V souvislosti s pitím kávy při hubnutí stále koluje mezi lidmi mnoho různých mýtů. Jedním z nich je ten, že je pití kávy nezdravé, a proto bychom na něj měli při hubnutí raději zapomenout. Další obavou je pití kávy s mlékem, před nímž pseudoodborníci varují, ale nevysvětlí, proč by to údajně mělo vadit. Ponechme nyní stranou fakt, že je káva jedním z nejsilnějších antioxidantů a věnujme se pouze účinkům na metabolismus, to znamená, jestli hubnutí pomáhá nebo ne.
Kofein v kávě je schopen zrychlit metabolismus o 3 – 11%. Bohužel více působí u štíhlých lidí. Některé studie prokazují, že pití kávy zrychlí odbourávání tukových zásob o 29 % u štíhlých žen, ale jen o 10 % u žen obézních. Ale i to je lepší než nic. Mechanismus je takový, že pití kávy zvýší termogenezi organismu, tedy tvorbu energie formou tepla a dále také působí na oxidaci tuků. Účinek je samozřejmě krátkodobý. Kromě toho působí o něco více u mladších lidí.
Jakým způsobem mobilizuje kofein tuk z tukových tkání?
Ze všeho nejdřív je nutné vytvořit energetický deficit. To znamená přijmout o něco méně energie než kolik energie vydáme. Potom se teprve může dostat ke slovu kofein jako hlavní a mnoha studiemi zkoumaný stimulant. Kofein zvýší tvorbu dopaminu a adrenalinu. Tím pádem se člověk cítí více ,,probuzený“ a má pocit přívalu energie. To se pak pozitivně promítne například při cvičení. Člověk, který si dá před cvičením kávu, může zvýšit výkon o 11-12%.
Kofein dále stimuluje nervový systém a dává organismu podnět k odbourávání tukových zásob. Adrenalin se dostává krevním řečištěm k tukovým buňkám a signalizuje jim, že můžou uvolňovat mastné kyseliny do krve. Děje se tak, jak už bylo řečeno, jen za předpokladu, že dotyčný člověk vytváří energetický deficit rozumným jídelníčkem a pohybovou aktivitou.
Další efekt, který je při hubnutí užitečný, je mírné potlačení chuti k jídlu po konzumaci kávy. V tomto ohledu jsou ale studie nejednoznačné. Zdá se, že to děje častěji u mužů.
V momentě, kdy si dáme kávu například po obědě, oceníme další látku v ní obsaženou. Tou je kyselina chlorogenová, která pomůže zpomalit vstřebávání sacharidů.
Jak je to s mlékem?
Neexistuje žádný důkaz, že by bylo pití kávy s mlékem škodlivé. Naopak. Mléko je zdrojem kvalitních bílkovin a vápníku. Lidé s intolerancí mléčného cukru (laktózy) můžou využít bezlaktózovou variantu.
Jediné, na co je potřeba dávat při hubnutí pozor, je množství mléka a jeho tučnost. Mléko je nutné započítat do celodenního energetického příjmu a ve fázi razantnější redukce váhy se raději zaměřit na mléko s nižším obsahem tuku (1,5 -2 %).
Kolik kávy za den?
Tolerance kofeinu je silně individuální. Jeden šálek espressa představuje něco kolem 60 mg kofeinu. Většina lidí bez problémů toleruje denní množství 400 – 600 mg. To znamená, že je pravidelné pití 4-5 šálků kávy za den naprosto v pořádku.
Někteří lidé jsou ale na tuto látku citlivější, respektive ji odbourávají déle. Jsou to takzvaní pomalí metabolizéři kofeinu. U nich může vyšší dávka navodit potíže s usínáním, bušení srdce, někdy až úzkostné stavy. Citlivější lidé by měli pití kávy omezit, dávat si ji spíše v dopoledních a brzkých odpoledních hodinách, rozhodně ne večer.
Shrnutí
Pití kávy může být při rozumné redukci váhy dalším pomocníkem, který mírně zlepší efekt celého režimu. Denní dávku kávy upravte podle osobní snášenlivosti a nezapomínejte na pití vody vody v průběhu celého dne. A to, že by káva neměla být slazená cukrem se rozumí samo sebou.