Dieta GI
Helen Foster
(Ottovo nakladatelství, 2004)
Nádherná lesklá obálka vás jistě v knihkupecví zaujme na první pohled. Váš zkušený mozek se ale vzápětí zeptá: není tato okázalost na úkor kvality? Nesnaží se nás nakladatel jen nalákat krásnými fotografiemi ovoce a zeleniny, které jsou tolik „k nakousnutí“, že by možná mnoho mužů zanevřelo na fotografie zcela jiného žánru v pánských časopisech? Naštěstí, podařilo se skloubit informační hodnotu s líbivostí a kniha může bez problémů plnit svůj účel.
Pozitiva:
Jednoduše, ale bez překrucování je vysvětlen glykemický index potravin a jeho vliv na pocity sytosti a množství zkonzumované v následujícím jídle. Stručně je vysvětlen pozitivní dopad aplikace této teorie na zdraví. Po kapitolách jsou probrány důležité potraviny sacharidového typu : klíč k výběru pečiva a cereálií, příloh, ovoce a zeleniny. Vždy je uvedena přehledná tabulka, která popisuje vhodnost výběru od nejvíce po nejméně žádaného zástupce té které skupiny. Jedna z kapitol popisuje pyramidu glykemického indexu (nesouhlasíme jen s umístěním mléčných výrobků v pyramidě, podle našeho názoru zasluhují důstojnější pozici). Největším přínosem je ale konstatování, které se prolíná celým textem : glykemický index je důležitý, důležitá je ale také velikost konzumovaných porcí !
Inspirativní jsou zajisté příklady konkrétních jídelníčků na snížení a následně udržení váhy.
Na každý den je doporučena určitá fyzická aktivita, což může člověku pomoci rozšířit spektrum sportovních aktivit.
Negativa:
Některé recepty jsou trochu komplikovanější na čas i suroviny. Občas jsou ale v našich podmínkách téměř zcela nerealizovatelné (například hlemýždi zahradní k večeři u nás nemají příliš velkou tradici).