Přerušované půsty jsou několik posledních let velmi ,,trendy“ ale samy o sobě nejsou žádným zázrakem. Jestliže někomu pomůžou k tomu, aby vytvořil energetický deficit, budou fungovat, v opačném případě můžou naopak způsobit přibírání.
Pokud je někdo zdravý, štíhlý a vyhovuje mu jíst třeba jen dvakrát denně, není v tom problém. Pokud je ale člověk obézní a opakovaně v hubnutí selhává, není přerušovaný půst zrovna nejvhodnější. U řady lidí může spustit záchvatovité přejídání. To znamená, že pak dotyčný nevytvoří potřebný energetický deficit. Nejenže nezhubne, ale může si přivodit problémy s pálením žáhy apod. Navíc po několikahodinovém hladovění pravděpodobněji sáhne po energeticky hutných potravinách nebo pochutinách (sladkosti, uzeniny, tučné sýry apod).
U žen kolem menopauzy má přerušované hladovění negativní vliv na hladiny cholesterolu a triglyceridů. Ženy obecně snášejí dlouhé hladové pauzy o něco hůř než muži, protože mívají problém s regulací hladiny krevního cukru.
V hladových pauzách má člověk tendence se příliš nehýbat, protože je unavený. Tím pádem klesá celkový výdej energie.
Hladové pauzy můžou způsobovat podrážděnost a zhoršovat úzkostné stavy.
Pokud se rozhodnete cvičit silově a k tomu chcete držet přerušované půsty, můžou být vaše výsledky v budování aktivní tělesné hmoty horší, než když budete udržovat kontinuální energetický deficit.