Optimální příjem živin před cvičením zlepší váš fyzický výkon a sníží riziko úrazů při pohybu. Při hubnutí ale má svoje zákonitosti. Pokud se půjdete jen projít na půlhodinu, nemusíte kvůli tomu svůj redukční jídelníček nijak měnit. Když ale jdete cvičit do posilovny, případně plánujete dlouhou a rychlou procházku, kolo nebo běh, měli byste o předtréninkovém jídle uvažovat. Svaly potřebují glukózu, kterou získají z glykogenových zásob a po jejich vyčerpání rozložením sacharidů za stavy Při hubnutí rozhodně nemusíte příjímat cukr jako takový, tělo si vytvoří potřebnou hladinu glykózy i ze složitějších sacharidů (polyscharidy).
Pokud jste zvyklí na jídelníček se třemi hlavními jídly a dvěma svačinami, možná nebudete muset předtréninkové jídlo řešit vůbec. Jestliže jdete cvičit za dvě hodiny po snídani, ve které máte sacharidy i bílkoviny, nemusíte přidávat nic, ale hned po cvičení si dáte proteinový nápoj. Stejně tak, když cvičíte za 2 hodiny po obědě.
Může se stát, že běžně cvičíte od 17 do 18 hodin. Na odpolední svačinu v 15 hodin míváte jogurt nebo tvaroh. Potom stačí, když k mléčnému výrobku (bílkovinám) přidáte banán nebo jakékoli ovoce, případně do jogurtu přisypete 30 g musli nebo si dáte nedoslazovanou musli tyčinku (sacharidy).
Pokud se můžete najíst 30 – 45 minut před tréninkem, dejte si jen sacharidy (většina lidí zvládá nejlépe banán), jinak se vystavujete riziku nevolnosti, což by negativně ovlivnilo váš výkon.
Před cvičením si můžete dát navíc ještě kávu nebo kofein v jiné podobě, pozor ale, aby to nebylo později než v 16 hodin, jinak by kofein mohl narušit váš spánkový rytmus.
Před cvičením je velmi důležitá správná hydratace, pokud byste v den cvičení pili málo, také by to ovlivnilo váš výkon.