Mounjaro, Ozempic a Saxenda – máme už všichni štíhlou postavu na dosah ?

Aktuality

V poslední době mě silně vytáčí reklama na lék Mounjaro, která tvrdí, že můžete zhubnout ,,i když se vaše tělo brání“. V praxi vídám totiž skutečnost ne až tak úplně černobílou. Přestože léky na hubnutí nepředepisuji, setkávám se s klienty, kteří si lék nechali předepsat jinde a společně pak řešíme, jak z jeho použití vytěžit maximum. Což neznamená zhubnout nejvíce, ale nejzdravěji. Pokud možno bez ztráty aktivní tělesné hmoty a bez jo-jo efektu.

Aby bylo jasno: Nejsem odpůrcem využívání těchto léků, jen upozorňuji, že:

1. Takto mocná zbraň nepatří do rukou nepoučeným

2. Nepomůže každému, někteří lidé na účinnou látku nereagují nebo reagují opačně než by měli

3. Pro dobrý efekt je tak jako tak potřeba naučit se správně jíst a cvičit (hlavně silově)

Už v létě roku 2023 jsem na tomto webu uveřejnila článek Zastaví semaglutid (Ozempic) epidemii obezity ? a zdá se, že ve Spojených státech po velmi dlouhých letech skutečně přestaly počty obézních narůstat a průměrný Body mass index (BMI) v roce 2023 klesl. Jestli za tím stojí masivní využívání Ozempicu, zůstává otázkou, ale je to vysoce pravděpodobné.

Na jakém principu léky působí a jak se liší novější Mounjaro od starších Ozempicu a Saxendy ?

Saxenda a Ozempic (semaglutid) je GLP-1 agonista. To znamená, že s hormonem GLP (glukagon-like-peptid) nesoutěží o místo na receptoru, naopak do něj krásně zapadne. Výsledkem je zpomalené vyprazdňování žaludku. Po jídle se tedy cítíte déle sytí. Je to podobné, jako kdybyste všemu, co jíte, snížili glykemický index. Živiny ze snědeného jídla se tak pomaleji vstřebávají. Po jídle nenastane velký vzestup krevního cukru (takzvaná špička). Zároveň krevní cukr dlouho po jídle neklesá.

Mounjaro (tirzepatid) má dokonce dvojitý efekt – je agonistou receptorů pro GLP-1 a GIP. Jeho efekt se tím zesiluje. Děje se tak kvůli dvojitému fyziologickému efektu – GLP -1 agonistický mechanismus je podpořen ještě schopností léku vázat se na receptor GIP, tedy regulovat metabolismus glukózy a sekreci inzulínu. Výsledkem je kromě léčby cukrovky také další zpomalení vyprazdňování žaludku, což vede k ještě silnějšímu prodloužení pocitu sytosti po jídle. Jestliže ve studiích na semaglutidu lidé hubnou průměrně 12,4 % vstupní váhy, na tirzepatidu je to o dalších 5 % více, hubnou tedy 17,8 % vstupní váhy.

Pro koho jsou vhodné ?

Tyto léky rozhodně nejsou metodou první volby. Každý by se měl snažit dostat přirozenou cestou (jídelníček, pohyb, změna návyků ve vztahu k jídlu) až tam, kam zvládne. Až teprve potom se může zvážit možnost jejich rozumného využití. Znovu bych chtěla zdůraznit, že nikomu lék nepomůže sám o sobě bez aktivního přičinění. Pokud ale v dosažení cíle brání fyziologicky silné pocity hladu nebo bažení po sladkém, případně alkoholu nebo jiných vysoce kalorických záležitostí, může být lepším řešením než setrvávání v pásmu obezity.

Nespustí GLP-1 agonisti epidemii mentální anorexie a dalších poruch příjmu potravy ?

Tohle napadne úplně každého. Hubnout bez hladu a chutí vypadá na první pohled lákavě i pro ty, kteří si už vytrénovali vůli na maximum. Zatím brání rozšíření léků do těchto rizikových skupin právě cena. Ale co bude za pár let ? Nikdo neví. Pokud jde o záchvatovité přejídání, může být naopak spásou. Vzhledem k tomu, že GLP -1 agonisti působí v mozku, kde brání nutkavému chování, mohl by zrovna tento mechanismus – společně s psychoterapií – vést k vyřešení problému. Mentální anorexie je však velmi komplikovaný problém s často fatálními následky. Rozhodně bude nutné toto riziko nepodcenit.

Proč tolik lidí po vysazení léku znovu přibere ?

Jsou známy případy lidí, kteří popisují, že po vysazení léku měli tak absurdní hlad a chuť k jídlu, že okamžitě přibrali všechno, co předtím zhubli. Vysvětlení je nejčastěji v nezvládnutém vysazení léku. To znamená, že někdo jeho užívání utne ze dne na den. Postup by měl být takový, že se začíná na nízké dávce, ta se postupně zvyšuje a úplně stejně je zapotřebí jít zpátky. Po dosažení ideální váhy dávky postupně snižovat až dojde k úplněmu vysazení. U někoho může celý proces vysazování trvat měsíce až roky. A to se mnohým lidem z důvodu ceny a nepohodlí vůbec nechce.

Jak léky tohoto typu správně používat ?

Jak už bylo výše řečeno, nejsou určeny k tomu, aby člověk hladověl. Naopak. Je zapotřebí si jídlo promyslet. Snažit se o to, aby byl jídelníček esencí kvality, když už jsou porce tak malé. A jelikož je dodržování všech předsevzetí vzhledem jídlu nesrovnatelně snadnější, naučit se právě v této době jíst správně : bílkoviny, zelenina, celozrnné obiloviny apod. Pít dostatek vody. Vydatně spát a cvičit. Ideálně aerobně i silově. Cílem není zhubnout co nejvíc na váze, ale snížit procento tělesného tuku a zachovat bazální metabolismus na vysoké úrovni. To je nejlepší pojistkou proti opětovnému přibrání.

Není lepší obejít se bez ,,chemie“ ?

Ano, jistě. Ani u léku s perfektními výsledky nebývá nic zadarmo. A tak pacienti dostávají varování ohledně vyššího rizika vzniku pankreatitidy, u léku Mounjaro přichází různých varování víc. Kromě toho můžou pociťovat vedlejší účinky, jakými jsou nevolnost, průjem, zácpa. Celkově ale nežádoucích a vedlejších účinků moc není. Před začátkem léčby je zapotřebí vždycky zvážit, jestli je větším rizikem obezita sama o sobě nebo nikoli.

Ani Saxenda, natož pak Ozempic nebo Mounjaro nejsou určeny ke zhubnutí 5 kilo do plavek. Takové případy (lépe řečeno zvěrstva) se bohužel stávají a jsou krajně nezodpovědné hlavně od lékařů, kteří evidentně neobéznímu lék předepíšou.

Jsme u konce éry nutričních poradců ?

Určitě ne. Naopak. Semaglutid nebo tirzepatid můžou fungovat velmi dobře jako motivační spouštěče. Pokud je obézní dobře vedený ke změnám životního stylu, úspěšnost se násobí. V jedné studii se například ukázalo, že obézní léčení semaglutidem signifikantně zvýšili pravidelnou pohybovou aktivitu. Dobrý poradce nebo nutriční terapeut může pomoci upřesnit cíle, nastavit kvalitativní a kvantitativní parametry jídelníčku a životního stylu celkově. Takže spíš než že by nebyli tito odborníci zapotřebí, mohli by naopak mít se svými klienty lepší výsledky. Ale jak bylo řečeno v úvodu, je zapotřebí těmto lékům dopodrobna rozumět.

 

Deklaruji nulový konflikt zájmů.

Sama ve své poradenské praxi tyto léky nepředepisuji. Ani je aktivně nedoporučuji, dokud nevyzkoušíme všechny konzervativní metody.

