Přestože džusy obsahují méně vlákniny než celé ovoce, jsou považováno v současné době za přínosné pro zdraví. Samozřejmě jde zejména o takzvané „fresh“ džusy.
Čisté ovocné a zeleninové džusy lze považovat za takzvané funkční nápoje (stejně jak funkční potraviny), protože mají specifický přínos pro zdraví. Alespoň poslední přehledová studie (souhrn z 11 studií vedených ve Velké Británii a publikovaných v International Journal of Food Sciences and Nutrition), hovoří o tom, že důležitější než obsah vlákniny je přítomnost antioxidantů v těchto nápojích – riziko kardiovaskulárních a nádorových chorob při pravidelném pití džusů klesá.
Spotřeba ovocných džusů ve Velké Británii stoupla v minulém roce o 24 % na současných 366 ml na osobu za týden, protože řada lidí v nich vidí zdravější alternativu ke sladkým limonádám. Samozřejmě, že džusy nemůžou nahradit ovoce – doporučení hovoří o tom, že z 5 porcí ovoce a zeleniny za den může džus nahradit jen jednu z nich, nezávisle na tom, kolik džusu bychom vypili.
Obecně platí, že džus je kvůli nižšímu obsahu vlákniny méně žádoucí – tento názor však není zcela oprávněný. Pravda je, že mnoho lidí se nedostane během dne k tomu, aby snědli čerstvé ovoce nebo zeleninu, zatímco fresh džusy jsou stále více dostupné. Kromě známého pomeranče nebo grepu lze vytvořit i velmi neobvyklé kombinace ovoce, lze přidat zázvor, bylinky apod. Čím dříve po jejich vylisování jsou vypity, tím vyšší obsah antioxidantů, zejména vitaminu C se v nich nachází. Není zapotřebí žádných konzervačních látek ani pasterizace.
V průběhu hubnutí je zapotřebí s energetickou hodnotou džusů počítat a zakalkulovat je do celodenního příjmu energie. Ve fázi redukce je možné povolený 1 kus ovoce nahradit fresh džusem a k tomu během dne sníst minimálně 500 g zeleniny. Ve fázi udržování je možno mít 1 kus ovoce a 1 sklenici džusu denně.
Zpracováno s využitím článku:
http://www.nutraingredients.com/news/ng.asp?n=73732&m=2FSN131&idP=2&c=kilumatalfdfenx