Velký test rostlinných nápojů – sušeným ,,mlékům“ se velkým obloukem vyhněte

Potraviny v testu

Rostlinná mléka mix

V poradenské praxi se stále více setkávám s klienty, kteří z nejrůznějších důvodů přestávají konzumovat mléko a mléčné výrobky a nahrazují je jejich rostlinnými alternativami. Má to vůbec smysl? Které z nich jsou vhodné a které nikoli? Můžou je pít děti? Nemůžou některé při pravidelném pití uškodit? Podle čeho si v obchodech vybírat?

Důvody k odmítání konzumace mléka:

Důvodů, proč nepít mléko může být celá řada. Některé jsou rozumné a odůvodněné, jiné vůbec. Jestliže je to otázka chuti nebo se mléko nehodí do výživového stylu (například veganství), nedá se nic dělat. Musíme ale vybírat pečlivě.

 

Mléko údajně není zdravé, protože:

  • Obsahuje hodně nasycených mastných kyselin:

Ano, mléko obsahuje ve svém tuku přibližně 70 % nasycených mastných kyselin (SAFA), ale záleží na tučnosti mléka, kolik jich do sebe v konečném důsledku dostaneme. Pokud pijeme mléko polotučné a nepřeháníme to s jeho množstvím, nic se neděje. Samozřejmě, záleží na ostatních potravinách v našem jídelníčku. Navíc, konkrétní typ SAFA obsažených v mléku (kyseliny palmitová, myristová a stearová) nemusí zvyšovat tolik hladinu cholesterolu v krvi jako jiné SAFA, jestliže v jídelníčku není přebytek transkyselin (TFA). Ale samozřejmě, mléčný tuk zcela bez rizika není.

  • Zahleňuje:

Nejtypičtější argument zastánců alternativní medicíny. Tato pověra je hluboce zakořeněná nejen u nás, ale i ve světě. Z toho důvodu byla provedena řada studií, které tuto hypotézu vyvrátily. Odkazy například zde a zde :

  • Způsobuje zažívací potíže:

Toto se týká lidí s intolerancí laktózy. V naší oblasti jich není tolik jako třeba u asiatů nabo hispánců. Lidé trpící nedostatkem enzymu laktázy, který štěpí mléčný cukr, tedy laktózu na glukózu a galaktózu, mají po vypití mléka bolesti břicha a (nebo) průjmy. Intolerance má různé stupně, takže někomu stačí přejít na zakysané mléčné výrobky, jiný musí vyhledat mléčné výrobky delaktozované. Nebo rostlinná ,,mléka“ (správně nápoje).

  • Alergizuje:

Každá potravina obsahující bílkovinu může alergizovat. Pokud se tedy jedná skutečně o alergii na bílkovinu mléka (což je ale méně časté než intolerance mléčného cukru), je nutno se všem potravinám na bázi mléka vyhnout. U lidí s alergií na mléčnou bílkovinu (asi 3 % dospělých, u dětí cca 7%) často bývá zkřížená alergie na bílkovinu sojovou, takže je pak obtížné najít adekvátní náhradu za mléko, protože mléka jiná než sojová mívají nízký obsah bílkovin.

 

Jestiže tedy někomu mléko nechutná, je veganem či ho nechce konzumovat z etického hlediska nebo z důvodů zdravotních, přichází na řadu ,,mléka“ rostlinná.

 

Co chceme od rostlinného ,,mléka“?

Stručně řečeno, podobné nutriční parametry jako má mléko kravské. Mělo by mít stejný obsah bílkovin, stejný obsah sacharidů a pokud možno i vápníku. Bílkoviny mléka patří mezi takzvané plnohodnotné, protože obsahují všechny esenciální aminokyseliny.
Jestliže má rostlinné ,,mléko“ na 100 ml pouhých 0.1 g bílkovin (například rýžové), může sloužit jako náhrada v chuti, nikoli však jako zdroj bílkovin. Navíc bílkoviny rostlinného původu neobsahují kompletní spektrum aminokyselin a je vždy nutno je mezi sebou vhodně kombinovat.

