Práce na noční směny není při hubnutí žádnou výhodou, ale nemusí být ani výmluvou. Pokud v noci pracovat musíte a zároveň hubnete, je zapotřebí mít dobrý plán. Vaše situace je horší v tom smyslu, že narušené cirkadiánní rytmy vedou k únavě, nechce se vám tolik hýbat, o to větší ale můžete mít chuť na vysoce kalorické potraviny nebo pochutiny. Přestože slýcháte, že jíst v noci není dobrý nápad, měli byste vědět, že se tím myslí energeticky vydatné pokrmy, třeba pizza, větší porce těstovin, ,,čína“ a podobně. O sladkostech a chipsech ani nemluvě. Jestliže vám ,,projde“, když je občas sníte přes den, v noci je situace jiná. Dochází ke změnám hladin krevního cukru a porušení glukózové tolerance, což může být předstupněm vzniku diabetu a samozřejmě obezity.
Hladovět ale při hubnutí nesmíte ani v noci.
Jak tedy postupovat ?
V den, kdy máte noční, zkuste jíst co nejblíže vašim obvyklým časům. Před noční službou si dejte běžnou večeři tak, jak jste zvyklí.
Večer před prací si zkuste dát procházku, protože po noční budete chtít spát a odpočívat.
Na noční s sebou si vemte něco, co nezatíží vaše trávení, poskytne ale bílkoviny. Ideální jsou jogurty, kefíry, kefírová mléka, proteinové nápoje apod. Vybírejte takové, které mají málo tuku a jsou bez přidaného cukru.
Na noční počítejte se dvěma porcemi. Jednu si dejte za 3 -4 hodiny po večeři a druhou po dalších 3 -4 hodinách.
V noci pijte hodně tekutin, ale vyhněte se nápojům slazeným cukrem.
Ráno po příchudu domů si dejte vaši obvyklou snídani a jděte spát. Po vyspání pokračujte pozdějším obědem. Svačiny, které jste v průběhu spánku přeskočili, jste měli de facto noc před tím.
Přibližně po třech hodinách od pozdějšího oběda si dejte večeři. Pokud bude následovat další noční směna, celý cyklus zopakujte.