Příčinou stále stoupajícího počtu obézních lidí je prý vysoká energetická denzita stravy. Co to znamená? Jaký je rozdíl mezi energetickou hodnotou a energetickou denzitou stravy?
Energetická denzita je množství energie (kilojoulů) v daném objemu stravy. Energetická hodnota okurky je 50-70 kJ, sušenek 1700 kJ a oleje 3800 kJ na 100 g. Ostatní potraviny se pohybují mezi těmito hodnotami. Obecně platí, že čím více vody daná potravina obsahuje, tím nižší je její energetická hodnota (denzita). Potraviny však nejíme jednotlivě, ale ve vzájemných kombinacích. A zde leží rozdíl mezi energetickou hodnotou a energetickou denzitou.
Lidský organismus je sice velmi složitý, ale na druhou stranu „zastrarale“reaguje na objem konzumovaného jídla: větší objem na talíři vyvolá signál k pocitu nasycení. Ze studií, které byly prováděny, vyplývá, že pokud lidé měli sníst nejdříve povinně stravu s nízkou energetickou denzitou (například velký talíř zeleniny s kousky opečeného kuřete) a pak si libovolně vybrat cokoli, byl jejich další výběr pozitivně ovlivněn – aniž by o to vědomě usilovali, snědli v dalším průběhu dne potraviny celkově nižší energetické hodnoty.
Energetická denzita stravy průměrného Afričana je pouhých 450 kJ/100 g. Odborníky doporučovaná zdravá strava by měla mít něco kolem 525 kJ/100 g
V reálném životě vyspělých zemí je ale všechno trochu jinak : průměrný Brit konzumuje stravu o energetické denzitě 670 kJ/100g a typické menu ve fast food restauracích má dokonce 1100 kJ/100 g!