Jak na chřest při hubnutí ?
Nikdo asi nepřemýšlí, jestli si může dát při hubnutí chřest. Sám o sobě má pro redukci váhy ideální vlastnosti. Ostatně jako každá zelenina. Chřest je ale tak trochu exkluzivní, mysteriózní a hlavně sezónní záležitost. Co s ním ?
Každého hned napadne ,,provařená “ možnost, tedy chřest s holandskou omáčkou. Perfektní nápad. Ale jen do té doby, než si uvědomíte, že na každou porci podle receptu potřebujete 50 g másla a k tomu ještě jeden žloutek. To už představuje samo o sobě 1730 kJ a 46 g tuků ! Tak tudy cesta nevede. Chřestový krém ? Máslo, žloutky a smetana ke šlehání. Pod 40 g tuků na porci se nedostanete. Pokud se budete řídit klasickými recepty.
Proto bych vám chtěla dát několik tipů na využití chřestu tak, abyste z něj dostali maximum jeho nutričních a chuťových benefitů, ale stále úspěšně hubli.
Jak se s chřestem nespálit ?
Hodně lidí má špatné zkušenosti. Hořká chuť, dřevnatá vlákna, rozhodně nic, co by lákalo k opakování. Příčina je jasná. Takovýto chřest si pobyl v regálu obchodu několik dní. Čerstvost chřestu je naprosto zásadní. Pokud si nemůžete koupit stoprocentně čerstvý, nejlépe ten den sklizený, radši to nechte na jindy. Jestliže ale narazíte na zelený, bílý, případně fialový svazek této úžasné zeleniny, neváhejte ani minutu.
Dostanete nádherně sladký, křehký a šťavnatý materiál s mnoha možnostmi využití při hubnutí.
Proč je chřest nutričně tak ceněný ?
Chřest je typickým příkladem potraviny, která v sobě skrývá velké množství živin při nízké energetické (kalorické) hodnotě. Je takzvaně nutričně denzní. Narozdíl od potravin, které jsou denzní kaloricky, přitom nutričně nepřinášejí téměř nic (sladkosti, chipsy apod.).
Na 100 g má pouhých 85 kJ a žádný tuk. Patří mezi nízkosacharidové druhy zeleniny, zároveň ale obsahuje slušné množství vlákniny. Pokud sníte 200 g chřestu, máte splněno 20 % doporučené denní dávky vlákniny.
Chřest je bohatý na antioxidanty – hlavně vitamin E, vitamin C, glutathion a různé typy polyfenolických látek (kvercetin, kampherol). Tyto látky mají silně protizánětlivou aktivitu. To je velmi důležité, protože nadváha a obezita naopak v těle působí prozánětlivě. Navíc se tyto substance se uplatňují při prevenci nádorových onemocnění. A samozřejmě v prevenci onemocnění srdečně – cévních. Pak ale nesmíte jíst chřest s výše zmíněnou holandskou omáčkou nebo grilované stonky zeleného chřestu balit do slaniny 🙂
Cřhest kromě toho obsahuje kyselinu listovou, enormně důležitou v těhotenství, ale také v prevenci depresivních stavů. Kyselina listová pravděpodobně brání hromadění homocysteinu v organismu. Nakumulovaný homocystein může jít proti funkci serotoninu. O něm se ví, že pozitivně reguluje náladu a spánek. Obojí se při hubnutí hodí.
Nutriční hodnoty chřestu na 100 g (USDA)
Energie (kJ) | 85 |
Bílkoviny (g) | 2,2 |
Tuky (g) | 0,1 |
Sacharidy (g) | 3,9 |
Vláknina (g) | 2,1 |
Vitamin E (mg) | 1,1 |
Pozor
Pokud užíváte léky na ředění krve Warfarin, měli byste být opatrní co do množství. Chřest je totiž zdrojem vitaminu K. Můžete si ho tedy dát, ale raději jen v menší porci a ne několik dní za sebou.
Dostupnost a cena:
Chřest už není cenově nedostupný. Jestliže se nám dříve mohla zdát cena kolem 100 Kč za balení chřestu přeci jen vyšší, poté, co jsme zažili letos na jaře šok z cen zeleniny, jsme už otrlejší. A navíc to vypadá, že se ceny chřestu oproti loňsku nezměnily. Všechno je relativní.
Chřestu ze supermarketu bych doporučovala se raději vyhnout. Ideální je zajet přímo na místo sklizně, tedy do Hostína u Vojkovic (od 20.4. do 30.6.). Nakoupit můžete na online obchodech jako jsou rohlík nebo košík.
Na chřest samozřejmě můžete zajít do restaurace. Pokud zatím s chřestem v domácím vaření nemáte zkušenosti, je to dobrá volba. Ale letos se připravte na vyšší ceny. I proto zřejmě nabízí chřestové menu méně restaurací než to bývalo v dobách před pandemií a energetickou krizí. A pokud nabízí, cena hlavních jídel, v nichž hraje chřest hlavní roli, jde málokdy pod 300 Kč.
Základní úprava chřestu
Základní úpravu chřestu má nejlépe zpracovanou pan Cuketka. Věnujte pozornost hlavně odstavci, v němž říká, že bychom neměli dát na babské rady, které tvrdí, že se chřest zlomí tam, kde začíná být dřevnatý. Vede to k plýtvání. Podle něj stačí u čerstvého chřestu odstranit jen spodní 2-3 cm.
Bílý chřest bychom měli oloupat celý, zelený jen do třetiny. Dále se dozvíte, jak chřest blanšírovat, grilovat nebo upravovat na pánvi.
Doporučuji také Cuketkovo video Chřest 7 x jinak.
Co s odřezky ?
Rozhodně je nevyhazujte. Můžete z nich připravit polévku. Při hubnutí ale dejte pozor na to, kolik přidáváte vysoce kalorických surovin (smetana). Nebo zkusit přidat odřezky do zeleninového nebo kuřecího vývaru, polévku nemixovat, ale jen scedit.
Jak neudělat z chřestu kalorickou bombu ?
Pokud plánujete chřest k večeři, vymyslete k němu potravinu s vyšším obsahem bílkovin, ale menším množstvím tuku. Může to být třeba vejce uvařené na měkko. To vám svojí chutí a konzistencí zastoupí holandskou omáčku, ale nutriční hodnoty výsledného pokrmu neohrozí. Další bílkoviny může dodat kvalitní šunka.
Tip na večeři s chřestem
200 g vařeného chřestu
1 vejce vařené na měkko nebo pošírované
50 g šunky
80 g rajčat
vločková sůl a čerstvě mletý pepř
Postup
Do větší pánve s poklicí nalijte vodu, osolte a přiveďte k varu. Vložte chřest a povařte přibližně 7 minut. Nechte okapat, přidejte šunku, vejce a rajčata.
Nutriční hodnoty 1 porce
Energie (kJ) | 810 |
Bílkoviny (g) | 21 |
Tuky (g) | 8 |
Sacharidy (g) | 11 |
Chcete vědět ještě víc o chřestu ?
Na herohero.co v projektu Co vám o hubnutí nikdo neřekne ? najdete celý materiál včetně bonusů:
- Recept na rychlý a bezpracný chřestový vývar skoro bez kalorií
- Ukázkový komentovaný celodenní jídelníček s chřestovou večeří