Glukózová revoluce
Jennie Brand-Miller, Kaye Foster-Powell
(nakladatelství Triton, 2004)
V roce 2004 vyšel u nás překlad knihy autorek Bran-Millerové a Foster-Powellové z Austrálie. Glukózová revoluce má podtitul : Pro přiměřenou váhu, stabilní hladinu krevního cukru a optimální zdraví. Principem hubnutí je jedině a pouze sledování glykemického indexu potravin, žádné počítání kilojoulů ani gramů tuku se nevyžaduje.
Přínosy:
V knize je velice dobře vysvětleno proč a jak způsobují potraviny s vysokým glykemickým indexem (bílé pečivo, rýže, pečené bramory, sušenky, koláče) přibírání na váze. Kromě podrobných tabulek GI jsou podnětné i některé další poznatky z bohaté praxe autorek:
– působení sacharidových potravin na jednotlivce je individuální – jesliže má například jablko v tabulkách GI = 40 zmamená to, že u někoho může způsobit menší vzestup glykémie (pokud by se na něm jablko testovalo, zjistil by se GI 20) u jiného větší (není vyloučeno, že zrovna ve vašem případě by vyšlo číslo GI 60). Každý by tedy měl respektovat svůj organismus a jestliže u něj některá z potravin způsobuje brzy pocity hladu, měl by se jí raději vyhnout.
– Některé zákonitosti však mají obecnou platnost, například celozrnný žitný chléb je vždy vhodnější než bílé pečivo, rýže basmati má vždy nižší GI (a je tedy vhodnější) než parboiled (nejvyšší GI má rýže jasmínová).
– Kváskové pečivo má o 30 % nižší GI než pečivo s použitím droždí.
Negativa:
Text působí trochu chaoticky a někdy zbytečně mate čtenáře spoustou odborných výrazů z oblasti potravinářské chemie. Obsahuje některé nepřesnosti dané možná překladem (například pivo, o kterém je obecně známo, že má vysoký GI, je označováno za nápoj s nízkým glykemickým indexem).
Tato publikace nabádá k tomu, abychom vůbec nepočítali energetický příjem – podle autorek má k regulaci váhy dojít tak, že díky minimálním výkyvům v hladině krevního cukru sami budeme regulovat velikost porcí a tedy dojde k hubnutí. Tato teorie však není vědecky potvrzena a pravděpodobně se ani nepotvrdí. Je jasné, že situace v Austrálii je co do výskytu obezity natolik vážná, že každé malé zlepšení výživových zvyklostí má význam. Pro naše čtenáře však doporučujeme hlídat jak energetický příjem, tak glykemický index sacharidových potravin.