 

Literatura:

Rader B, Hazan R, Brownstein JS. Changes in Adult Obesity Trends in the US. JAMA Health Forum. 2024;5(12):e243685. doi:10.1001/jamahealthforum.2024.3685

1.Wright DR, Guo J, Hernandez I. A Prescription for Achieving Equitable Access to Antiobesity Medications. JAMA Health Forum. 2023;4(4):e230493. doi:10.1001/jamahealthforum.2023.0493

2.Rubino DM, Greenway FL, Khalid U, O’Neil PM, Rosenstock J, Sørrig R, Wadden TA, Wizert A, Garvey WT; STEP 8 Investigators. Effect of Weekly Subcutaneous Semaglutide vs Daily Liraglutide on Body Weight in Adults With Overweight or Obesity Without Diabetes: The STEP 8 Randomized Clinical Trial. JAMA. 2022 Jan 11;327(2):138-150. doi: 10.1001/jama.2021.23619. PMID: 35015037; PMCID: PMC8753508

3.Singh G, Krauthamer M, Bjalme-Evans M. Wegovy (semaglutide): a new weight loss drug for chronic weight management. J Investig Med. 2022 Jan;70(1):5-13. doi: 10.1136/jim-2021-001952. Epub 2021 Oct 27. PMID: 34706925; PMCID: PMC8717485.

4.Joana Nicolau, Antelm Pujol, Santiago Tofé, Aina Bonet, Apolonia Gil,

Short term effects of semaglutide on emotional eating and other abnormal eating patterns among subjects living with obesity,

Physiology & Behavior, Volume 257, 2022.

5. Azuri J, Hammerman A, Aboalhasan E, Sluckis B, Arbel R. Tirzepatide versus semaglutide for weight loss in patients with type 2 diabetes mellitus: A value for money analysis. Diabetes Obes Metab. 2023 Apr;25(4):961-964. doi: 10.1111/dom.14940. Epub 2022 Dec 27. PMID: 36507900.

6. Hughes S, Neumiller JJ. Oral Semaglutide. Clin Diabetes. 2020 Jan;38(1):109-111. doi: 10.2337/cd19-0079. PMID: 31975761; PMCID: PMC6969659.

7. Lin F, Yu B, Ling B, Lv G, Shang H, Zhao X, Jie X, Chen J, Li Y. Weight loss efficiency and safety of tirzepatide: A Systematic review. PLoS One. 2023 May 4;18(5):e0285197. doi: 10.1371/journal.pone.0285197. PMID: 37141329; PMCID: PMC10159347.

 

 

 

 

 

Facebook

Články, testy a recepty

Jak se vyznat v sýrech – 8.díl – Cottage a tvaroh

Sýr cottage se stal hitem sociálních sítí. Člověk aby se už bál, kdy na něj vyskočí desetimilióntá verze zmrzliny z cottage, cottage koláče nebo dokonce ,,chleba“, k jehož upečení vám stačí jen dvě suroviny : cottage a vejce. Dožadujete se vysvětlení? Nejspíš spočívá v tom, že ve světě neznají a nepoužívají tvaroh. Chtěla jsem potvrdit […]

Mounjaro, Ozempic a Saxenda – máme už všichni štíhlou postavu na dosah ?

V poslední době mě silně vytáčí reklama na lék Mounjaro, která tvrdí, že můžete zhubnout ,,i když se vaše tělo brání“. V praxi vídám totiž skutečnost ne až tak úplně černobílou. Přestože léky na hubnutí nepředepisuji, setkávám se s klienty, kteří si lék nechali předepsat jinde a společně pak řešíme, jak z jeho použití vytěžit […]

Tematická konference „Kde běžné potraviny nestačí – doplňky stravy“

Jsou doplňky stravy trend nebo nutnost? Přijďte na odbornou konferenci, kde přední experti na výživu, medicínu a farmacii rozeberou fakta, mýty i nejnovější vědecké poznatky. Jak rozeznat kvalitní doplňky od marketingových triků? Kdy mohou doplňky skutečně pomoci a kdy jsou zbytečné? Jaký je jejich vliv na zdraví v různých životních fázích? Konference je určena jak […]

Nový Kurz: Metodika práce s klienty s nadváhou nebo obezitou

Chcete si prohloubit své znalosti výživy a otevřít si nutriční poradnu? Zajímá vás komplexní řešení problému nadváhy, případně přidružených onemocnění? Vaše odpověď zní ANO? Pak právě pro vás nově otevíráme Intenzivní 6 týdenní Kurz METODIKA PRÁCE S KLIENTY S NADVÁHOU NEBO OBEZITOU Pro koho je kurz určen: Nutričním terapeutům, výživovým poradcům, lékařům a komukoli se vzděláním ve výživě. […]

Web rozumnehubnuti.cz – nezávisle a bez reklam

MUDr. Václava Kunová

Webové stránky provozuje MUDr. Václava Kunová, která se na tomto prostoru věnuje psaní nezávislých a nekomerčních článků o tématech, která vás zajímají.