Nutriční hodnoty polotučného kravského mléka:

100 ml 1 porce 250 ml
Energie(kJ) 190 475
Bílkoviny (g) 3.3 8.25
Tuky(g) 1.5 3.75
Sacharidy(g) 4.7 11.75
Vápník(mg) 120 300

 

Co rozhodně nechceme?

Nechceme zátěž zejména transkyselinami (TFA), které jsou významným rizikovým faktorem pro vznik srdečně-cévních onemocnění, zvyšují hladinu škodlivého LDL cholesterolu a působí v organismu prozánětlivě. Snížení příjmu TFA patří mezi základní výživová doporučení posledních let. Jejich množství ve stravě by za celý den nemělo být vyšší než 2.5 g. Některé z výrobků (sušených) bohužel už v 1 porci (250 ml) tuto dávku naplní.

 

!!! Sušené nápoje a nápoje v tetrapacku jsou dva odlišné vesmíry:

Zatímco sojové nápoje v tetrapackovém balení se v zásadě přibližují původnímu sojovému mléku tak, jak je známé ze staré Číny, kde sloužilo hlavně pro výrobu tofu, sušené nápoje jsou něčím úplně jiným.

Sušené nápoje jsou dvojího typu:

Buď mívají ve složení na prvním místě kukuřičný sirup a ztužený sojový olej, který je zdrojem TFA. Až pak následuje sojová bílkovina. Ve složení nevítáme ani fosforečnan draselný, protože při vyšším příjmu fosforu dochází k narušování kostní hmoty, což znamená, že se vápník neukládá do kostí ani když ho máme ve stravě dostatek, ale odchází z organismu nevyužit.

Druhou variantou sušených nápojů jsou nápoje na bázi ztuženého kokosového tuku, který je zdrojem nasycených mastných kyselin (SAFA). Jestliže se tedy někdo vyhýbá mléku z důvodu přítomnosti SAFA, je přechod na kokos úplně k ničemu. Sušené sirupy a polyfosfáty jsou přítomny i v těchto typech.

Obsah bílkovin v sušených nápojích bývá až na výjimky zanedbatelný, v teptrapackových (ale jen sojových) je stejný jako u mléka kravského.

Můžou je pít děti?

Sušené rostlinné nápoje (jakékoli) nejsou z výše uvedených důvodů vhodné pro dospělé a pro děti se nehodí v žádném případě.

 

Srovnání nutričních hodnot 100 ml nápoje vyrobeného smícháním s vodou ze sušeného Sojového nápoje Zajíc a 100 ml sojového nápoje z tetrapacku Provamel:

 

sojovy napoj suseny versus tetrapack

 

Zajíc 100 ml Provamel 100 ml
Energie(kJ) 212 188
Bílkoviny (g) 0.3 3.7
Tuky(g) 2.7 2.1
Sacharidy(g) 6.3 2.4
Vápník(mg) neuvádí 120

 

Sojové ,,mléko“ v teptrapacku má oproti Zajíci desetinásobek bílkovin, tedy stejně jako kravské mléko, o 0.6 méně tuku a jen třetinové množství sacharidů. Kvalita tuků je u tetrapackového nápoje úplně jiná (jedná se hlavně o nenasycené mastné kyseliny, dokonce můžeme očekávat i příznivě působící lecitin).

 

Přehled hlavních typů rostlinných nápojů na českém trhu a jejich nutriční hodnocení:

 

  • Sójový nápoj natural (Zajíc)

Zajic

Složení:

Sušený kukuřičný sirup, sójová složka 29.4 % (částečně ztužený sójový olej, sójová bílkovina), fosforečnan draselný, E 471, kaseinát sodný, oxid křemičitý, jedlá sůl, karoteny.

