Přestože doba největší smoothie-mánie už lehce odezněla, stále se drží v top 10 doporučení pro zdravý životní styl. Někteří zastánci ovocných a zeleninových pitíček tvrdí, že by bez nich nikdy nezhubli, na druhé straně se objevují varování poukazující na množství cukru, které v nich – někdy nevědomky – do sebe dostáváme. Ať tak nebo tak, fancy bistra všude po světě jimi přímo přetékají a ani u nás není nejmenší problém je koupit nebo si je doma připravit pomocí různých výkonných mixérů.
Jak je to tedy s jejich zdravotními přínosy a riziky a vhodností pro hubnutí?
Proč bychom měli smoothies vlastně pít?
Pomůžou nám zvýšit množství zkonzumované zeleniny a ovoce:
Ano. To je pravda. Mnoho lidí nemá přes den čas (nebo se domnívá, že nemá čas) se zabývat nákupem, mytím, krájením zeleniny a její úpravou do chuťově atraktivní podoby. Nakonec konzumace samotná také nějaký čas vyžaduje. Ale to, co se jeví jako negativum má samozřejmě svůj důvod a rozhodně se vyplatí (viz v článku dále).
Pravdou ale zůstává, že někteří lidé by zeleninu a ovoce za den nesnědli vůbec žádné. Máme-li hodnotit jestli smoothie nebo nic, padá jasná volba na smoothie.
Měli bychom pít smoothies každý den?
Ne, v žádném případě. Studie prokázaly, že pokud přijmeme stejné množství energie v tekuté formě, sníme pak následně více kilojoulů v dalším jídle než kdybychom totéž snědli ve formě pevné. Menší námaha, kterou vynaložíme na získání energie z tekutin, kratší čas samotného jídla/pití, snadnější biologická dostupnost živin, to vše způsobuje, že nejsme po tekutinách s čistou hlavou schopni kompenzovat energetický příjem v jídle dalším. Nezávisle na tom, jestli se jedná o tekutiny bohaté na sacharidy nebo tuky či bílkoviny. Velký rozdíl v chování není ani mezi štíhlými a obézními. Studie tady
Pokud odhlédneme od smoothies, jistě také tato skutečnost vysvětluje enormní nárůst obezity a diabetu v důsledku pití slazených limonád (Cola, Fanta, Sprite apod.) nebo kávy, kterou řetězce jako Starbucks, Costa Coffee a další upravují sladkými sirupy, šlehačkami a posypy do podoby kalorických bomb. Pokud si dáme dort, víme, že jsme snědli hodně. Ale jakékoli nápoje máme tendence na racionální úrovni těžce podhodnocovat. A náš organismus nám v tom fyziologicky rozhodně nepomáhá.
Smoothies a hladina krevního cukru
Hubnutí rozhodně nenahrává ani fakt, že tekutá forma mění významným způsobem vstřebávání živin. Víme, že u různých potravin, například u rýže, pokud jí za vysokého tlaku a teploty upravíme pufováním na takzvaný polystyrenový chlebíček, zvýšíme její glykemický index naprosto zásadním způsobem. Stejně tak smoothies mají vyšší schopnost vyvolat prudký vzestup hladiny krevního cukru (rychlejší a ostřejší), což vyvolá brzy větší hlad. Navíc už samotný tento fakt podpoří ukládání energie do tuků zejména v oblasti pasu. Studie tady
Kolik cukru vlastně vypijeme?
Málokdo je natolik drsný, aby byl schopen pít čistě zeleninová ,,green smoothies” jen tak bez přídavku ovoce. Takže se do nich kvůli lepší chuti schovávají různé druhy ovoce. Někdy méně sladké, jakými jsou třeba borůvky, maliny nebo jahody, jindy sladší. Třeba jablka nebo nektarinky. Ale časté místo v receptech zaujímají banány, jejichž energetická hodnota je oproti jahodám dvojnásobná. A ve srovnání se zelenými součástmi smoothie, například okurkami a špenátem dokonce pětinásobná.
Jak může takové ,,zdravé” zelené smoothie vypadat?
- 1 velká hrst čerstvého špenátu (40g)
- 200 ml pomerančového džusu bez přidaného cukru
- 50 g jahod
- 50 g borůvek
- 1 banán
Objemově převládá před mixováním špenát, což nám dodává dobrý pocit ale energeticky? Zdravý a zelený špenát tvoří jen 5 % energetické hodnoty celého smoothie! Nevyváženost v jednotlivých živinách je zřejmá z tabulky.
Sacharidy, v tomto případě cukry, tvoří celých 90 % energetické hodnoty nápoje.
Na bílkoviny připadá jen 6 % a na tuky pouhá 4 %.
Nutriční hodnoty na 1 porci | |
---|---|
Energie(kJ) | 1094 |
Bílkoviny(g) | 3.7 |
Tuky(g) | 1.2 |
Sacharidy(g) | 58 |
Přestože v nápoji není přidaný řepný cukr, med ani žádný sirup, cukr přirozeně se vyskytující v ovoci se v organismu chová velmi podobně. Je-li ho přebytek, uloží se velmi snadno do tukových zásob.
Některá smoothies můžou mít ve svém složení také tuk. Jedná se většinou o avokádo, různé ořechy nebo semínka. Samozřejmě, že patří ke zdravým druhům tuků. Ale jsme schopni si uvědomit, že dáme-li si takové smoothie, měli bychom pak už s ostatními tuky v daný den trochu více šetřit? Nemyslím si.
Výrobce jednoho ze známých typů mixérů vhodných na přípravů smoothies například na stránkách doporučuje recept na takzvané omega-3 smoothie.
Omega-3 smoothie
- 1 velká hrst čerstvého špenátu (40 g)
- 1 banán
- 1 lžíce vlašských ořechů
- 1 lžíce arašídového másla
- 1 lžíce lněného semínka
- 30 g ovesných vloček
- 200 ml sojového mléka
A jaký je výsledek?
Nutriční hodnoty na 1 porci | |
---|---|
Energie(kJ) | 2224 |
Bílkoviny(g) | 20.1 |
Tuky(g) | 24.4 |
Sacharidy(g) | 57 |
Hned na začátek je potřeba si říci, že vypitím uvedeného smoothie do sebe dostaneme energetickou hodnotu poměrně značně vydatného oběda. Také to, že pro řadu drobnějších žen (které hubnou při energetické hodnotě kolem 5 000 kJ na den) takový nápoj znamená polovinu z celkového denního energetického příjmu!
A že tuky, byť zdravé, tvoří celých 42 % energie. Sacharidy tvoří 43 % energie a na ubohé bílkoviny, jež nám při hubnutí pomáhají v dobrém zasycení a zachovávají svalovou hmotu, zbývá jen 15 % z celkové energie nápoje.
Neříkám v žádném případě, že je tento nápoj nezdravý. Jen to, jak obtížné je si představit, že v dalších denních jídlech už musíme být velmi uvážliví s tuky a naopak velkorysejší v bílkovinách. V dalších jídlech během téhož dne je tedy zapotřebí akcentovat potraviny s vysokým obsahem bílkovin a zároveň nízkým množstvím tuků (například kuřecí nebo krůtí prsa, tresku, krevety, nízkotučný řecký jogurt nebo tvaroh či skyr, shmaky nebo bílkoun z vaječného bílku, tofu, proteinový nápoj apod.) A samozřejmě sníst ještě slušnou porci zeleniny!
Související článek:
Smoothies – jak je správně zařadit do jídelníčku při hubnutí?