Zelenina má v jídelníčku při hubnutí nezastupitelné místo. Sníst byste jí měli 500 g denně, ale klidně i víc. Není nutné, abyste jedli úplně všechny druhy zeleniny, ale čím více jich prostřídáte, tím lepší efekt můžete očekávat. Každý z druhů totiž obsahuje jiné typy aktivních fytonutričních látek, které pozitivně ovlivňují střevní mikrobiotu. Tím pádem proběhne hubnutí snadněji a váš celkový zdravotní stav se zlepší. Kromě toho, že zelenina obsahuje hodně vlákniny, vitaminů a minerálních látek pomůže vám snížit celkovou energetickou denzitu jídla. To znamená, že budete mít pocit, že jíte hodně. Vaše porce budou mít velký objem na talíři, ale jejich energetické hodnota zůstane nízká.
Co můžete očekávat?
Skutečnost, že máte v jídelníčku méně kalorií, tuků a sacharidů než jste bývali zvyklí, si ani neuvědomíte, protože vás hned tak nepřepadne hlad. Dost možná ani takové chutě, protože váš organismus bude dobře zásoben všemi mikroživinami, které pořebuje. Kromě toho musíte jíst každý pokrm se zeleninou o něco déle než kdyby byl bez ní. Prodloužíte dobu jídla, tím pádem zasycení pocítíte dříve a budete jej delší dobu.
Představte si, že byste snědli k večeři třeba samotný sýr mozzarella. Za chvíli se dostaví hlad. Když si ale připravíte misku zeleniny a do ní sýr nakrájíte, pocit sytosti se zlepší.
Pokud byste si dali k obědu ,,suchá“ kuřecí prsa s rýží, nejenže se unudíte k smrti, ale brzy se ozve hlad. Stačí ale přidat upečené dýně a cukety nebo brokolice a oběd vás zasytí na mnohem delší dobu. A kromě toho vám svou barvou zlepší náladu.
Čtěte také:
8 nejzdravějších druhů zeleniny. Jak je využít při hubnutí?
Dýně – jak je nejlépe využít při hubnutí?
Konkrétní příklady využití syrové a tepelně upravené zeleniny najdete v e-knihách: