Med si získal u většiny lidí velmi dobrou reputaci skoro až nálepku ,,zdravé“ potraviny. O tom, že je vhodnější náhradou cukru nikdo nepochybuje. Stejně tak o jeho antimikrobiálních účincích a obsahu antioxidačních flavonoidních a dalších látek podle konkrétního druhu a kvality medu. Ale pokud jde o hubnutí, mají všechna pozitiva jeden háček. Spočívá v tom, že byť zdravější, stále se jedná o cukr. A ten může (v nadměrném množství) přispívat k nárůstu váhy. Nebo k tomu, že se váhový úbytek zastaví. Typicky se to stává při onemocněních dýchacích cest, kdy si lidé vylepšují klasický nebo zázvorový čaj medem a ten popíjejí několikrát za den a více dní za sebou.
Každá polévková lžíce medu, která má přibližně 20 g totiž dodává kolem 250 kJ. Při 4 nápojích za den jen v medu přijmete o 1000 kJ navíc. Kromě toho v době nemoci snížíte pohybovou aktivitu a tak se snadno hubnutí zastaví, u někoho můžete jít dokonce váha mírně nahoru.
Z druhé strany, pokud jste fyzicky aktivní, máte jídelníček s adekvátním množstvím bílkovin, med v malém množství vám neuškodí. Můžete si dát například ke svačině nízkotučný řecký jogurt, tvaroh nebo skyr, na něj kávovou lžičku medu a pár ořechů.