 

 

 

 

 

Nutriční hodnoty nápoje připraveného smícháním s vodou podle návodu:

100 ml 1 porce = 250 ml ml
Energie(kJ) 212 532
Bílkoviny (g) 0.3 0.9
Tuky(g) 2.7 6.8
Sacharidy(g) 6.3 16
Vápník(mg) neuvádí neuvádí

 

Hodnocení:

Výrobce na obalu hlásá: ,,vychutnejte si nápoj v plné, přirozené chuti“, což je tedy po přečtení složení obzvláště vtipné. Méně vtipné už bývají výsledky analýz prováděných na VŠCHT. Opakovaně při nich bývá zjišťována přítomnost vysokého množství TFA (přes 40 % celkového tuku), takže vypití 250 ml tohoto nápoje už vyčerpá maximální denní dávku TFA (2.5g). Ovšem ta je stanovena pro dospělé. A když snaživá matka dává svému dvouletému dítěti místo ,,nezdravého“ mléka denně Zajíce? Dávka může být mnohonásobně překročena. Jen 0.9 g bílkovin v 1 porci.

 

  • Rýžový nápoj natural (Zajíc)

Zajic_ryzovy

Složení:

Sušený kukuřičný sirup, částečně ztužený sójový olej, rýžová mouka 13 %, sladidlo maltitol,fosforečnan draselný, E 471, kaseinát sodný, oxid křemičitý, jedlá sůl,karagenan, aroma, karoteny.

 

 

 

 

 

Nutriční hodnoty nápoje připraveného smícháním s vodou podle návodu:

100 ml 1 porce = 250 ml ml
Energie(kJ) 201 503
Bílkoviny (g) 0.24 0.6
Tuky(g) 2.2 5.5
Sacharidy(g) 6.8 17
Vápník(mg) neuvádí neuvádí

 

Hodnocení:

Situace s transkyselinami je kvůli ztuženému sojovému oleji (TFA) velmi podobná jako v případě sojového Zajíce. Málo bílkovin, ale zato 17 g sacharidů v 1 porci nápoje.

 

  • Rýžový nápoj natural (Topnatur)

Suseny_ryzovy_topnatur

Složení:

Rýžová mouka 23%, glukózový sirup, plně ztužený kokosový tuk, dextróza, inulin, estery mastných kyselin,fosforečnan draselný, aroma.

 

 

 

 

 

 

Nutriční hodnoty nápoje připraveného smícháním s vodou podle návodu:

 

100 ml 1 porce = 250 ml ml
Energie(kJ) 194 486
Bílkoviny (g) 0.2 0.5
Tuky(g) 2.2 5.5
Sacharidy(g) 6.1 15.3
Vápník(mg) neuvádí neuvádí

 

Hodnocení:

Potravina převážně sacharidového typu, obsah bílkovin je zanedbatelný. Použitý tuk je kokosový, což znamená, že obsah TFA bude z principu věci nízký, ale v jedné porci vyčerpáme již 25% doporučeného množství nasycených mastných kyselin (SAFA) za den.

 

  • Sojový nápoj extraprotein (Topnatur)

Sus_sojovy_extraprotein

Složení:

Sojový proteinový izolát 34%, glukózový sirup, plně ztužený kokosový tuk, inulin 10%, ovesná mouka, vitamino-minerální premix,fosforečnan vápenatý,polyfosforečnan sodný,fruktóza, E340, E472.

 

 

 

 

 

Nutriční hodnoty nápoje připraveného smícháním s vodou podle návodu:

100 ml 1 porce = 250 ml ml
Energie(kJ) 162 406
Bílkoviny (g) 3.1 7.8
Tuky(g) 1.0 2.5
Sacharidy(g) 3.8 9.5
Vápník(mg) 128 320

 

Hodnocení:

Pokud už nutně některý ze sušených rostlinných nápojů, tak Extraprotein. Z tabulky vyplývá, že se poměrem makronutrientů blíží polotučnému kravskému mléku. Výhodné je obohacení o vápník a další vitaminy a minerální látky. Kromě toho je v každých 100 ml také 1 g vlákniny. Nicméně kokosový tuk a tedy nasycené mastné kyseliny v tomto nápoji nutričně vhodné nejsou.

