Foto: Mario Tama/Getty Images
Najednou máte pocit, že je dodržování zdravého životního stylu úplná hračka. Sníte svojí porci libového masa se zeleninou a malou přílohou a nemáte hlad. Ani žádné chutě na nic dalšího. Váha jde dolů tak snadno, jako nikdy dřív. Dokonce spíte lépe než předtím, budíte se odpočatí a s chutí do cvičení. Moc krásné na to, aby to byla pravda ? Ano i ne. Lépe řečeno: To, co z léku ,,vyrazíte”, záleží na vás. Pokud ho tedy zrovna vy potřebujete. Jestli se k němu vůbec dostanete. A taky jestli si nepočkáte až tahle skupina léků vyplodí generaci nových, ještě vylepšenějších zbraní proti obezitě.
Co vůbec je semaglutid a jak v těle funguje ?
Je to lék na předpis původně určený k léčbě cukrovky 2.typu. Ukázalo se ale, že kromě kompenzace krevního cukru vede k podstatnému snížení chuti k jídlu. Patří totiž k takzvaným agonistům GLP-1 receptorů, což znamená, že s hormonem GLP (glukagon-like-peptid) nesoutěží o místo na receptoru, naopak do něj krásně zapadne. Výsledkem je zpomalené vyprazdňování žaludku. Po jídle se tedy cítíte déle sytí. Je to podobné, jako kdybyste všemu, co jíte, snížili glykemický index. Živiny ze snědeného jídla se tak pomaleji vstřebávají. Po jídle nenastane velký vzestup krevního cukru (takzvaná špička). Zároveň krevní cukr dlouho po jídle neklesá. Na to ale nesmí ti, kdo ho užívají hřešit a měli by se v rozumných časových odstupech najíst, jinak se dostaví jeden z nepříjemných vedlejších účinků – únava.
Taky jste nikdy nechápali, jak může vaše hubená kamarádka říct, že se ,,zapomněla najíst” ? Tak přesně tohle se na semaglutidu stává.
Jestli jste četli pozorně článek Jak a proč vám bílkoviny pomůžou zhubnout ? možná je vám GLP-1 hormon přinejmenším povědomý. Ano, bílkoviny také zvyšují jeho produkci ve spodním úseku tenkého střeva. Proto, když sníte bílkoviny (třeba vajíčka), cítíte se sytější déle než když sníte jen sacharidy (třeba samotné pečivo). Semaglutid tento mechanismus ale mnohonásobně zesiluje.
Semaglutid je na předpis a na trhu existuje pro obézní diabetiky pod názvem Ozempic, pro nediabetické obézní pacienty pod názvem Wegovy. Podává se jednou týdně injekčně v předplněném peru, nejčastěji do břicha. V ČR je pro účely hubnutí zatím dostupný vývojově starší generace liraglutid prodávaný pod názvem Saxenda. Mechanismus účinku je stejný, ale slabší, musí být tedy podáván každý den.
Semaglutid, případně u nás liraglutid (Saxenda) rozhodně nejsou metodou první volby. Už jen kvůli dost vysoké ceně.
Za zmínku ale stojí, že účinná látka pomáhá odstraňovat takzvané emoční jezení, které je velmi častou překážkou v dosažení dlouhodobého úspěchu v hubnutí.
Tak proč se tedy o semaglutidu (Ozempicu) píše negativně ?
Protože je to hodně mocná zbraň a protože jsou někteří lidé nepoučitelní. Stává se, že si obézní myslí, že čím méně bude jíst, tím rychleji zhubne. Pokud ale nebude mít v jídelníčku kvalitní bílkoviny, zeleninu, ovoce, celozrnné obiloviny apod., budou mu chybět základní stavební kameny pro udržení nejen svalové, ale i vazivové tkáně. To je důvod, proč pak v tisku nebo na internetu vidíme populární nálepky ,,Ozempic face” nebo ,,Ozempic body” s tím, že dotyčný vypadá po užívání léku staře, seschle, povadle.
Ale úplně to samé platí pro zneužívání hladovek, instantních ketodiet a jakýchkoli silně deficitních diet obecně. Problém tedy není v léku, ale v přístupu k němu.
Plnou verzi článku najdete v mém projektu Co vám o hubnutí nikdo neřekne ? na herohero.co/mudrkunova
Dozvíte se v něm:
Jaké jsou vedlejší účinky při jeho užívání a jak jim předejít ?
Jak zásadní je nastavit správné dávkování ?
Jak se liší semaglutid od dřívějších léků na hubnutí ?
Pro koho je lék vhodný a pro koho ne ?
Počkáme si na lepší Ozempic ?
Nespustí GLP-1 agonisti epidemii mentální anorexie a dalších poruch příjmu potravy ?
Proč tolik lidí po vysazení léku znovu přibere ?
Jak léky tohoto typu správně používat ?
Není lepší obejít se bez ,,chemie“ ?
Jsme u konce éry nutričních poradců ?
Deklaruji nulový konflikt zájmů.
Literatura:
1.Wright DR, Guo J, Hernandez I. A Prescription for Achieving Equitable Access to Antiobesity Medications. JAMA Health Forum. 2023;4(4):e230493. doi:10.1001/jamahealthforum.2023.0493
2.Rubino DM, Greenway FL, Khalid U, O’Neil PM, Rosenstock J, Sørrig R, Wadden TA, Wizert A, Garvey WT; STEP 8 Investigators. Effect of Weekly Subcutaneous Semaglutide vs Daily Liraglutide on Body Weight in Adults With Overweight or Obesity Without Diabetes: The STEP 8 Randomized Clinical Trial. JAMA. 2022 Jan 11;327(2):138-150. doi: 10.1001/jama.2021.23619. PMID: 35015037;PMCID: PMC8753508
3.Singh G, Krauthamer M, Bjalme-Evans M. Wegovy (semaglutide): a new weight loss drug for chronic weight management. J Investig Med. 2022 Jan;70(1):5-13. doi: 10.1136/jim-2021-001952. Epub 2021 Oct 27. PMID: 34706925; PMCID: PMC8717485.
4.Joana Nicolau, Antelm Pujol, Santiago Tofé, Aina Bonet, Apolonia Gil, Short term effects of semaglutide on emotional eating and other abnormal eating patterns among subjects living with obesity, Physiology & Behavior, Volume 257, 2022.
Další zdroje
https://rppodcast.libsyn.com/semaglutide-wonder-drug