční kvalita naopak vysoká. Nebojte se, že ztrácíte vařením vitaminy. Přijdete sice o vitamin C, ale většina dalších vitaminů v zelenině zůstane, cenné minerální látky přejdou do vývaru a veledůležitá vláknina zůstává také. Vitamin C pak ,,naženete“ během dne například snězením kousku čerstvé červené papriky nebo ovoce.
Tip:
Zeleninu nerozvařujte, snažte se, aby zůstala al dente (na skus).
Jak začlenit do jídelníčku?
Pokud bude v polévce maso, vejce nebo jiný zdroj bílkovin, můžete pak o něco ubrat množství bílkovin k obědu nebo večeři. Pokud přidáte těstoviny nebo jinou sacharidovou zavářku, uberte o něco málo z přílohy a polévky se sacharidy si dávejte raději k obědu.
3. Zeleninové polévky krémové
Zeleninové krémové polévky (dýňová, rajčatová, brokolicová apod.) jsou velmi oblíbené a záleží jen na vás, zda chuť zeleniny jen lehce zjemníte smetanou nebo kokosovým mlékem či sýrem nebo zda použijete tuku více.
Tip:
Při hubnutí je lepší to s tuky nepřehánět, zejména, jsou -li zdrojem nasycených mastných kyselin, což se právě týká jak smetany, tak kokosového mléka.
Jak začlenit do jídelníčku?
Tyto polévky si dejte k obědu nebo k večeři, ale uberte pak o něco na množství tuků u hlavního chodu. Jako zdroj bílkovin tedy preferujte kuřecí, krůtí, ryby, krevety, shmaky nebo vaječný bílek. Nedávejte si už například sýry nebo celé vejce.
4. Syté polévky (přesnídávkové)
Polévky typu gulášová, frankfurtská, dršťková, bramboračka, kulajda, klasická zelňačka jsou při hubnutí nejproblematičtější. Mívají vyšší obsah sacharidů (z brambor nebo jíšky), tuků (z uzenin nebo tučnějšího masa, případně smetany) a často také soli, když je jejich součástí uzenina (párek, klobása).
Jak začlenit do jídelníčku?
I tyto polévky při hubnutí jíst můžete. Dejte si je ale každopádně k obědu, nikoli k večeři. Můžete je také mít na dopolední svačinu, jak odpovídá jejich názvu.
Pokud budou součástí oběda, přizpůsobte tomu hlavní jídlo. Sáhněte po libovém mase nebo rybě, k tomu zvolte čerstvý salát nebo tepelně upravenou zeleninu a přílohu už pak můžete úplně vypustit.