 

  • Soya calcium (Provamel)

Soya_calcium_Provamel

Složení:

Voda, loupané sojové boby (7.2 %), jablečný koncentrát (3.3%), vápenitá mořská řasa, mořská sůl.

 

 

 

 

 

 

Nutriční hodnoty nápoje:

100 ml 1 porce = 250 ml ml
Energie(kJ) 162 406
Bílkoviny (g) 3.1 7.8
Tuky(g) 1.0 2.5
Sacharidy(g) 3.8 9.5
Vápník(mg) 120 300

 

Hodnocení:

Ze složení i nutričních hodnot vyplývá, že se jedná o ,,normální“ potravinu, která může být na jídelníčku člověka, který má potíže s mlékem nebo nikoli. Tento nápoj je vhodný pro lidi se zvýšenou hladinou LDL cholesterolu, protože sojová bílkovina pomáhá jeho snižování. Napomáhá tomu samozřejmě i spektrum mastných kyselin v tuku, jedná se totiž o nenasycené mastné kyseliny. Výhodné je obohacení vápníkem na hodnotu kravského mléka.

 

  • Soya original(Alpro)

Soya_alpro

Složení:

Voda, loupané sojové boby (5.9 %), cukr,fosforečnan vápenatý,dihydrogenfosforečnan draselný, mořská sůl, aroma, stabilizátor guma gellan,vitaminy B2, B12, D.

 

 

 

 

 

 

Nutriční hodnoty nápoje:

100 ml 1 porce = 250 ml ml
Energie(kJ) 163 407
Bílkoviny (g) 3.0 7.5
Tuky(g) 1.8 4.5
Sacharidy(g) 2.5 6.25
Vápník(mg) 120 300

 

Hodnocení:

O něco méně ,,přírodní“ nápoj než předchozí, trochu méně bílkovin i sacharidů, mírně vyšší množství tuků. Výhodou je obohacení vitaminy, zejména B12 (ocení vegani) a vitaminem D.

 

  • Vive Soy (Pascual)

Sojove_pascual

Složení:

Voda, loupané sojové boby (13 %), fruktóza, E 460, E 466, fosforečnan vápenatý,jedlá sůl, aroma, extrakt tokoferolů ,vitaminy A a D.

 

 

 

 

 

 

Nutriční hodnoty nápoje:

100 ml 1 porce = 250 ml ml
Energie(kJ) 162 405
Bílkoviny (g) 3.1 7.7
Tuky(g) 1.7 4.25
Sacharidy(g) 2.4 6.0
Vápník(mg) 120 300

 

Hodnocení:

Sojový nápoj s nejvyšším obsahem sojových bobů. Platí totéž co u předchozích sojových nápojů v tetrapacku, zde výhodou obohacení o vitamin A a D.

 

  • Soya vanilla (Alpro)

Soy_vanilka

Složení:

Voda, cukr, loupané sojové boby (5.8 %),uhličitan vápenatý, aromata, mořská sůl, dihydrogenfosforečnan draselný, výtažek z mrkve, stabilizátor guma gellan,vitaminy B2, B12, D.

 

 

 

 

 

Nutriční hodnoty nápoje:

100 ml 1 porce = 250 ml ml
Energie(kJ) 229 572
Bílkoviny (g) 3.0 7.5
Tuky(g) 1.7 4.25
Sacharidy(g) 6.5 16.2
Vápník(mg) 120 300

 

Hodnocení:

Ochucený a oslazený sojový nápoj. Cukr je hned na druhém místě ve složení. Při hubnutí bychom si ho měli dávat jen výjimečně. Ale i tak je poměr mezi bílkovinami a sacharidy příznivější než u sušených nápojů, byť neochucených. Obohacení o vitaminy B2, B12 a D je chvályhodné.

 

  • Quinoa (Ecomil)

Quinoa_tetra

Složení:

Voda, Quinoa (7%), agávový sirup,kukuřičný maltodextrin, slunečnicový olej.

