V první části příběhu paní Zuzana shrnula svojí cestu k nejvyšší váze a rozhodnutí začít hubnout. O tom, jaké myšlenky a pocity provázely začátky jejího hubnutí před dvěma lety. Jaké to je být perfekcionistkou a jak je důležitá podpora vašich nejbližších.
Jak může věčná dietářka zhubnout 30 kg ? – první část
2. část
Pohyb a cvičení
Na začátku změny jsem si libovala, že o sportu na konzultacích tak nějak nepadla řeč. Proč bych se měla honit a potit, když to vlastně ani nepotřebuji a díky jídelníčku a změně životního stylu hubnu i bez pohybu. Ale…
Přesně po osmi zhubnutých kilogramech jsem si začala všímat menších změn. Ano, hubnu (váha ukazuje menší a menší čísla – jupí), ale moje tělo vypadá snad hůř než před hubnutím (kůže povislá, záda nahrbená a o celulitidě ani nemluvím) – no já snad budu muset začít cvičit a víc se hýbat.
Začala jsem tedy hledat na internetu nějaké cvičení pro začátečníky. Takových článků a odkazů co na mě vyskočilo – všechno mi připadalo nesmírně těžké a namáhavé, a z přemíry informací se u mě začala objevovat panika a chuť to vzdát. A jít cvičit do tělocvičny mezi ty namakané a vystajlované slečny? Ani náhodou😊.
Výborné cvičení pro začátek pro mě bylo Walk at Home by Leslie Sansone.
Ze začátku mi stačilo 15 minut a byla jsem ráda, že jsem přežila😊. Po čase jsem si začala přidávat čas a zpestřovat a obměňovat cvičení. Trvalo mi docela dlouho, než jsem se alespoň částečně dostala do formy a začala na sobě pozorovat první výsledky (2-3 měsíce). Dnes cvičím 30-60 minut pětkrát týdně a beru to podle toho, jak se zrovna cítím. Když můžu, přidám si cvičení a naopak, když cítím, že jsem unavená, tak uberu a nebo zařadím nějaké relaxační protahování.
Tohle všechno jsem ale na začátku své cesty neznala (posilování je přeci pro chlapy a protahování a strečink je hrozná nuda) a tak se stalo, že mě cvičení po pár měsících začínalo nudit (znala jsem ho už nazpaměť😊), mé tělo si začalo na cvičení zvykat a výsledky nebyly takové, jaké bych si představovala – co teď?
Náhoda a nebo osud tomu chtěl, a já po čase cvičení poznala osobní trenérku a masérku. Svěřila jsem se jí, že cvičím doma, snažím se hubnout a daří se, ale cvičení mi začíná připadat pořád stejné, méně účinné a nevím, jak dál. Než jsem se rozkoukala a vypovídala, už jsem byla objednaná na cvičení do jejího studia a do hlavy vymluvenou díru, protože „musím přeci začít zpevňovat tělo a nabírat svaly, a jen jídelníček nestačí, a kardio je super na hubnutí, a ten stroj co vypadá jako mučící nástroj je super – na něm si protáhneš svaly ( jaký svaly?:-) a neboj – užijeme si super srandu“. No nevím.
Po první lekci jsem byla ráda že jsem vůbec přežila😊 – a chodím dodnes.
Sport se pro mě stal nejenom rychlejším způsobem, jak shazovat kila, ale i relaxem, zkoušením, kam až mě mé tělo pustí a co zvládnu, ale (to je pro mě možná tím nej nej) – je to čas jen PRO MĚ.
Snažím se střídat kardio cvičení s posilováním a čas od času vyzkouším něco nového, a buď mě to nadchne a zařadím do svého plánu, a nebo prostě vyzkouším něco jiného. Těch možností je tolik – jen ze začátku opatrně a pozvolna😊.
Začala jsme cvičit i doma. Částečně díky době covidové, částečně i pro stud jít mezi profíky do fitka. Ano, začátky byly krušné a bolelo mě celé tělo, ale postupem času, měsíc po měsíci, jsem začala vidět výsledky. Nejenže jsem se už při obyčejné chůzi nezadýchala a na procházkách s rodinou jsem byla v cíli první, ale zlepšila se mi i kondice a dokonce jsem objevila, že i já mám svaly😊.
Po jednom náročném tréninku mě dojala má dcera, která ignorujíc ceduli ZÁKAZ VSTUPU – SPÍM, vlezla do pokoje, kde mě vidí, jak ležím na podlaze zpocená, ufuněná a nemohoucí se zvednout, a povídá „mám zavolat odtahovku, sanitku a nebo rovnou pohřebáky?“
Hlavně to chce V KLIDU – poslouchat své tělo a nic nehrotit. I po roce a půl objevuji nové a nové informace, nové cviky, které bych před tím nezvládla a stále se učím.
Co ale působí na mě a cviky mi vyhovují, nemusí vyhovovat každému. Než jsem si našla to svoje, vyzkoušela jsem více druhů pohybu. Na cvičení doma mi stačí činky (postupně zvyšuji zátěž), aerobik step schod – bedýnku. Na tu teď trochu sedá prach, ale určitě jí nevyhodím a za nějaký měsíc ji opět opráším a zacvičím si s ní. Také rotační disk, který je pro mě výborný na boky😊, velký gymnastický míč a malý overball, podložku na cvičení, různé posilovací gumičky a nově bosu balanční podložku. Na té se teď učím a je to docela mazec😊.
Třetí část: