Deprese a obezita spolu souvisí více než by se na první pohled mohlo zdát. Některé zahraniční studie uvádějí, že 43 % dospělých s depresí je obézních, zatímco u nedepresivních se obezita vyskytuje ve 33 % populace. U nás jsou čísla celkově příznivější, ale poměrně velké rozdíly budou jistě také. A obráceně také platí, že lidé obézní trpí častěji depresí. Snížení váhy může projevy deprese snížit, ale samo o sobě nestačí. Ideální je řešit obojí najednou, pomalu, ale efektivně.
Antidepresiva můžou způsobit přírůstek na váze. Nejdůležitější je při jejich užívání nepodceňovat spánek a snažit se naspat 7 -8 hodin. V jídelníčku pak docílit stabilizace hladiny krevního cukru během celého dne. Pokud během dne hladina krevního cukru klesá a vznikají stavy hypoglykemie, člověk se necítí vůbec dobře. Může mít problém se soustředit na práci, mít neopodstatněné obavy z čehokoli a pak s velkou pravděpodobností sáhne po nějaké nevhodné potravině.
Jak tedy sestavit jídelníček ?
Snažte se jíst 5 x denně – ale pozor, rozhodně nestačí na svačinu ovoce. Pokud si budete dávat ovoce nebo zeleninu, vždy k němu přidejte potravinu bohatší na bílkoviny (například tvaroh, sýr, jogurt, šunku, vejce apod.). Na snídani si nedávejte samotné kaše ani cereálie, vaší hladinu cukru v krvi mnohem lépe stabilizuje kousek pečiva k němuž přidáte opět potraviny bílkovinného typu. Vhodný je například cottage, vejce, lučina linie, tvrdý sýr, tvarohová pomazánka, ale v množství větším než je obvyklé – něco kolem 100 – 150 g. Větší dávka bílkovin je pro organismus signálem k odbourávání tuků, bílkoviny navíc pomáhají zachovávat svalovou hmotu a zvyšují pocit sytosti.
Na obědy si naplánujte kousek libového masa nebo ryb. Preferujte krůtí maso, které díky vyššímu obsahu tryptofanu stimuluje produkci serotoninu -zlepšuje psychickou pohodu. Výhodné pro vás budou i všechny tučnější mořské ryby, které působí také ,,antidepresivně“ díky přítomnosti omega – 3 nenasycených mastných kyselin. Nevyhýbejte se ale ani libovému hovězímu masu (jako prevence anémie). K masu si dejte zeleninu jako salát nebo vařenou, dušenou nebo pečenou. Jako přílohu zvolte některou z těch, které mají nižší glykemický index (nerozvařené těstoviny, rýže basmati, vařené brambory, pšeničný bulgur). Přílohy si dejte méně (ženy cca 100 – 120 g ve vařeném stavu, muži 120-180 g). Na odpoledne zvolte jogurt nebo kefír nebo tvaroh bez ochucení nebo s kouskem čerstvého ovoce. K večeři si dejte zeleninový salát s kouskem tuňáka nebo šunky nebo sýra nebo vařeným či pečeným masem. Můžete mít i zeleninu zapečenou se sýrem nebo zeleninovou polévku s vejcem.