 

 

 

 

 

 

 

Nutriční hodnoty nápoje:

100 ml 1 porce = 250 ml ml
Energie(kJ) 187 467
Bílkoviny (g) 1.0 2.5
Tuky(g) 2.6 6.5
Sacharidy(g) 3.8 9.5
Vápník(mg) neuvádí neuvádí

 

Hodnocení:

Tento nápoj může být náhradou mléka v chuti, nikoli v nutričních hodnotách. V 1 porci je jen 2.5 g bílkovin, zato 9.5 sacharidů. Vápník výrobce neuvádí.

 

  • Avena(IsolaBio)

Ovesne_tetrapack

Složení:

Voda, oves (16%), slunečnicový olej, mořská řasa, mořská sůl.

 

 

 

 

 

 

 

Nutriční hodnoty nápoje:

 

100 ml 1 porce = 250 ml ml
Energie(kJ) 215 537
Bílkoviny (g) 1.0 2.5
Tuky(g) 1.0 2.5
Sacharidy(g) 9 22.5
Vápník(mg) 120 300

 

Hodnocení:

 

Tento nápoj může být náhradou mléka v chuti, nikoli v nutričních hodnotách. V 1 porci je jen 2.5 g bílkovin, zato 22.5 sacharidů. Vápníkem výrobce obohacuje na hodnotu kravského mléka. Výhodou je vláknina v množství 1 g na každých 100 ml nápoje.

 

  • Almond (Ecomil)

Mandlove_tetra

Složení:

Voda, mandle (7 %), agávový sirup, kukuřičný maltodextrin.

 

 

 

 

 

 

 

Nutriční hodnoty nápoje:

100 ml 1 porce = 250 ml ml
Energie(kJ) 192 480
Bílkoviny (g) 0.9 2.25
Tuky(g) 2.1 5.25
Sacharidy(g) 5.4 13.5
Vápník(mg) neuvádí neuvádí

 

Hodnocení:

Tento nápoj může být náhradou mléka v chuti, nikoli v nutričních hodnotách. V 1 porci je jen 2.25 g bílkovin, i když mandle samy o sobě mají bílkovin dostatek. Pokud ale tvoří jen 7% hmotnosti, nemůže jich být ve výsledku tolik. Totéž se týká vápníku a vitaminu E. Mandle jsou jejich dobrým zdrojem, ale v takovémto množství je to nutričně nevýznamné.

 

  • Rice organic (Provamel)

Ryzove_tetra

Složení:

Voda, rýže (14.7%), slunečnicový olej, mořská sůl.

 

 

 

 

 

 

 

Nutriční hodnoty nápoje:

100 ml 1 porce = 250 ml ml
Energie(kJ) 227 567
Bílkoviny (g) 0.1 0.25
Tuky(g) 1.1 2.75
Sacharidy(g) 11 27.5
Vápník(mg) neuvádí neuvádí

 

Hodnocení:

Tento nápoj může být náhradou mléka v chuti, nikoli v nutričních hodnotách. V 1 porci je jen 0.25 g bílkovin. Přesto má díky rýži a vyššímu množství sacharidů vyšší energetickou hodnotu. Nápoj není přislazen. Žádný vápník, žádné vitaminy.

 

  • Coconut original(Alpro)

Kokos_milk

Složení:

Voda, kokosový krém (5.3%), rýže (3.3%), trikalcium fosfát, stabilizátory karagenan, guarová guma, xantanová guma, mořská sůl, vitaminy B12, D, aroma.

 

 

 

 

 

 

Nutriční hodnoty nápoje:

100 ml 1 porce = 250 ml ml
Energie(kJ) 85 212
Bílkoviny (g) 0.1 0.25
Tuky(g) 0.9 2.25
Sacharidy(g) 2.7 6.75
Vápník(mg) 120 300

 

Hodnocení:

Nápoj s nejnižší energetickou hodnotou ze všech testovaných. Obsah bílkovin je zanedbatelný, obsah tuků je také nízký, takže nevadí, že je kokosový a tedy zdroj nasycených mastných kyselin. Výhodou je obohacení vápníkem a vitaminy B12 a D.

 

Proč bychom nemohli pít mléko klasické i jeho rostlinné alternativy?

Pokud se oprostíme od militantních názorů jedné nebo druhé strany a nemáme žádné zdravotní potíže, není důvod k tomu, abychom nepili mléko klasické i třeba sojové nebo ovesné, které náš jídelníček obohatí o řadu nutričně příznívých látek. Ráno káva latté s mlékem klasickým, odpoledne třeba sklenice sojového s porcí ovoce. Proč ne? Dobrou zprávou je, že budeme-li si chtít dát sojové latté v kavárně, bude to mléko z tertapacku. Zajíce do kaváren pravděpodobně nepouštějí 🙂

 

Souhrn:

Sušené rostlinné nápoje:

  • Většinou neposkytují dostatek bílkovin
  • Zatěžují transkselinami nebo SAFA
  • Většinou neposkytují vápník a pokud ano, tak hůře využitelný

Rostlinné nápoje v tetrapacku:

  • Žádná přímá zdravotní rizika nemají
  • Nutno sledovat údaje na obalu – kolik bílkovin? kolik vápníku? kolik sacharidů?
  • Můžou mít některé benefity (vláknina, nenasycené mastné kyseliny..)
Facebook

Články, testy a recepty

Noví kolegové v poradně – Michal

Ing. Michal Kuna Je k dispozici klientům, kteří nemůžou dojíždět do poradny osobně, ale zároveň chtějí dosáhnout co nejefektivněji svých výsledků. Ideálně těm, kteří jsou odhodláni podpořit změnu jídelníčku také cvičením. Nejvíc bude vyhovovat precizním mužům, kteří se nebojí technických forem komunikace. Tím ale není řečeno, že se do jeho programu nemůžou zapojit ženy jakéhokoli […]

Noví kolegové v poradně – Kamila

Specialistka na hubnutí a zdravý životní styl hlavně u žen ve věku kolem menopauzy Ing. Kamila Toušková, DiS. Kamila je vystudovanou nutriční terapeutkou. Své tříleté studium v oboru nutriční terapeut ukončila sepsáním absolventské práce na téma Výživa a zdravý životní styl žen v menopauze. Je také zkušenou instruktorkou pilates. Pomáhá svým cvičencům od bolestí pohybového […]

Jak se vyznat v sýrech ? 3.díl – Eidam, Gouda, Čedar a Ementál

Mezi lidmi stále panuje dlouho zakořeněný mýtus, že je sýr Eidam se 30 % tuku v sušině ,,dietní“ potravinou. Ne že by to bylo úplně špatně, ale platí to jen relativně. Když budeme srovnávat Eidam 30 % s jeho tučnější variantou, tedy 45 % tuku v sušině, bude ,,třicítka“ lepší volba. Ale pořád platí, že […]

Videokurz Jak si sestavit a uvařit jídelníček při hubnutí – předprodej

Chcete si umět sami plánovat redukční jídelníček, který je nutričně vyvážený a přitom není stereotypní? Víte kolik a jakého jídla byste měli při hubnutí za den zkonzumovat, abyste neměli hlad a zbytečné chutě? Chtěli byste se vyhnout častým chybám při snižování váhy? Chcete hubnout z tukových zásob a zachovat si aktivní tělesnou hmotu? A přitom […]

Web rozumnehubnuti.cz – nezávisle a bez reklam

MUDr. Václava Kunová

Webové stránky provozuje MUDr. Václava Kunová, která se na tomto prostoru věnuje psaní nezávislých a nekomerčních článků o tématech, která vás zajímají.

Patří mezi ně také vyvracení mýtů a polopravd v oblasti výživy a hubnutí.

Užitečné informace převádí až do praktických řešení, tedy receptů, jídelníčků a dalších konkrétních tipů.

Již od roku 2008.

Baví mě, když má jídlo šmrnc – rozhovor MUDr. V. Kunové pro OnaDnes.

Moje knihy o výživě a hubnutí

Dezerty pro zdravé hubnutí

Chuť na sladké má občas každý. Pokud vás ale přepadá často a brání vám ve zdravém hubnutí, je zapotřebí odhalit příčinu a zakročit. Často to bývá únava, nevyspání, stres a špatně sestavený jídelníček chudý na bílkoviny. Sladké chuti se ale nemusíte úplně vyhýbat. Existuje mnoho možností, jak připravit dezert, který chuť na sladké uspokojí, ale bude mít vyvážené nutriční hodnoty. Právě takové recepty vám představuji v e-knize Dezerty pro zdravé hubnutí.

150 Kč

Menopauza a hubnutí – jak vyřešit neřešitelný problém?

Jak souvisí hormonální změny s přibíráním v období kolem menopauzy? Proč kolem menopauzy nárůstá množství tuku hlavně v pase? A lze s tím něco udělat? Lidová moudrost říká, že se v tomto období hubnout nedá. Nebo za velmi vysokou cenu nelidského odříkání. Skutečnost je trochu jiná.

Žen, které trápí kila navíc v období kolem menopauzy je rozhodně víc než těch, které váhu řešit nemusí. Právě proto vznikla tato kniha. Shrnuje dostupné informace o vlivu menopauzy na metabolismus a specifické obtíže, které ovlivňují regulaci příjmu potravy na jedné straně a energetický výdej na straně druhé. Vysvětluje, jestli se s nimi dá něco dělat a co konkrétně můžete zařídit vy sama.

280 Kč

60 večeří pro zdravé hubnutí 2021

Recepty na rychlé studené a teplé večeře složené jen z bílkovin a zeleniny. Kniha vám pomůže vyřešit nejtěžší úkol při hubnutí. Tedy nemít večer hlad ani chuť a přitom udržet příjem kalorií tak, abyste hubli.

Cena: 375 Kč
O knize řekli:
Simona Záveská
Knihu vřele doporučuji všem lidem, kteří nemají nápady co zajímavého a chutného jíst na večeře místo obligátní vaječné omelety/obloženého chleba. Ať už jste v redukčním režimu nebo ne, tak recepty využijete pro celou rodinu. Kniha mne naučila jak se dá chutně upravit zelenina na spousty způsobů a dala tipy na výborné zeleninové zálivky, které dají salátu úplně „jiný rozměr“ . Překvapila mne snadná a levná domácí výroba sýru labneh nebo-li domácí Lučiny. Už by mne nenapadlo si kupovat předraženou Lučinu z obchodu, protože ta chuť té domácí je „hvězdná“ a nesrovnatelně levnější.

Praktický návod na zdravé hubnutí 2022

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 350 Kč
O knize řekli:
PhDr. Iva Málková (zakladatelka Společnosti STOB)
Název E-booku Praktický návod na zdraví hubnutí je stoprocentně pravdivý. Z přemíry informací o výživě a hubnutí, které nás dnes zaplavují, vybrala autorka ty nejdůležitější, které jsou podstatné pro redukci váhy. Seznamuje srozumitelně čtenáře se základními živinami tak, aby byl schopen si sestavit samostatně jídelníček šitý na míru právě jemu, a to i s ohledem na množství přijaté energie. Vysvětluje i důležitost dalších faktorů při sestavování jídelníčku jako je glykemický index, glykemická nálož, vitaminy, minerální látky a žhavá novinka střevní mikrobiom. Dobrým pomocníkem pro sestavení jídelníčku je i přehled potravinových skupin a tipy na jednotlivé chody. U zkušené odbornice máte jistotu, že to, co se dočtete, vychází z vědecky podložených závěrů.

Sezónní jídelníčky ve výhodném setu

Chcete přestat držet diety a místo toho začít hubnout? V tomto návodu najdete vše potřebné k sestavení jídelníčku. Jak vám pomůžou bílkoviny a kolik jich máte jíst? Jak zlepšit střevní mikrobiom, aby vám pomáhal ve zhubnutí? A jakým nejčastějším chybám se vyhnout? Vše, co potřebujete vědět, stručně, srozumitelně a přitom velmi konkrétně.

Cena: 250 Kč

Facebook