Pokud byste se rozhodli pro krátký, ale razantní dietní režim s vysokým energetickým deficitem, zhubnete sice hodně, ale těžko bude váhový úbytek tvořený jen tukem a brzy většinu naberete zpátky. Když budete naopak hubnout příliš dlouho, tedy déle než 3 měsíce, také to může přinést různá negativa. Nejlepším vodítkem je vaše vstupní váha a její změny. V momentě, kdy zhubnete 6 – 10 % vstupní váhy, měli byste na pár týdnů zvolnit. Každý organismus má totiž geneticky nastavený určitý rovnovážný bod (set point) a k němu bude mít stále tendenci se vracet.
Orientujte se podle týdenních změn na váze. Pokud budete mít úbytek 0,5 % vaší váhy týdně, je v pořádku hubnout po dobu 3 měsíců bez negativních projevů. Týdenní úbytek 1 % váhy je už na horní hranici.
Mezi negativní projevy hubnutí můžete počítat stálý pocit hladu, zhoršený spánek, podrážděnost, úbytek svalové hmoty, nechuť k pohybu, únavu a problémy se zažíváním. Můžete mít nižší hladiny vitaminů a minerálních látek a vyšší riziko vzniku úrazů, včetně zlomenin. Utrpět můžou vaše imunitní funkce. Pokud klesne procento tělesného tuku u žen příliš nízko (pod 15 %), snadno se dostaví nepravidelnosti až vymizení menstruačního cyklu.
Co ale dělat, když za 3 měsíce zhubnete například ze 100 kg na 90 kg, tedy úžasných 10 % vstupní váhy, ale stále vám do cíle zbývá 15 kg? Ideálním řešením je o trochu zmenšit energetický deficit. Zatímco v první fázi jste vydávali za den například 9 000 kJ a jedli 7 000 kJ, zkuste na pár týdnů zvýšit příjem na 8 000 kJ. Stále budete v energetickém deficitu, ale trochu si odpočinete. Po 4 – 6 týdnech můžete opět snížit na 7 000 kJ a podobně postupovat až do doby, kdy budete s váhou spokojeni. Samozřejmě, nastavení jíelníčku a pohybového režimu je velmi individuální a někdy složitější o celou řadu psychologických aspektů.