Patří mezi ně také vyvracení mýtů a polopravd v oblasti výživy a hubnutí.

Užitečné informace převádí až do praktických řešení, tedy receptů, jídelníčků a dalších konkrétních tipů.

Již od roku 2008.

Baví mě, když má jídlo šmrnc – rozhovor MUDr. V. Kunové pro OnaDnes.

Moje knihy o výživě a hubnutí

Dezerty pro zdravé hubnutí

Chuť na sladké má občas každý. Pokud vás ale přepadá často a brání vám ve zdravém hubnutí, je zapotřebí odhalit příčinu a zakročit. Často to bývá únava, nevyspání, stres a špatně sestavený jídelníček chudý na bílkoviny. Sladké chuti se ale nemusíte úplně vyhýbat. Existuje mnoho možností, jak připravit dezert, který chuť na sladké uspokojí, ale bude mít vyvážené nutriční hodnoty. Právě takové recepty vám představuji v e-knize Dezerty pro zdravé hubnutí.

150 Kč

Menopauza a hubnutí – jak vyřešit neřešitelný problém?

Jak souvisí hormonální změny s přibíráním v období kolem menopauzy? Proč kolem menopauzy nárůstá množství tuku hlavně v pase? A lze s tím něco udělat? Lidová moudrost říká, že se v tomto období hubnout nedá. Nebo za velmi vysokou cenu nelidského odříkání. Skutečnost je trochu jiná.

Žen, které trápí kila navíc v období kolem menopauzy je rozhodně víc než těch, které váhu řešit nemusí. Právě proto vznikla tato kniha. Shrnuje dostupné informace o vlivu menopauzy na metabolismus a specifické obtíže, které ovlivňují regulaci příjmu potravy na jedné straně a energetický výdej na straně druhé. Vysvětluje, jestli se s nimi dá něco dělat a co konkrétně můžete zařídit vy sama.

280 Kč

60 večeří pro zdravé hubnutí 2021

Recepty na rychlé studené a teplé večeře složené jen z bílkovin a zeleniny. Kniha vám pomůže vyřešit nejtěžší úkol při hubnutí. Tedy nemít večer hlad ani chuť a přitom udržet příjem kalorií tak, abyste hubli.

Cena: 375 Kč
O knize řekli:
Simona Záveská
Knihu vřele doporučuji všem lidem, kteří nemají nápady co zajímavého a chutného jíst na večeře místo obligátní vaječné omelety/obloženého chleba. Ať už jste v redukčním režimu nebo ne, tak recepty využijete pro celou rodinu. Kniha mne naučila jak se dá chutně upravit zelenina na spousty způsobů a dala tipy na výborné zeleninové zálivky, které dají salátu úplně „jiný rozměr“ . Překvapila mne snadná a levná domácí výroba sýru labneh nebo-li domácí Lučiny. Už by mne nenapadlo si kupovat předraženou Lučinu z obchodu, protože ta chuť té domácí je „hvězdná“ a nesrovnatelně levnější.

Praktický návod na zdravé hubnutí 2022

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 350 Kč
O knize řekli:
PhDr. Iva Málková (zakladatelka Společnosti STOB)
Název E-booku Praktický návod na zdraví hubnutí je stoprocentně pravdivý. Z přemíry informací o výživě a hubnutí, které nás dnes zaplavují, vybrala autorka ty nejdůležitější, které jsou podstatné pro redukci váhy. Seznamuje srozumitelně čtenáře se základními živinami tak, aby byl schopen si sestavit samostatně jídelníček šitý na míru právě jemu, a to i s ohledem na množství přijaté energie. Vysvětluje i důležitost dalších faktorů při sestavování jídelníčku jako je glykemický index, glykemická nálož, vitaminy, minerální látky a žhavá novinka střevní mikrobiom. Dobrým pomocníkem pro sestavení jídelníčku je i přehled potravinových skupin a tipy na jednotlivé chody. U zkušené odbornice máte jistotu, že to, co se dočtete, vychází z vědecky podložených závěrů.

Sezónní jídelníčky ve výhodném setu

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 250 Kč

Facebook