Maso můžete jíst denně, ale rozhodně nemusíte. Pokud chcete mít v jídelníčku maso opravdu každý den, měli byste co nejvíce střídat jednotlivé druhy. Rozhodně není dobré jíst jen a pouze tmavé maso, tedy hovězí nebo vepřové, ale z druhé strany ani výhradně kuřecí a krůtí. Maso je při hubnutí výhodné pro svojí skvělou sytivou schopnost. Tmavší druhy masa obsahují železo v dobře vstřebatelné formě.
Jestliže si vybíráte libové kusy, můžete počítat s nízkou energetickou hodnotou (400 – 600 kJ/100 g), nízkým množství tuku a nulovým obsahem sacharidů. Zato vyšším množstvím bílkovin. Přesto je dobré si uvědomit, že největší část hmotnosti masa tvoří voda. Tedy že stogramová porce masa se nerovná 100 g bílkovin, ale přibližně 22 g.
Porce masa při hubnutí by měla být v syrovém stavu něco kolem 100 – 150 g u žen a 150 – 200 g u mužů.
Při plánování jídelníčku si napište, kolik masa potřebujete koupit a kolik porcí z něj uvaříte. Pak stačí výsledný pokrm rozdělit na počet porcí a nemusíte se zabývat tím, jak moc maso snížilo váhu odpařením vody. Někdy naopak připravujte pokrm z masa, ale přidáváte cibuli, zeleninu, podléváte vodou. Bylo by pak složité zjišťovat, jak velká má být vaše porce. Stačí výsledné množství pokrmu rozdělit na 2 (4 nebo kolik potřebujete) porcí.
Pokud maso jíst nechcete, nahraďte jej bílkovinami z jiných zdrojů.
Co mám jíst, když chci omezovat maso ?
Využití masa na obědy může v týdnu vypadat například takto:
pondělí – kuřecí prsa
úterý – treska
středa – vepřová panenka
čtvrtek – vejce nebo tofu
pátek – krůtí prsa
sobota – hovězí flank steak
neděle – losos
Jestliže máte zvýšenou hladinu kyseliny močové v krvi, tedy ,,náběh“ na dnu nebo se už léčíte s dnavým onemocněním, měli byste jíst masa méně.
Pokud máte vyšší hladinu cholesterolu v krvi, vybírejte opravdu libové části masa.
Maso pokud možno vždy kombinujte se zeleninou. Přítomná vláknina, vitaminy a další fytonutriční látky v ní přítomné zablokují působení potenciálně škodlivých látek, které v mase můžou při tepelné úpravě vzniknout.