Zdálo by se, že nemůže být nic chvályhodnějšího než pravidelné cvičení. Přesto existuje nemálo lidí, kteří si se svým cvičením vybudují až nezdravě blízký vztah. A není jich málo. Mezi fitness nadšenci něco kolem 9 %, u lidí s poruchami příjmu potravy dokonce až 21 %. Jak se závislost na cvičení pozná ?
Prvním příznakem může být fakt, že vymažete ze svého plánu odpočinkový den a chodíte cvičit každý den v týdnu. Z toho důvodu se cítíte stále unavení, snažíte se to ale přehlížet. Vaše tělo vám častějšími zraněními nebo oslabenou imunitou dává najevo, že čeho je moc, toho je příliš. Ani psychika na tom není dobře. V souvislosti se cvičením vám naskakují výrazy jako ,,povinnost“, ,,režim“ a cítíte se úzkostně nebo provinile, když cvičení vynecháte. Cvičení vás začíná ovládat. Ve výsledku to může poškodit spánek, což vám k dobrému výsledku v hubnutí rozhodně nepomůže. Vaše neustálá podrážděnost může dokonce ničit vztahy s okolím.
Jestliže se k tomu všemu přidá negativní body image a pokud cvičením kompenzujete příjem některých potravin nebo pochutin, je to známkou závažnosti situace.
Závislost na cvičení je řešitelná. Ale vyžaduje čas, trpělivost a někdy i odbornou pomoc.
Pokud máte pocit, že se vás tento problém týká, můžete zkusit zapisovat dny, kdy cvičíte. Aktivity, které provádíte a to, jak se cítíte. Jak se cítíte fyzicky a emocionáně, když vynecháte cvičení. Kolik času za den obětujete cvičení. Jakmile identifikujete svoje pocity, můžete zkusit změnit nastavení své mysli. Pokud byste například v den, kdy necvičíte vůbec, byli úzkostní, zkuste místo cvičení v posilovně zařadit chůzi, jógu nebo plavání. Svému tělu byste měli dopřát kvalitní odpočinek. Nakonec vám za to poděkuji i vaše mysl.