Superpotraviny je souhrnné označení pro takové potraviny, které mají vyšší obsah vitaminů, minerálních látek, vlákniny, antioxidantů, bílkovin, omega- 3 kyselin, případně jejich kombinace v jedné a téže potravině. Nicméně označení je pouze marketingové, nejčastěji za účelem opodstatnění její vyšší ceny. Mělo by se jednat o potraviny ,,nutričně denzní”. Nicméně žádná definice daná zákonem neexistuje.
Zájem o jednotlivé potraviny vzbuzují často celebrity a média, která vytrženě z kontextu informují o výsledku některé ze studií (často na zvířecím modelu) a ujišťují spotřebitele, že zařazení té které potraviny vyřeší samo o sobě veškeré zdravotní problémy člověka. Častým argumentem je snížení váhy, zlepšení psychického stavu, řešení diabetu a kardiovaskulárních chorob.
Mezi superpotraviny se typicky řadí:
- Chia semínka
- Lněná semínka
- Konopná semínka
- Kokosový tuk
- Červená řepa
- Borůvky
- Ostružiny
- Kapusta
- Avokádo
- Losos
- Granátové jablko
- Kustovnice čínská (goji)
- Acaí berry
- Zelený ječmen
- Nepražené kakao
a další
Nutriční benefity superpotravin by měly podle proklamací převyšovat benefity potravin ostatních. V tom je jejich pozice problematická:
- Je snadné uvěřit, že jedna potravina přehluší efekt jídelníčku, který je celkově nutričně nepříliš vhodný. Pokud jsou na denním pořádku oplatky, sušenky, fast-food, slazené limonády, uzeniny společně s nedostatkem zeleniny, ovoce, ryb, zakysaných mléčných výrobků a celozrnných obilovin, tak to 2 lžíce žádné superpotraviny nevyrovnají a hubnutí se konat nebude.
- Pod vlivem mediální masáže může leckdo dojít k názoru, že například kapusta (přidává se do smoothies, dělají se z ní ,,zdravé chipsy”) je prospěšnější než konzumace brokolice, květáku, kedlubny apod. Pokud ji ale budete konzumovat denně ve velkém množství, může to kvůli přítomnosti goitrogenů poškodit funkci vaší štítné žlázy. Stejně tak nedodržení doporučeného dávkování chia semínek může narušit vstřebávání minerálních látek. Červená řepa je zase náchylná na kumulaci dusičnanů. Jestliže jakoukoli potravinu zařazujete do jídelníčku neúměrně často, její benefit se snadno změní v riziko.
- Životní prostředí a cena
Ceny některých superpotravin jsou velmi vysoké. Je to dáno často tím, že se k nám dovážejí přes polovinu zeměkoule. To má, kromě ceny, bohužel negativní vliv na životní prostředí.