Hned na úvod je dobré zdůraznit, že pro hubnutí jsou nejvhodnější proteinové nápoje, které vůbec žádné ,,dietní“ nebo ,,hubnoucí“ účely nedeklarují. Nejenže jsou oproti koktejlům na hubnutí levnější a kvalitnější, ale bývají často i zároveň i chutnější. Jejich složení může být zcela prosté a nevyskytují se v ních žádné jednoduché sacharidy, jakými jsou například fruktóza nebo maltodextrin.
Většina vhodných proteinových nápojů je na bázi syrovátky.
O nich byla řeč v první části článku
Jaké můžou být další zdroje proteinu?
1. Kasein:
Oproti rychlému syrovátkovému proteinu je naopak pomalu vstřebatelný, původem také z mléka, obsahuje stejně jako syrovátka všechny esenciální aminokyseliny. Nazývá se také ,,pomalý” protein.
2. Sojový protein:
Protein rostlinného původu obsahující značné množství esenciálních aminokyselin. Obsahuje také sojové izoflavonoidy s mnoha zdravotními přínosy.
3. Konopný protein:
Rostlinný protein s vyšším obsahem omega-3 a omega-6 mastných kyselin, ale s nízkým množstvím esenciální aminokyseliny lysinu.
4. Rýžový protein:
Rostlinný protein s nízkým množstvím esenciální aminokyseliny lysinu.
5. Hrachový protein:
Rostlinný protein s nízkým množstvím esenciální aminokyseliny methioninu.
Někteří výrobci kombinují různé proteinové zdroje. Například mnoho značek proteinů na rostlinné bázi kombinuje více druhů tak, aby dosáhli kompletního aminokyselinového profilu.
Jsou veganské proteinové nápoje lepší?
Veganské proteinové nápoje jsou obecně brány za horší zdroj bílkovin než proteinové nápoje z živočišných zdrojů zejména syrovátkový protein. Hlavním důvodem může být nekompletní spektrum aminokyselin, horší vstřebatelnost a horší chuť.
Předešlé informace ovšem nemusí platit o všech a tudíž záleží na typu proteinu a výrobci.
Například výrobky od firmy Extrifit nebo Reflex Nutrition uvádějí množství bílkovin srovnatelné s syrovátkovými (obsah okolo 74 g/100g)
Jako jejich výhodu lze považovat obsah omega- 3 mastných kyselin, které se vyskytují u konopných proteinů.
Pokud však je dotyčný vegan, jsou proteinové nápoje jediná možnost, jak jednoduše zvýšit příjem bílkovin.
Nepatříte-li mezi vegany, držte se ,,zlatého standardu” – syrovátkového proteinu
Proteinové nápoje které byste si měli vybírat, se ideálně skládají pouze z proteinového koncentrátu (angl. 100% whey). Můžete vybírat i s nižším obsahem bílkovin, ty však obsahují přidané sacharidy, které nejsou žádané. Samozřejmě bývají přidávány sladila jako sukralóza, acesulfam K, barviva a někdy se dokonce přidávají enzymy napomáhající trávení. Je důležité sledovat složení a nutriční tabulku protože se občas přidávájí jednoché sacharidy jako je dextróza, která je nežádoucí.
Proteinové nápoje se skládají ze syrovátkového proteinu, který ale může být jako syrovátkový koncentrát, syrovátkový izolát a nebo jako syrovátkový hydrolyzát.
Syrovátkový koncentrát – WPC
Je levnější a méně zpracovaná forma, obsahuje méně bílkovin (okolo 80%) a ve vyšším množství laktózu, tudíž pro vás není vhodný pokud trpíte laktózovou intolerancí.
Syrovátkový izolát – ISO, WPI
Je forma, která je více hydrolyzovaná (naštěpená), tudíž se rychleji vstřebává a je tak vhodná po tréninku. Izolát má tedy vyšší obsah bílkovin, protože již neobsahuje laktózu, je ale ovšem i dražší.
Syrovátkový hydrolyzát – HYDRO
Je nejvíce naštepenou formou, vstřebává se tudíž nejrychleji, ale je také nejdražší. Jeho nevýhodou může být hořká pachuť způsobená velkým množstvím volných aminokyselin.
U některých výrobků se můžeme setkat i s kombinací syrovátkového koncentrátu, izolátu či hydrolyzátu.
Co dalšího můžete najít na obalu?
CFM – Cross Flow Microfiltration, typ oddělování syrovátky
UF – Ultrafiltration, jiný způsob filtrace syrovátky
ISO beef – hydrolyzovaný protein z hovězího masa, neobsahuje laktózu a je velmi rychle vstřebatelný
Správný výběr proteinového nápoje závisí především na vašich cílech, pokud je jím redukce váhy měl by obsahovat co nejvíce bílkovin, to samé však platí i pro nabrání svalové hmoty, ve zkratce čím více bílkovin tím lépe.
Dalším hlediskem je cena, kdy správným výběrem můžete ušetřit. Pro příklad může být mezi dražším a levnějším proteinovým nápojem rozdíl 3 g bílkovin na jednu dávku, což je malý rozdíl.
Při výběru je nejdůležitější sledovat složení a nutriční tabulku a to z důvodu často zavádějích etiket.
Ve složení je nutné najít výrobek, v němž je syrovátková proteinová složka uvedena na prvním místě, značí to totiž její největší zastoupení, sestupně jsou další složky v nižším množství.
U syrovátkových koncentrátů je však důležité si ješte hlídat množství bílkovin v koncentrátu, pokud ho výrobce uvádí.
Příklad a srovnání:
CFM Instant Whey 80 – výrobce: Extrifit
Obsah bílkovin 73 g/100g – příchuť čokoláda, příchutě se mohou lišit I o 3g bílkovin ve 100g výrobku
instantní syrovátkový proteinový koncentrát vyrobený metodou CFM – tvoří 100 % obsahu bílkovin výrobku
Professional Whey Protein 50 % -výrobce: ATP Nutrition
Obsah bílkovin 50 g/100g – syrovátkový prášek, syrovátkový proteinový koncentrát, syrovátkový proteinový hydrolyzát, hydrolyzovaný kolagen, dextróza, mléčný prášek
Tyto dva proteinové nápoje se liší ve svém složení. Professional Whey Protein 50 % má pouze 50 g bílkovin na 100 g což je pro hubnutí mnohem méně vhodné. Ve složení také vidíme méně kvalitní hydrolyzovaný kolagen a nežádoucí dextrózu.
Dalším důležitým kritériem je samozřejmě příchuť. Pokud se nerozhodnete pro neochucený protein, který se však spíše používá do vaření. Pokud nevíte, zda vám daná příchuť bude vyhovovat je dobré nejdříve vyzkoušet jednorázové porce. Výrobce, který je nabízí, je každopádně ve výhodě.
Na článku spolupracoval aktivní sportovec Ing. Michal Kuna jr. (absolvent Vysoké školy chemicko-technologické v Praze)
Tento článek je nezávislý, autoři nejsou žádným způsobem finančně podporováni výrobci ani distributory proteinových nápojů ani jiných doplňků výživy.